eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Początek tygodnia korzystny dla WGPW

Początek tygodnia korzystny dla WGPW

2006-10-02 11:21

Przeczytaj także: Niewielki wzrost indeksów


Spokojny koniec tygodnia

Ostatni dzień kwartału rozpoczął się optymistycznie. Indeksy giełdowe w Eurolandzie rosły, a spadający kurs EUR/USD w tym wzroście pomagał. Opublikowane w Eurolandzie liczne indeksy nastroju (biznesu, konsumentów itp.) praktycznie się nie zmieniły, ale ogólny indeks nastroju wzrósł mocniej niż oczekiwano. Jednocześnie opublikowane zostały dane o inflacji, której dynamika we wrześniu spadła. Oczekiwano spadku z 2,3 o 1,9 proc., a realne dane pokazały spadek do 1,8 proc. Pierwsze dane pomagały euro, a drugie mu szkodziły. Indeksy zakończyły sesję neutralnie.

W USA kończący kwartał piątek był na rynkach bardzo spokojny. Wydaje się, że inwestorzy byli już po prostu zmęczeni, a dane makroekonomiczne nie dały rynkom odpowiednio mocnego impulsu. Raporty o przychodach Amerykanów oraz miesięczna zmiana wskaźnika wydatków konsumpcyjnych (PCE) były dokładnie zgodne z prognozami, a wydatki Amerykanów były od nich niższe. Co prawda PCE bazowy wzrósł w stosunku rocznym do poziomu 11 – letniego szczytu, ale gracze to zlekceważyli. Okazało się też, że indeks nastroju Uniwersytetu Michigan zgodnie z oczekiwaniami został zweryfikowany w górę, ale bardzo nieznacznie. Wszyscy już wiedzieli, że nastroje się poprawiły, więc wpływ na rynek był żaden. Poza tym była to jedynie weryfikacja danych z połowy miesiąca.

Zaskoczeniem była jednak publikacja indeksu Chicago PMI pokazującego, jaka koniunktura panuje w regionie. Spodziewano się spadku z 57,1 pkt. do 57 pkt., a tymczasem wzrósł on do poziomu 62,1 pkt., a co bardziej istotne subindeks cenowy spadł z 75,2 do 69,8 pkt. Przypominam, że w zeszłym tygodniu podobny indeks z Filadelfii pokazał, że gospodarka wchodzi w recesję, więc indeks z Chicago postawił duży znak zapytania. Rozstrzygnięcie przyniosą w nadchodzącym tygodniu indeksy publikowane przez instytut ISM – pokażą one jak jest sytuacja w całej gospodarce.

Po publikacji tych danych kurs EUR/USD zmieniał się gwałtownie, ale koniec dnia przyniósł uspokojenie. Wypowiedzi Williama Poole, szef Fed z St. Louis i Michaela Moskow, szefa Fed z Chicago nie wniosły nic nowego do obrazu sytuacji i zamknięcie było zbliżone do czwartkowego. Podobnie zachował się rynek surowców. Ropa taniała, ale koniec dnia doprowadził do szybkiego odrobienia strat, a nawet do wzrostu ceny w stosunku do czwartku. Miedź lekko zdrożała, a złoto staniało. Każdy rynek dopasowywał się do końca kwartału.

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Rynki bez zmian

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: