eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Optymizm na giełdach

Optymizm na giełdach

2006-10-05 10:06

Amerykańskie indeksy zanotowały największy od siedmiu tygodni wzrost wartości po tym jak Dow Jones kolejny raz pobił historyczne szczyty, a z wypowiedzi Bena Bernanke można było wywnioskować, iż FED przymierza się do obniżek stóp procentowych w przyszłym roku.

Przeczytaj także: Kres konsolidacji jest bliski

Bliskość szczytów na indeksie DJIA od kilkunastu sesji zachęcała inwestorów do zakupów akcji. Nie przeszkadzały negatywne informacje z amerykańskiej gospodarki. Wczoraj DJIA zyskał 1,1% notując na zamknięciu poziom 11850,60 pkt czyli kolejny rekord. W górę poszły również pozostałe indeksy. S&P500 zwiększył swoją wartość o 1,2% a technologiczny Nasdaq o 2,1%. Optymizm panujący na rynku akcji nie zmącił nawet znacznie gorszy od prognoz odczyt indeksu aktywności gospodarczej ISM, który spadł z 57 pkt do 52,9 pkt. Co prawda rynek oczekiwał spadku tego wskaźnika, lecz tylko do poziomu 56 pkt.

Wypowiedzi przedstawicieli FED również można uznać za niejednoznaczne. Szef Rezerwy Federalnej sugeruje obniżki stóp procentowych natomiast Thomas Hoening z oddziału FED z Kansas City przestrzega przed potencjalnym wzrostem inflacji. Inwestorzy jednak wyczuleni są obecnie tylko na dobre wieści, toteż o zagrożeniu inflacyjnym nie chcą już słyszeć. Amerykański rynek stóp procentowych z prawdopodobieństwem 60% wycenia już potencjalną obniżkę kosztu pieniądza o 0,25% jakiej FOMC miałby dokonać w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Nic dziwnego zatem, iż optymizm za oceanem przeniósł się także na parkiety azjatyckie. Tam Nikkei zyskał 2,3% a Hang Seng 1,3%. W górę poszły również indeksy w Australii, Singapurze, czy na Tajwanie. Spadki notuje jednak koreański Kospi tracą 1,6% lecz jest to incydentalne zjawisko. Potencjalna obniżka stóp procentowych w największej gospodarce świata pozwala na teoretycznie wyższą wycenę akcji, stąd inwestorzy dyskontują ją już w cenach.

Wzrostom nie oparł się także warszawski parkiet. Jednak obroty pozostawiają wiele do życzenia. Wartość transakcji na największych spółkach ledwie przekroczyła 420 mln zł a sam indeks zyskał 0,71% notując na zamknięciu poziom 2937,03 pkt. W obliczu spadających cen surowców spółki paliwowe okazały się nadzwyczaj odporne na zmienność rynku towarowego. LOTOS stracił 1,55%, a MOL i PKN Orlen utrzymały się na lekkim plusie. W górę poszły również akcje kombinatu miedziowego KGHM (+1,65%) mimo ostatnio panującej przeceny na rynku miedzi. Także wzrost zapasów gazu ziemnego na świecie przekłada się na spadki cen tego surowca, czego za bardzo nie widać na notowaniach PGNIG. Gazowa spółka dała zarobić inwestorom ponad 2% i był to drugi co do wysokości wzrost spośród polskich blue chipów. Najwięcej, bo ponad 3% inwestorzy mogli zarobić na akcjach PKO BP.

 

1 2

następna

oprac. : Michał Kowalski / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: