eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kres konsolidacji jest bliski

Kres konsolidacji jest bliski

2006-10-04 10:34

Przeczytaj także: Spadają obroty spółek


Gwałtowny nawrót spadków cen surowców w reakcji na coraz liczniejsze sygnały spowolnienia gospodarki amerykańskiej wydaje się przybliżać nas do wybicia w dół. Trwające do wiosny dynamiczne zwyżki na giełdach towarowych usprawiedliwiały - w mniemaniu zarządzających globalnymi funduszami - nadmuchiwanie spekulacyjnych balonów na indeksach rynków wschodzących (spółki surowcowe). Tendencja, która była motorem hossy uległa odwróceniu, przez co istnieje ryzyko zdominowania tych rynków przez podaż. Negatywny sentyment do spółek z branży surowcowej potwierdził bank Merrill Lynch, obniżając dla nich rekomendację do "niedoważaj". Poza tym indeksy amerykańskie pną się w górę na fali złagodzenia napięć inflacyjnych dzięki zniżkującym surowcom. Jednak giełda systematycznie ignoruje spowolnienie gospodarcze, co jest zjawiskiem nieracjonalnym.

Ropa naftowa staniała do poziomu niecałych 59 dolarów za baryłkę (58,7 USD za gatunek lekki), czyli najniżej od niemal roku. Zniżki napędzane są przez oczekiwania na dzisiejszy raport o zapasie paliw w USA, który według zgodnej opinii ma pokazać dalszy wzrost tych rezerw. Z determinacją wyprzedawano miedź, przeceniając tonę metryczną o 4 procent do poziomu 7250 USD. Uncja srebra staniała na chicagowskiej giełdzie CBOT o ponad 5% do 11 dolarów w dostawie listopadowej, natomiast złoto zdecydowanie odbiło się w dół od testowanej bariery 600 dolarów (spadek do 578 USD za uncję).

We wtorek złotówka umacniała się do euro i dolara, odpowiednio do 3,945 oraz 3,10. Mimo zamieszania politycznego zgłaszany jest duży popyt na rodzime papiery dłużne.

Na dzisiejszej sesji za przyczyną taniejących surowców jest spora szansa dotarcia głównych indeksów do wsparć umiejscowionych na sierpniowych dołkach omówionej konsolidacji. Swoją rolę w niedługim czasie może zacząć odgrywać zniecierpliwienie inwestorów, którzy w ciągu ostatnich kilku miesięcy powierzyli środki w zarządzanie funduszom akcyjnym licząc na pokaźne zyski. Zysków tymczasem nie ma, a jeśli są to niewielkie i w większości zjedzone przez prowizje za zarządzanie. Jeśli niechęć do akcji zacznie się upowszechniać, to zasięg spadków w średnim terminie może być znacznie większy niż 10%. Po stronie optymistów w perspektywie końca roku stoi kalendarz z sezonowym zjawiskiem "rajdu Świętego Mikołaja", ale do tego okresu jeszcze pozostało wiele sesji.

Dziś oprócz wspomnianego raportu o zapasach paliw w USA poznamy wartość wskaźnika ISM dla sektora usług za wrzesień (progn. 56) oraz dynamikę zamówień fabrycznych (oczekiwane 0,0%).

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : expander expander

Czekamy na impuls

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: