eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Najsłabsza giełda w Europie?

Najsłabsza giełda w Europie?

2006-12-21 10:18

Przeczytaj także: Tajskie spadki szkodzą GPW, a wzrosty?


Świąteczne nastroje na światowych rynkach akcji

W środę rynki europejskie odreagowywały spadki wywołane decyzją banku Tajlandii. Ciekawe było to, że rząd w Bangkoku zmienił przepisy w trakcie wtorkowej sesji w Europeid, ale trzeba było dopiero realnego odwrotu indeksu w Tajlandii, żeby europejskie indeksy wzrosły. Być może jednak we wtorek szkodziło po prostu oczekiwanie na korektę w USA.

Wzrosty indeksów w środę były zresztą niewielkie. Można powiedzieć, że po prostu panował marazm. Podobnie wyglądała sytuacja na rynku walutowym, gdzie kurs EUR/USD stabilizował się. Wystąpienie Jean-Claude Trichet, szefa ECB w Parlamencie Europejskim i publikacja protokołu z posiedzenia Banku Anglii w najmniejszym stopniu nie wpłynęło na zachowanie rynków, bo wydarzenia te nie niosły nowych treści. Z czasem jednak kurs EUR/USD zaczął się osuwać.

W USA, podobnie jak w Europie, panowały na rynkach świąteczne nastroje. Widać było sporą niechęć do mocniejszego zaangażowania się obu stron rynkowej walki. Poza tym nie było publikacji istotnych raportów makroekonomicznych, co pozbawiało rynki impulsów.

Jedynym raportem był ten o zapasach ropy i paliw w USA. Okazało się, że drugi tydzień z rzędu mocno spadły zapasy ropy, ale wzrosły zapasy destylatów i benzyny. Dzięki spadkowi zapasów cena ropy jednak nieznacznie wzrosła. Jeśli już jesteśmy przy surowcach, to szczególną uwagę trzeba zwrócić na miedź. Kontrakty na ten metal spadły do poziomu najniższego od sześciu miesięcy. Nastroje na tym rynku są coraz gorsze. Fundusze hedżingowe najwyraźniej coraz mocniej obstawiają duże spadki ceny, a to może w końcu wywołać panikę. Nieznacznie zmieniła się cena złota, bo kurs EUR/USD też jedynie drgnął. Z rynku walutowego wiało nudą.

Indeksy giełdowe rozpoczęły sesję zwyżką, napędzane kolejnymi informacjami o fuzjach i przejęciach (między innymi Ericsson chce kupić Redback Networks). Jednak bardzo szybko zaczęły się osuwać i na dwie godziny przed końcem sesji oscylowały już wokół wtorkowego zamknięcia czekając na końcówkę. Szkodziły im przede wszystkim FedEx, który przedstawił niezadowalająca prognozę oraz duży spadek ceny gazu ziemnego, co zaszkodziło sektorowi energetycznemu. Sesja była nudna i kompletnie bez znaczenia.

Dzisiaj kalendarium wydaje się być bardzo zapełnione, ale raport o amerykańskim PKB i miarach inflacji z trzeciego kwartału nie powinien mieć dla rynku wielkiego znaczenia, bo są to już dane weryfikowane po raz drugi. Gdyby jednak PCE bazowy (wskaźnik wydatków konsumpcyjnych bez paliw i żywności) okazał się być zdecydowanie różny od tego, co ostatnio opublikowano to reakcja z całą pewnością by się pojawiła. Im wyższy PCE tym gorzej dla akcji i lepiej dla dolara.

W tym samym czasie dowiemy się, jak zmieniła się w ostatnim tygodniu sytuacja na rynku pracy w USA. Ostatnio gracze na ten raport reagują (moim zdaniem nadmiernie), więc dane lepsze od prognoz (mniej bezrobotnych) pomogłyby dolarowi, ale niekoniecznie akcjom. Po 90 minutach dowiemy się jeszcze, jaki w listopadzie był indeks wskaźników wyprzedających (LEI). Co prawda sygnały płynące z tego raportu od ponad roku się nie sprawdzają, ale może to być wygodny pretekst dla graczy, żeby wywołać ruch na rynkach. Zasada jest podobna jak w przypadku bezrobocia. Dwie godziny po tym raporcie Fed z Filadelfii opublikuje swój indeks pokazujący jak rozwija się sytuacja w regionie. Zapowiadana jest poprawa, co niewątpliwie pomogłoby posiadaczom dolarów i prawdopodobnie akcji. Obawiam się jednak, że przed świętami dużo się już nie wydarzy.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: