eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Średni dług w firmie windykacyjnej to już 8063 zł

Średni dług w firmie windykacyjnej to już 8063 zł

2023-02-02 00:20

Średni dług w firmie windykacyjnej to już 8063 zł

Średni dług w firmie windykacyjnej to już 8063 zł © Maciej - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Średni dług w firmie windykacyjnej to już 8063 zł - wynika z cyklicznego raportu "Wielkość polskiego rynku wierzytelności" przygotowanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

Przeczytaj także: Rynek wierzytelności - co może przynieść przyszłość?

To już 45, edycja badania, w ramach którego ZPF przeprowadził ankiety wśród 17 przedsiębiorstw z sektora wierzytelności. Z raportu wynika, że średnia wartość pojedynczej wierzytelności obsługiwanej przez podmioty z branży windykacyjnej po raz pierwszy w historii przekroczyła 8000 zł.

Ponad 8000 zł długu w firmie windykacyjnej. Coraz więcej multidłużników


Z danych ZPF wynika, że średnie zobowiązanie dłużnika obsługiwanego przez firmę windykacyjną to dokładnie 8063 zł. Po raz pierwszy w historii badania prowadzonego przez ZPF przekroczyło ono kwotę 8000 zł.

Tymczasem np. jeszcze w 2018 r. średnia kwota pojedynczej wierzytelności w firmie windykacyjnej nie przekraczała 6500 zł.
Przeciętna wartość obsługiwanej wierzytelności od początku 2018 r. wzrastała średnio o 1,5 proc. w ujęciu kwartalnym i o 6,8 proc. w ujęciu rocznym – wylicza dr Artur Trzebiński, doradca ds. ekonomicznych ZPF.

Wskazuje jednocześnie, że największe jednostkowe kwoty wierzytelności pochodzą z banków: to średnio 12 500 zł. Najmniejsze zaś od operatorów telekomunikacyjnych: 500 zł.

fot. mat. prasowe

Średnia wartość pojedynczej wierzytelności w firmie windykacyjnej

Z danych ZPF wynika, że średnie zobowiązanie dłużnika obsługiwanego przez firmę windykacyjną to dokładnie 8063 zł. Po raz pierwszy w historii badania prowadzonego przez ZPF przekroczyło ono kwotę 8000 zł.


W raporcie ZPF uwagę zwraca również fakt, że w porównaniu do poprzednich edycji badania wzrósł odsetek multidłużników. To osoby, które mają do spłaty co najmniej dwa zobowiązania w jednej instytucji zarządzającej wierzytelnościami.

Multidłużnicy stanowią obecnie 21,7 proc. (+0,5 pkt. proc. k/k) wszystkich osób obsługiwanych przez podmioty objęte badaniem ZPF. Również w tym przypadku widać trend wzrostowy – w 2018 r. ten odsetek nie przekraczał 18 proc.

Liczba i wartość wierzytelności w górę


Według raportu nominalna wartość wierzytelności obsługiwanych przez należące do ZPF firmy z tego sektora wyniosła 151,4 mld zł (koniec III kw. 2022 r.). To o 8,9 proc. więcej w porównaniu do sytuacji rok wcześniej.

Na tę kwotę składa się 18,8 mln wierzytelności – od początku 2018 r. ich liczba rosła średnio w tempie 1,3 proc. kwartalnie i 5,5 proc. w ujęciu rocznym.
W strukturze portfela dominują wierzytelności zarządzane na rzecz własnych funduszy sekurytyzacyjnych oraz kupione w imieniu własnym – podaje dr Artur Trzebiński.

Barometr Rynku Wierzytelności ZPF. Jak interpretować wynik?


ZPF po raz kolejny opublikował też w raporcie wyniki Barometru Rynku Wierzytelności. To indeks, którego celem jest ocena nastrojów panujących na rynku wierzytelności.

Najnowszy odczyt wskaźnika wyniósł 70,3 pkt., a więc o 11,5 pkt. mniej niż przed rokiem. – Taki wynik należy jednoznacznie interpretować jako stagnację. Sytuacja gospodarcza nie napawa optymizmem i firmy przeszły w stan oczekiwania, skupiając się przede wszystkim na tym, by reagować na bieżące wydarzenia – uważa dr Artur Trzebiński.

fot. mat. prasowe

Barometr Rynku Wierzytelności III kw. 2022

Najnowszy odczyt wskaźnika wyniósł 70,3 pkt., a więc o 11,5 pkt. mniej niż przed rokiem.


Wśród barier prowadzenia działalności przedstawiciele sektora wierzytelności wskazują przede wszystkim niepewność dotyczącą sytuacji gospodarczej (81,3 proc.) oraz niejasne przepisy prawne (68,8 proc.).

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na dyskusję wokół projektu ustawy windykacyjnej. Zawarte w nim przepisy ZPF w oficjalnym stanowisku określił jako „nieprecyzyjne, niejasne oraz nieuwzględniające standardów wypracowanych przez renomowane podmioty branży zarządzania wierzytelnościami”.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: