eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Czym są warranty?

Czym są warranty?

2007-01-30 12:29

Przeczytaj także: Obligacje strukturyzowane - nowość GPW


Warranty na giełdzie

Ponieważ niektóre warranty są papierami wartościowymi, to teoretycznie warranty na okaziciela mogą być notowane na giełdzie. Tym niemniej aktualnie (tj. 10.01.2007) Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie notuje żadnych serii warrantów. Jak wyjaśnia GPW, ostatnie serie warrantów były notowane w dniu 16 grudnia 2005 r., a wszystkie notowane przed tym dniem warranty zostały przez ich emitentów wycofane z obrotu giełdowego.

Inne znaczenia słowa warrant

Należy pamiętać o pewnej wieloznaczności pojęcia "warrant" albowiem zupełnie inne znaczenie tego słowa występuje w ustawie z dnia 16 listopada 2000 r. o domach składowych oraz o zmianie Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego i innych ustaw. Ustawa ta reguluje m.in. instytucję dowodu składowego, który jest rodzajem dokumentu wydawanego przez tzw. dom składowy, czyli przedsiębiorcę uprawnionego do prowadzenia przedsiębiorstwa składowego w sposób określony ww. ustawie. Taki dowód składowy dzieli się na dwie części, z których jedna (rewers) stwierdza posiadanie rzeczy złożonych na skład, a druga (warrant) stwierdza ustanowienie zastawu na rzeczach złożonych na skład.

"Warrant" w sensie wynikającym z ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o domach składowych jest wzmiankowany również przez kodeks postępowania cywilnego, który stwierdza m.in., że:
  • sąd może nadać wyrokowi przy jego wydaniu rygor natychmiastowej wykonalności, jeżeli zasądza należność z warrantu albo rewersu, którego prawdziwość nie została zaprzeczona (art. 333 § 1 k.p.c.);
  • przeciwko zobowiązanemu z warrantu lub rewersu należycie wypełnionego, których prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości sąd wydaje tzw. nakaz zapłaty (art. 485. § 2 k.p.c.), co bardzo upraszcza procedurę postępowania).

Zasady te dotyczą więc wyłącznie warrantów stanowiących część dowodów składowych, a nie warrantów opcyjnych, subskrypcyjnych albo prywatnych.
Przeczytaj także: Instrument finansowy Instrument finansowy

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: