eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 8-12.01.2007

Rynki finansowe 8-12.01.2007

2007-01-15 18:34

Przeczytaj także: Rynki finansowe 2-5.01.2007


RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Polski rynek obligacji skarbowych żył w ubiegłym tygodniu wyborem prezesa NBP oraz nastrojami na rynkach bazowych, czyli tym, co działo się z długiem w USA oraz Europie. W sumie ceny obligacji delikatnie straciły na wartości (rentowność 10-letnich papierów skarbowych wzrosła z 5,18 proc. do 5,22 proc.), jednak w rzeczywistości inwestorzy z większymi ruchami czekają na dane o grudniowej inflacji, które mają się pojawić 15 stycznia.

Zagraniczne rynki

Obligacje w Stanach Zjednoczonych straciły na wartości najbardziej od czerwca zeszłego roku, na fali mocnych danych makro za Oceanem. Rentowność obligacji 10-letnich wzrosła o 13 punktów bazowych do 4,77 proc. Inwestorzy zaniepokoili się faktem, że obniżka stóp procentowych na razie nie jest możliwa w USA. Podobnie zachowywały się papiery w strefie euro, gdzie ceny spadały, w obawie przed wzrastającą inflacją na całym świecie. Rentowność 2-letnich niemieckich bundów wzrosła o 3 punkty bazowe, do poziomu 3,94 proc.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Ostatni tydzień przyniósł lekkie odbicie, po spadkach z początku roku. Popyt mocniej zaatakował głównie w czwartek, kontynuując zakupy, chociaż już w mniejszej skali - w piątek. Na koniec tygodnia WIG20 zyskał 1,9 proc., dochodząc do poziomu 3262,98 pkt. Zdecydowanie więcej zyskał MIDWIG – rosnąc o 6,38 proc., do poziomu 3901,28. Największe wzrosty zanotowały spółki budowlane i developerskie (Gant +28,7 proc., Polnord +24,1 proc., Mostostal Export +23,6 proc.). Straty odrabiała też miedź, co wpłynęło na odbicie w górę cen akcji KGHM – głównego sprawcy spadków z ostatnich tygodni. W kolejnym tygodniu powinniśmy być świadkami konsolidacji cen wokół obecnych poziomów. Mimo znacznego przewartościowania większości cen akcji, na rynku jest zbyt dużo gotówki, która czeka na korektę i podbiera akcje już przy niewielkich spadkach. Jednocześnie inwestorzy ci nie bardzo akceptują wyższe od obecnych ceny akcji, obawiając się jednak spodziewanej przeceny. Stąd największe prawdopodobieństwo możemy przypisać scenariuszowi trendu bocznego.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: