eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: dziś indeks nastrojów konsumentów

USA: dziś indeks nastrojów konsumentów

2007-06-26 10:59

Przeczytaj także: USA: Kongres nałoży wyższe podatki na fundusze hedżingowe?

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że na węgierskiej giełdzie płynność jest dużo mniejsza niż w Polsce i jedna, dwie spółki mogą doprowadzić do dużych zmian indeksów, czyli, że tak naprawdę te wzrosty nie niosły żadnej informacji dla innych giełd regionu.

Przeżyliśmy również spazm podaży doprowadzający do większego spadku indeksów, ale popyt bardzo szybko zareagował i indeksy zaczęły odrabiać straty idąc za podobnie zachowującymi się rynkami europejskimi. Liderem był nadal sektor paliwowy prowadzony na północ przez duży wzrost kursu węgierskiego MOL. Ciekawostką było to, że akcje PKN i Lotosu drożały, mimo że cena ropy spadała o więcej niż 1 proc., a UniCredit CAIB obniżył rekomendację dla PKN Orlen do "sprzedaj". Do południa już praktycznie nic ze spadku nie zostało, a MWIG40 atakował rekord wszech czasów.

Potem sytuacja się nieco pogorszyła, ale widać było, że gracze czekają na początek sesji w USA, a indeksy chcą rosnąć. I rzeczywiście, wystarczyło, żeby indeksy w USA zaczęły rosnąć, żeby WIG i MWIG40 pobiły rekordy wszech czasów, a WIG20 zredukował praktycznie do zera spadek. Wydaje się, że tylko częściowo takie zachowanie wynikało z czekania na odbicie w USA i zachowania rynku węgierskiego. Należy przyjąć, że zbliżający się koniec półrocza zdecydowanie nie sprzyja niedźwiedziom, bo fundusze chcą to półrocze zakończyć jak najlepiej. Czy im się to uda tego nie wiemy, bo przecież chęci to nie wszystko.

Dzisiaj GUS opublikuje przed południem dane o majowej stopie bezrobocia i sprzedaży detalicznej. Prognozy mówią, że dynamika sprzedaży pozostanie na poziomie nieco wyższym od 15 procent, a bezrobocie spadnie do 13,1 proc. Dane z rynku pracy nie będą miały większego znaczenia dla rynków finansowych, ale oczywiście im mniejsza będzie stopa bezrobocia tym lepiej to będzie świadczyło o gospodarce. Bardzo ciekawe mogą być dane o sprzedaży. Ostatnie publikowane raporty pokazywały, że gospodarka nieco zwalnia, ale płace dynamicznie rosną. Jeśli tak to i sprzedaż powinna rosnąć niezwykle dynamicznie. Dane mogą być więc lepsze od prognoz. Jeśli będą dużo lepsze to podwyżka stóp (być może nie w środę, ale z pewnością w lipcu) będzie na sto procent pewna. Dane słabsze potwierdzą, że gospodarka nieco zwalnia, ale nadal możliwa będzie podwyżka stóp – tyle, że prawie na pewno w lipcu. Teoretycznie większe prawdopodobieństwo podwyżki powinno wzmocnić złotego i osłabić giełdę, ale według mnie wszyscy będą się wpatrywali w to, co będzie się działo na świecie, a wpływ naszych danych będzie bardzo ograniczony.

Sytuacja GPW jest skomplikowana. Dobre zachowanie cen miedzi i ropy daje szansę na zwyżkę indeksów. Odporność indeksów na spadki też zachęca do kupna akcji. Poza tym sprzyja ciągle bykom zbliżający się koniec półrocza i trwające mega window dressing. Z drugiej strony jednak, przecież po tak dużych zwyżkach indeks BUX zacznie w końcu się korygować, a sytuacja na rynkach światowych jest, delikatnie mówiąc, nieciekawa. Takie sprzeczne siły działające na nasz rynek powinny doprowadzić do marazmu i wyczekiwania, ale jednak z wczorajszej sesji wynikało, że każdy pretekst będzie wykorzystany do wywołanie zwyżki indeksów.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: