eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Polskie fundusze inwestują w fundusze zagraniczne

Polskie fundusze inwestują w fundusze zagraniczne

2007-01-26 11:50

Przeczytaj także: Zagraniczne fundusze obligacji: co oferują?


Minimalna wpłata to 1000 dolarów lub euro. Atrakcyjnie wyglądają prowizje – od 0,5 proc. dla sunfunduszy konserwatywnych do jedynie 2 proc. w przypadku agresywnych. Dodatkowo pierwsza wpłata w roku kalendarzowym na dany obciążona stałą opłatą manipulacyjną w wysokości 25 złotych. W przeciwieństwie do dwóch wcześniej opisywanych produktów fundusz Millennium działa na tyle długo, że dostępne są jego półroczne sprawozdania finansowe. Warto polecić inwestorom lekturę tych właśnie dokumentów – prospekt czy statut to ogólne ramy działalności, a dokładne informacje – co prawda uzyskiwane ze sporym opóźnieniem – zawierają właśnie sprawozdania.

Ze sprawozdania subfunduszu agresywnego wynika, że w połowie przyszłego roku w jego portfelu były tytuły uczestnictwa 23 funduszy taki marek jak Merrill Lynch, JP Morgan Fleming, Morgan Stanley czy UBS. Największy, bo prawie 13-proc. udział w portfelu miał GLG European Equity Fund. Tak czy inaczej widać dość daleko posuniętą dywersyfikację lokat. Samym doborem funduszy zagranicznych do subfunduszy Millennium zajmuje się londyńska firma Wealth Management Central Unit należąca do grupy Millennium BCP. W większym stopniu uzasadnione jest więc pobieranie przez Millennium TFI dodatkowej opłaty za zarządzanie, które wg statutu nie może być wyższe niż 4 proc., a w pierwszym półroczu ubiegłego roku (za ten okres dostępne jest najnowsze sprawozdanie) wyniosła 2,3 proc. w skali roku.

Klon typu hedge

Na koniec jeszcze jeden dość nietypowy klon – oferta Suprefund TFI. Superfund to fundusz typu hedge, a więc taki który - przynajmniej w teorii - powinien zarabiać w każdych warunkach rynkowych, także w trakcie bessy. Firma powstała w połowie lat 90. w Austrii i dzięki dobrym wynikom jej fundusze szybko zdobyły popularność na kilku innych rynkach. Superfund to fundusz hedge typu managed futures - inwestuje w kontrakty terminowe na akcje, surowce, waluty i wiele innych instrumentów. Tak jak w wielu funduszach tego typu bieżącym zarządzaniem zajmuje się automatyczny system transakcyjny, który podejmuje decyzje na bazie sygnałów z analizy technicznej.

Superfund postanowił wejść na polski rynek właśnie z wykorzystaniem krajowej konstrukcji prawnej - polskiego towarzystwa funduszy inwestycyjnych. W efekcie jest to w tej chwili jedyny otwarty fundusz typu hedge na polskim rynku. Ja na razie nie zachwycał wynikami - na tle ubiegłorocznych sukcesów funduszy małych i średnich spółek wyniki od 7 do 18 proc. proc. za cały 2006 roku nie wyglądają imponująco. Testem dla funduszu będą najbliższe miesiące kiedy - w razie ewentualnych spadków na giełdzie - powinny ujawnić się zalety unikalnej jak na polskie warunki strategii inwestycyjnej.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: