eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek pożyczek w II kwartale - stabilizacja

Rynek pożyczek w II kwartale - stabilizacja

2022-07-29 09:44

Rynek pożyczek w II kwartale - stabilizacja

Dane po II kwartale potwierdzają stabilizację rynku pożyczkowego © Piotr Marcinski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W II kwartale 2022 roku firmy pożyczkowe udzieliły 779 tysięcy pożyczek na łączną kwotę 2,72 mld złotych - wynika z danych CRIF. To o 15,6 proc. więcej w stosunku do I kwartału 2022 r. i o 30,1 proc. r/r.

Przeczytaj także: Branża pożyczkowa wraca do równowagi

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Ile pożyczek udzieliły firmy pożyczkowe w II kw. 2022?
  • Jaka była wartość pożyczek udzielonych w II kwartale?
  • Jaka była średnia wartość udzielonej pożyczki?


W okresie kwiecień-czerwiec 2022 r. instytucje pożyczkowe udzieliły 779 tys. pożyczek, o 10 proc. więcej niż w I kwartale tego roku.

Z danych CRIF wynika, że w czerwcu 2022 firmy pożyczkowe udzieliły o 2,3 proc. więcej pożyczek o łącznej wartości o 3,5 proc. wyższej niż miesiąc wcześniej. Liczba unikalnych klientów wzrosła o 4 proc. miesiąc do miesiąca. Średnia wartość udzielonej pożyczki w czerwcu wyniosła 3 451 zł i była ona nieznacznie wyższa (o 1,2 proc.) wobec maja.

fot. mat. prasowe

Liczba przyznanych pożyczek w porównaniu z analogicznymi okresami ubiegłych lat

W przypadku liczby udzielonych pożyczek wzrost wyniósł 16,1 proc. rok do roku.


W czerwcu branża notuje wzrosty


Zgodnie z oczekiwaniami rynek rośnie, ale jego dynamika miesiąc do miesiąca spada. Wartość udzielonego finansowania w czerwcu wg. danych CRIF była o 20,1 proc. wyższa wobec czerwca 2021 roku, a w przypadku liczby udzielonych pożyczek wzrost wyniósł 16,1 proc. rok do roku. W przypadku obydwu danych, w maju 2022 r. zanotowano wyższe dynamiki rok do roku. Średnia wartość udzielonej pożyczki w czerwcu była o 3,5 proc. wyższa względem analogicznego miesiąca ubiegłego roku.

fot. mat. prasowe

Wartość przyznanych pożyczek w porównaniu z analogicznymi okresami ubiegłych lat

Wartość udzielonego finansowania w czerwcu wg. danych CRIF była o 20,1 proc. wyższa wobec czerwca 2021 roku.


W czerwcu 2022 r. liczba aktywnych podmiotów (tj. instytucji pożyczkowych, które w danym okresie udzieliły choć jednej pożyczki) uczestniczących w rozwiązaniu CRIF wyniosła 43 firmy, a więc nie zmieniła się wobec maja. 3 spółki to firmy działające w segmencie odroczonej płatności (BNPL - buy now, pay later).

fot. mat. prasowe

Średnia wartość pożyczki w porównaniu z analogicznymi okresami poprzednich lat

Średnia wartość udzielonej pożyczki w czerwcu wyniosła 3 451 zł i była ona nieznacznie wyższa (o 1,2 proc.) wobec maja.


Drugi kwartał to stabilizacja rynku


Od trzeciego kwartału 2021 roku obserwujemy systematyczny wzrost w zakresie liczby i wartości udzielanego finansowania. Jest to związane z wygaśnięciem restrykcji covidowych w odniesieniu do maksymalnych pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego. Branża dostrzega wzmożony popyt na pożyczki ze strony klientów, którego nie jest w stanie zaspokoić. Może wynikać to z niższego dostępu do finansowania zewnętrznego w sektorze bankowym. Wysoki poziom inflacji będzie wspierał popyt na pożyczki ze strony konsumentów i będzie to widoczne w kolejnych badanych okresach. Wzmożony popyt na pożyczki nie przekłada się jednak na wysokie wzrosty w liczbie podmiotów udzielających finansowania, co prawdopodobnie oznacza trwałe obniżenie się liczby podmiotów funkcjonujących na rynku.

Rynek w ujęciu realnym


W II kwartale 2022 r. zaobserwowano wzrost wartości udzielonych pożyczek o 8,5% w porównaniu z II kwartałem 2019 r. – ostatniego pełnego roku nienaznaczonego pandemią oraz wprowadzonymi na jej skutek zmianami legislacyjnymi. Biorąc pod uwagę upływ 3 lat oraz obserwowaną w ostatnim czasie wysoką inflację, należałoby uznać, że w ujęciu realnym branża nie wrosła istotnie w stosunku do II kwartału 2019 r. Średnia wartość pożyczki wzrosła jedynie o 1,9% w porównaniu z II kwartałem 2019 r. W ujęciu realnym, po uwzględnieniu inflacji i wartości pieniądza w czasie, możemy mówić nawet o realnym spadku wartości pożyczki.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: