eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Lokata inwestycyjna bezpieczniejsza

Lokata inwestycyjna bezpieczniejsza

2006-10-30 10:35

Lokata inwestycyjna bezpieczniejsza

© fot. mat. prasowe

W poprzednim artykule opisywałem sposób funkcjonowania lokaty dwuwalutowej. Dziś chciałbym omówić "produkt bliźniaczy", czyli lokatę inwestycyjną. Główną różnicą pomiędzy nimi jest kwestia bezpieczeństwa zaangażowanego kapitału.

Przeczytaj także: Lokata dwuwalutowa lepsza niż "overnight"

Podobnie jak w przypadku lokaty dwuwalutowej, lokata inwestycyjna jest alternatywnym (w stosunku do zwykłego overnightu) narzędziem służącym do zyskownego zarządzania płynnością. Analogicznie, lokatę inwestycyjną buduje się przy użyciu opcji walutowych.

Tyle tytułem podobieństw, przechodząc do różnic – w przeciwieństwie do lokaty dwuwalutowej („Dual Depo”, DD) lokata inwestycyjna nie naraża na szwank zaangażowanego kapitału (tj. na pewno nie dojdzie do zamiany na inną walutę po niekorzystnym kursie), jedynie odsetki mogą zostać stracone. Wynika to z własności opcji binarnej, na której opiera się lokata inwestycyjna.

Przykładowo, firma eksportująca i importująca w dolarach wie, że przez najbliższe 2 tygodnie będzie dysponować wolnymi środkami w wysokości 100 tys. USD. Może złożyć je w banku na lokacie inwestycyjnej, czyli po prostu oddać bankowi środki na 2 tygodnie do dyspozycji rezygnując z „normalnych” odsetek (załóżmy, że wyniosłyby one 5% w skali roku). W zamian za to firma dostaje walutową opcję binarną double-knock-out, czyli opcję binarną z dwoma wyłącznikami. Jest to nic innego jak zakład o zmienność kursu. Opcja binarna wypłaci nabywcy premię, o ile kurs w trakcie 2 tygodni będzie w widełkach określonych wyłącznikami opcji. Im węższy przedział tym opcja tańsza, gdyż jest mniej prawdopodobne aby kurs USDPLN w ciągu 2 tygodni znajdował się między 3.04 a 3.06 aniżeli pomiędzy 3.00 a 3.10.

Pamiętajmy, że firma oddaje w zamian za opcję wszystkie „zwykłe” odsetki. Może więc kupić więcej „węższych” opcji. Wypłaty z nich zostają przeliczone na oprocentowanie od złożonej kwoty, a tym samym zysk przy wyborze węższego przedziału jest większy. Oczywiście, jeśli chociaż raz (tutaj widać, że wyłączniki są amerykańskie, wyłączniki europejskie działają tylko w dniu wygaśnięcia opcji) kurs wyjdzie poza założony przedział to przedsiębiorstwo nie dostanie nic, ponosząc koszt alternatywny zaangażowanych środków.

Poniższa tabela prezentuje hipotetyczne odsetki od USD złożonych na 2 tygodnie przy kursie spot 3.06. Wybierając najwęższy z poniżej wybranych przedziałów firma wystawia się na bardzo duże ryzyko, wynagrodzone ponad 50-procentowymi odsetkami w skali roku.

fot. mat. prasowe


Kiedy firma może zdecydować się na lokatę inwestycyjną? Po pierwsze, gdy nie może sobie pozwolić na przewalutowanie, czyli ma podwójną ekspozycję w danej walucie (eksport i import). Po drugie, zarządzający firmą powinni prawidłowo ocenić sytuację na rynku walutowym w horyzoncie najbliższych dwóch tygodni. Po trzecie, przedsiębiorstwo nie dysponuje systemem do wyceny instrumentów pochodnych, więc może nie wiedzieć, czy bank nie pobiera opłaty dwa razy – po pierwsze zatrzymując „zwykłe” odsetki a dodatkowo obniżając nieco premię opcji binarnej lub zawężając przedział zmienności przy danej wypłacie. Wszystkie w/w niuanse stwarzają pole do działania niezależnej firmy doradczej dysponującej specjalistyczną wiedzą i jeszcze bardziej specjalistycznym oprogramowaniem.
Przeczytaj także: Lokata nocna jak jednodniowa Lokata nocna jak jednodniowa

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: