eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: spadły zamówienia na dobra trwałe

USA: spadły zamówienia na dobra trwałe

2007-06-28 11:17

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN
Mimo, że podwyżka stóp procentowych była dla niektórych zaskoczeniem, to zachowanie złotego było dokładnie zgodne z naszymi przewidywaniami. Po porannym ruchu powyżej 3.80, na koniec dnia nastąpił ruch w okolice 3.7750 – do ostatniego minimum. Sytuacja na rynkach zagranicznych poprawiła się i zaczęła nawet pod koniec dnia sprzyjać rynkom wschodzącym, słabszy raport na temat zamówień na dobra trwałe obniżył rentowności obligacji a dobre wyniki spółek popchnęły indeksy akcji do góry. Decyzja RPP jest w naszej opinii słuszna, mimo, że spóźniona (ale, lepiej późno niż wcale) i należy oczekiwać dalszych podwyżek. W związku z tym przewidujemy, że złoty będzie raczej mocny, negatywny wpływ rynku obligacji jak pokazał wczorajszy dzień nie będzie dominujący. EURPLN spoczywa przy 3.7750 - wsparciu utworzonym w ostatnim tygodniu. Jest całkiem prawdopodobne, że zostanie ono przełamane, jeśli dzisiejsza decyzja i komunikat FOMC oraz piątkowe dane będą temu sprzyjać. Ewentualne długie pozycje pod korektę otwieralibyśmy w okolicach 3.76

EUR/USD

Rynek EURUSD znajduje się w konsolidacji, ponieważ inwestorzy czekają na nowe informacje z FOMC. Obecny miesiąc obfitował w wiele interesujących wydarzeń, konkretnie silny wzrost rentowności obligacji i sporo niejednoznacznych danych (w tym kiepskich z rynku nieruchomości). FED może dzisiaj odnieść się w jakiś sposób do tych wydarzeń. Uważamy, że okoliczności są sprzyjające do tego, aby FED zakomunikował możliwość podwyżki stóp procentowych w celu ograniczenia inflacji, nawet jeśli w najbliższym czasie nie zamierza tego zrobić. Wysoki wzrost inflacji w maju powinien w jakiś sposób być uwzględniony w komunikacie. Sądzimy, że istnieje szansa na umocnienia USD po decyzji, jednak tradycyjnie nie rekomendujemy otwierania dużych spekulacyjnych pozycji, gdyż ryzyko jest zbyt jest zbyt duże, szczególnie, że sytuacja techniczna temu na razie nie sprzyja. Wykresy dzienne sugerują możliwość wybicia powyżej linii trendu spadkowego od końca kwietnia.

GBP/USD

Wczorajsze słabsze dane na temat zamówień na dobre trwałe w USA przyczyniły się do osłabienia dolara. GBPUSD nie doszedł do rekomendowanych przez nas poziomów do zakupu, wyhamowując ruch spadkowy 20 pipsów wyżej. Dzisiejsza publikacja danych na temat cen domów pokazała ich wzrost w czerwcu o 1,1% w ujęciu miesiąc do miesiąca i 11,1% rok do roku, co w dalszym ciągu zwiększa oczekiwania na kolejne podwyzki stóp przez BoE. GBPUSD przełamał silny opór w okolicach 2,0000 i obecnie kontynuuje ruch wzrostowy w okolice szczytu z początku maja tego roku. Jako że sytuacja techniczna wskazuje na kształtowanie się 5 podfali impulsu wzrostowego, sądzimy, że osłabianie dolara będzie kontynuowane w okolice 2,0060/70, gdzie zamykalibyśmy długie pozycje w GBPUSD. Dużo zależy również od dzisiejszego komunikatu FOMC.

USD/JPY

Wczoraj wydarzeniem dnia było umocnienie się jena, który zyskiwal na wartości dzieki ostanim nieco lepszym danym makroekonomicznym oraz informacji,że swoje stanowisko miałby opuścić zwolennik słabego jena Watanabe. Opublikowane dziś w nocy słabsze dane na temat produkcji przemysłowej z Japonii były dużym zaskoczeniem, bowiem w maju zanotowano spadek o -0,4%. Sądzimy, że obecne umocnienie się jena ma charakter ruchu korekcyjnego. Istnieje mozliwość rozszerzenia tego ruchu w okolice dolnej linii kanału wzrostowego czyli mniej więcej w okolice 121,90-122,00. Wstrzymalibyśmy się jednak z wszelkimi decyzjami inwestycyjnymi do czasu publikacji komunikatu FOMC. Jeśli będzie on jastrzębi, to powinno przyczynić się do umocnienia dolara.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : W. Zdanowicz, W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: