eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Spółki paliwowe pomogły WIG20

Spółki paliwowe pomogły WIG20

2007-04-16 10:35

Przeczytaj także: Handel zagraniczny w USA: większy deficyt?

Dzisiaj rynki będą czekały przede wszystkim na raporty makroekonomiczne z USA. Godzinę przed rozpoczęciem sesji w USA dowiemy się, jaka była w marcu sprzedaż detaliczna w tym kraju. Prognozy są bardzo optymistyczne. Zapowiadany jest wzrost sprzedaży (bez samochodów) o 0,7 procenta po spadku w lutym o 0,1 proc. Bardzo bym się dziwił, gdyby Amerykanie, trochę już jednak przestraszeni perspektywą nadejścia recesji, zaczęli nagle zwiększać zakupy. Jeśli mam rację i dane będą gorsze to zaszkodziłoby zarówno dolarowi jak i akcjom. Dane zbliżone do prognoz pomogą akcjom i amerykańskiej walucie. O tej samej godzinie dowiemy się też jak w kwietniu zachowuje się gospodarka w regionie Nowego Jorku. Prognozuje się, że indeks NY Empire State wzrósł z poziomu 1,85 pkt. aż do 10 pkt. To kolejne bardzo optymistyczna prognoza, co do której można mieć wątpliwości. Gdyby jednak rzeczywiście indeks wyraźnie wzrósł strach przed recesją znacznie by zmalał, a to pomogłoby akcjom i dolarowi. Kolejny spadek indeksu bardzo by przestraszył posiadaczy dolarowych inwestycji.

Pół godziny po rozpoczęciu sesji na rynek dotrze raport o przepływie (w lutym) kapitałów do USA. I znowu mamy do czynienia z optymistyczną prognozą. Napływ kapitałów ma się co prawda zmniejszyć, ale pozostać na wysokim poziomie (80 mld USD). Od dawna raport ten nie wywołuje zmian na rynkach, ale gdyby napływ był zaskakująco mały to, w atmosferze niesprzyjającej dolarowi, doprowadziłby do wzrostu kursu EUR/USD. O 16.00 zostaną jeszcze opublikowane dane o zapasach w firmach. Jak zawsze przypominam nie stanowią one impulsu dla rynków, ale warto je obserwować, bo stosunek zapasów do sprzedaży dużo mówi o stanie gospodarki.

Wreszcie, na trzy godziny przed końcem sesji, NAHB (stowarzyszenie firm budowlanych) opublikuje swój indeks HMI. Nie pokaże on prawdziwej sytuacji panującej na rynku nieruchomości, ale może być impulsem dla rynku. Ostatnio indeks ten powoli odbijał i gdyby ten kierunek kontynuował to gracze doszliby do wniosku, że rynek nieruchomości się stabilizuje. Spadek indeksu szkodziłby indeksom i akcjom. Na te wszystkie raporty nałożą się publikacje raportów kwartalnych spółek (między innymi Citigroup i Eli Lilly). W tej sytuacji stawianie prognozy na dzisiejszą sesję mija się z celem. Jest zbyt dużo zmiennych, więc każde zakończenie jest możliwe, ale wzrosty są bardziej prawdopodobne.

Spółki paliwowe pomogły indeksowi WIG20

W piątek nasz rynek walutowy nadal reagował na wzrosty kursu EUR/USD stabilizując się do euro i umacniając w stosunku do dolara. Polskie dane makro doprowadziły jedynie do nieznacznych ruchów waluty. Okazało się, że w lutym deficyt bilansu płatniczego był niższy od prognoz, a inflacja wzrosła o 2,5 procenta. Oczekiwano wzrostu o 2,4 procenta, więc rynek był na słabe dane przygotowany. W końcu dnia jednak złoty znowu umocnił się do euro, a szczególnie do dolara (kolejne, dziesięcioletnie dno).

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: