eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Produkty strukturyzowane - mity i rzeczywistość

Produkty strukturyzowane - mity i rzeczywistość

2007-06-06 09:35

Przeczytaj także: Dlaczego powstały instrumenty strukturyzowane?


Potrzebna rozwaga

Inwestycje w produkty strukturyzowane są ciekawą alternatywą inwestycyjną dla wielu inwestorów, pozwalających korzystać z braku korelacji z rynkiem inwestycji tradycyjnych. Dotychczas dostępne najczęściej dla osób o zasobnych portfelach posiadających indywidualnych doradców w pokojach oznaczonych napisem VIP. Dziś coraz częściej ze względu na niższe nominały mogą być nabywane przez inwestorów detalicznych. Inwestujący w instrumenty strukturyzowane oczekują wyższej, niż dają depozyty bankowe stopy zwrotu. Odbywa się to jednak kosztem ryzyka. Zdecydowana większość instrumentów zapewnia wprawdzie zwrot całości zainwestowanego kapitału, nie mniej należy sobie zdawać sprawę, że po kilku latach ta sama nominalnie kwota jest mniej warta, nie wspominając o utraconych możliwościach inwestycyjnych w inne aktywa oraz zablokowaniu środków na klika lat.

Warunkiem sukcesu sprzedaży każdego towaru jest atrakcyjne opakowanie, które banki potrafią znakomicie wykonać. Aktywa podstawowe znajdujące się w koszyku mogą pochodzić z różnych, niejednokrotnie odległych krajów. Zastanówmy się jednak, co wiemy o gospodarce tych krajów poza entuzjastycznymi informacjami prasowymi. Czy można być pewnym, że zawsze tamtejsze indeksy bądź ceny surowców będą rosły w przyszłości?

Nie należy zapominać, że wzrost portfela aktywów, na jakich jest oparty dany produkt strukturyzowany wynika z aprecjacji kursów cenowych między rozpoczęciem inwestycji oraz jej zakończeniem. Czas życia większości produktów trwa kilka lat. Nabywając produkt strukturyzowany można więc trafić na początek okresu spadkowego, który dla pechowców zakończyć się może akurat w momencie jego wygaśnięcia. Jeżeli jeszcze dorzucona jest do niego odpowiednią zachętę, która podziała na wyobraźnię ludzką to sukces murowany. Dlatego należy uważać, aby wobec prowadzonej promocji, nie ulec iluzji. Stąd inwestowanie w tego rodzaju instrumenty powinno być poprzedzone dokładnym zapoznaniem się z warunkami emisji a także przewidywanej sytuacji na rynku. Niejednokrotnie konstrukcja produktów strukturyzowanych jest skomplikowana i zrozumienie jej może wymagać specjalistycznej wiedzy. Aby zapobiec błędnej interpretacji skomplikowanych niejednokrotnie zapisów niezbędna jest pomoc doradcy finansowego.

Podejmowanie decyzji na podstawie ulotek reklamowych, gdzie pisze się zazwyczaj o korzyściach może przynieść w przyszłości wiele rozczarowania i nieporozumień. Często nie zdajemy sobie sprawy ze skutków zapisu, że gwarancja zwrotu 100 proc. zainwestowanego kapitału jest ważna jedynie od dnia wygaśnięcia produktu. Przy wcześniejszym przedstawieniu emitentowi takiego produktu do wykupu należy liczyć się ze znaczną stratą. Może być to przykre doświadczenie po kilkuletnim zamrożeniu środków. Ze względu na brak gwarancji zwrotu całości kapitału przed datą zapadalności inwestycje w tego rodzaju produkty należy traktować jako średnioterminowe lub długoterminowe. Wad tych są pozbawione produkty dopuszczone do obrotu giełdowego, gdzie wyjście z inwestycji jest możliwe praktycznie w każdym dniu.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: