eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dobry indeks ISM i umocnienie dolara

Dobry indeks ISM i umocnienie dolara

2007-05-02 10:01

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN
Mała korekta ostatnich wzrostów na giełdach, która nastąpiła po ostatnich słabych danych na temat konsumpcji oraz niestabilna sytuacja polityczna w Turcji przyczyniły się do chwilowego pogorszenia sentymentu do rynków wschodzących. Dobre dane ISM odwróciły jednak te tendencje a decyzja sądu konstytucyjnego Turcji oddaliła zagrożenie przejęcia całkowitej władzy w Turcji przez islamistów. W związku z tym znikły główne powody stojące za przedwczorajszym i wczorajszym porannym osłabieniem naszej waluty. Sytuacja ta może łatwo przerodzić się w coś podobnego z końca marca, kiedy małe odbicie od minimów wywołało tylko dalszą falę sprzedaży. Nadal rekomendujemy sprzedaż EURPLN na wzrostach i oczekujemy, że w tym tygodniu lub na początku przyszłego nastąpi kolejna próba przetestowania 3.76.

EUR/USD

Publikacja indeksu ISM bardzo wczoraj pomogła dolarowi, szczególnie po kolejnej nieudanej próbie przebicia, teście oporu przy 1.3660. Dane makro w tym tygodniu były dotychczas niejednoznaczne, natomiast indeks ISM był wyraźnie lepszy niż oczekiwania. Sentyment do dolara znacznie się poprawił, szczególnie względem euro. Wczorajszy dzień był szczególny, gdyż w europie było święto, a zatem płynność była dużo mniejsza niż zazwyczaj. Łatwiej było więc pokonać silne wsparcie techniczne przy 1.3590. Ogólna sytuacja jednak nie bardzo się zmieniła i przed dolarem znajduje się jeszcze wiele przeszkód. Mianowicie piątkowe dane NFP muszą pokazać, że faktycznie rynek pracy nadal ciągnie spowalniającą gospodarkę. Preferujemy nadal zakupy EURUSD na korektach. Obecnie EURUSD znajduje się bardzo blisko technicznego wsparcia wynikającego z linii trendu po ostatnich dołkach i preferujemy otwieranie małych długich pozycji, jeśli to wsparcie będzie się utrzymywać w trakcie obu sesji.

GBP/USD

Dane opublikowane w Wielkiej Brytanii, a mianowicie indeks PMI oraz CBI distributive trades wprawdzie wzmacniają oczekiwania na dalsze podwyżki stóp procentowych jednak podwyżka w tym miesiącu wydaje się być praktycznie pewna. Trudno zatem oczekiwać aby funt istotnie wzmocnił się z obecnych poziomów z tego poziomu. Uważamy, że ważniejsze będą publikowane w piątek dane NFP z USA oraz wypowiedź szefa BoE Mervyna Kinga dziś po południu. Sytuacja techniczna też jest nieciekawa po wczorajszym nieudanym wybiciu powyżej opadającej linii trendu. Spekulacyjne długie pozycje będą zamykane gdy kurs zacznie się zbliżać do 2.0, jednak pokonanie 1.9930 nie będzie łatwe. Można próbować otwierać przy tym poziomie małe długie pozycje, lecz przełamanie najprawdopodobniej zwiastować będzie ruch nawet do 1.98.

USD/JPY

W ostatnich dwóch dniach wrażliwość kursu jena na to co się dzieje na giełdach znacznie spadła, lecz ten efekt można przypisać ogólnie niewielkiej aktywności w Azji, szczególnie, że jutro i pojutrze także będą świętą w Japonii. USDJPY znajduje się na drodze do górnej granicy kanału w jakim porusza się od pamiętnej końcówki lutego i wydaje się, że nie powinno po drodze znajdować się zbyt wiele przeszkód, szczególnie jeśli giełdy będą nadal parły do góry a dane dla dolar, które się będą pojawiać będą nie gorsze niż w ostatnich tygodniach – nawet wyłączając bardzo dobre wskazanie indeksu ISM. Preferujemy zatem nadal sprzedawanie jena na wszelkich korektach.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: