eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Początek tygodnia korzystny dla WGPW

Początek tygodnia korzystny dla WGPW

2006-10-02 11:21

Przeczytaj także: Niewielki wzrost indeksów


Na rynku akcji nadal obóz byków onieśmielała bliskość rekordu wszech czasów na indeksie DJIA. Indeksy krążyły koło poziomu czwartkowego zamknięcie, ale w końcu podaż się zniecierpliwiła i rozpoczęła się korekta. Fundusze w końcu kwartału już osiągnęły to, co chciały więc nie musiały zbytnio bronić rynku. Korekta była jednak niewielka i w niczym nie zmienia pozytywnego obrazu rynku.

Poniedziałek jest dniem publikacji, zarówno w Eurolandzie jak i w USA, indeksów pokazujących jak wygląda we wrześniu sytuacja w sektorze produkcyjnym. Publikacja europejskich indeksów PMI nie będzie miała istotnego wpływu na zachowanie graczy, bo wszyscy będą czekali na amerykański raport. W USA w tym samym czasie dowiemy się, jakie w sierpniu były wydatki na konstrukcje budowlane oraz wrześniowy indeks ISM dla sektora produkcyjnego. Wydatki na budownictwo ostatnio spadają, ale tym razem prognoza mówi o spadku jedynie o 0,1 proc. Gdyby był większy (dużo większy) to być może trochę by graczy otrzeźwił. Nie jest to jednak wcale pewne. Te same wątpliwości mam, jeśli chodzi o indeks ISM. Sektor produkcyjny to mniej niż 20 procent amerykańskiej gospodarki, ale gdyby indeks zbliżył się niebezpiecznie do 50 pkt. to rynki mogłyby się zacząć obawiać nadejścia recesji. Szczególny niepokój wywołałby wtedy wzrost subindeksu cenowego. Najlepsze dla akcji byłyby niewielkie zmiany indeksy głównego i spadek subindeksu cenowego.

Dzisiaj jest pierwszy roboczy dzień nowego miesiąca, a to zazwyczaj sprzyja akcjom. Ale czy jest lepszy moment do rozpoczęcia korekty? Najlepiej ją rozpoczynać wtedy, kiedy większość się tego nie spodziewa. W czasie weekendu nie wydarzyło się jednak nic, co mogłoby bardzo posiadaczom akcji zaszkodzić. Co prawda Nigeria i Wenezuela zadecydowały o obniżeniu wydobycia ropy, ale reakcja ceny tego surowca jest na razie bardzo niewielka (wzrost o około 0,6 proc.). W Japonii bank centralny opublikował swój kwartalny raport zwany tankan, z którego wynika, że (nieoczekiwanie) nastroje biznesu znacznie się od czerwca poprawiły. Nie wydaje się, żeby to miało wielki wpływ na zachowanie Eurolandu czy USA, ale niewątpliwie jest to dobra informacja.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Rynki bez zmian

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: