eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 21-25.05.07

Rynki finansowe 21-25.05.07

2007-05-25 19:56

Rynki finansowe 21-25.05.07

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Liczba rozpoczętych budów nowych mieszkań do końca kwietnia wyniosła 49 980 i była o 66,1 proc. wyższa niż przed rokiem. Sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła w kwietniu o 15,1 proc. (oczekiwano 20,1 proc.). Stopa bezrobocia spadła w Polsce w kwietniu do 13,7 proc., a według BAEL do 11,3 proc. na koniec I kwartału. Inflacja bazowa netto spadła w kwietniu do 1,5 proc. z 1,7 proc. w marcu. Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w kwietniu o 12,4 proc. (oczekiwano 15,9 proc.). Ceny produkcji w Polsce wzrosły w kwietniu o 2,3 proc. (oczekiwano 2,4 proc.). Sprzedaż domów na rynku pierwotnym wzrosła w USA w kwietniu o 16,2 proc. Liczba transakcji na rynku wtórnym domów w USA spadła w kwietniu o 2,6 proc.

Przeczytaj także: Rynki finansowe 14-18.05.07

RYNEK WALUTOWY


Polski rynek walutowy

Wzrost awersji do ryzyka inwestowania na rynkach wschodzących i wnikające z niego spadki walut tych krajów nie mogły ominąć złotówki, która jest niżej trzeci tydzień z rzędu. Euro i dolar zyskały odpowiednio 1,3 proc i 1,4 proc., a frank jest 1,7 proc. droższy niż przed tygodniem. Dużo wyżej jest funt (2,1 proc.), który drożał praktycznie bez przerwy i doszedł do poziomu 5,65 PLN. Aż nie chce się wierzyć, żeby po ochłonięciu przez weekend inwestorzy nie realizowali zysków z tego ruchu (technicznie, można spodziewać się powrotu przynajmniej do 5.60 PLN).

Zagraniczne rynki walutowe

W mijającym tygodniu inwestorzy na pewno nie mogli narzekać na brak wrażeń. Wyprzedaż walut krajów wschodzących, drożejący dolar, po dobrych danych ze Stanów i taniejący jen, przy dużej zmienności i gwałtownych ruchach przyprawiały inwestorów o szybsze bicie serca. Kurs pary USD/JPY determinowały nastroje na rynkach akcji, a fakt, że dolar kończy tydzień na plusie (po silnej zwyżce w piątek) na pewno jest dobrą wiadomością dla posiadaczy akcji. Drożał też funt (podwyżki stóp bardziej prawdopodobne), który zyskał do euro i dolara ponad 1 proc.

Po wczorajszym znacznym osłabieniu złotówka zatrzymała się na poziomach 2,84 PLN za dolara i 3,82 PLN za euro. Jak zwykle, w nocy niewiele się działo na polskiej walucie, ale zbudowane bazy na wykresach ze wspomnianymi walutami mogą być przystankiem przed dalszymi spadkami, zwłaszcza jeśli będziemy mieli przecenę na rynku akcji (wywołaną wczorajszymi spadkami na giełdach amerykańskich). Frank i funt ustanowiły wczoraj lokalne maksima i pozostają na poziomach odpowiednio 2,31 PLN i 5,64 PLN. Wypowiedź Alana Greenspana z ostatnich dni jakkolwiek dotknęła waluty krajów wschodzących, bardzo pomogła jenowi, który zyskał wczoraj 0,5 proc. do dolara. Jest to dużo, tym bardziej, że amerykańska waluta od miesiąca jest silna dzięki pozytywnym danym, mogącym sugerować ożywienie za oceanem. Kurs pary EUR/USD spadł od wczoraj o 0,3 proc. i ustanawiając nowy dołek, potwierdził trend spadkowy, co jest złą informacją dla złotówki, która z reguły traci, gdy dolar drożeje na rynkach światowych.

INWESTYCJE GWARANTOWANE



 

1 2 ... 4

następna

Rynek walutowy 21-25.05.07

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: