eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 11-17.09.2006

Rynki finansowe 11-17.09.2006

2006-09-18 12:33

Przeczytaj także: Rynki finansowe 04-10.09.2006


RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Ubiegły tydzień przyniósł ponownie wzrost ceny polskich papierów dłużnych pomimo wyższej niż się spodziewano inflacji w sierpniu oraz napiętej sytuacji na scenie politycznej. Oczywiście krótko po ogłoszeniu danych papiery o krótkim terminie zapadalności straciły na wartości, ale obligacje 5- i 10-letnie praktycznie nie zareagowały, bo taki scenariusz był już dawno wpisany w ich krzywą rentowności. Ceny obligacji miały się dobrze do końca tygodnia również z uwagi na wypowiedzi członków RPP (Mirosława Pietrewicza, Jana Czekaja i Haliny Wasilewskiej-Trenkner), wg których należy zaczekać z podwyżkami stóp procentowych. Rentowność obligacji 10-letnich spadła z poziomu 5,56 proc. na początku tygodnia do 5,44 proc. w piątek rano.

Zagraniczne rynki

Za nami dość spokojny tydzień na światowym rynku długu. Obligacje amerykańskie straciły nieco na wartości – ich rentowność wzrosła do 4,8 proc. na koniec tygodnia. Głównym czynnikiem były zadziwiająco dobre dane makroekonomiczne oraz niski odczyt na inflacji, której dynamika licząc m/m spadła do poziomu 0,2 proc. z 0,4 proc. Nieznaczne ruchy cen obligacji miały miejsce także w przypadku rynku europejskiego. Wartym zauważenia jest jednak fakt zmniejszenia się różnicy w rentowności 2- i 10-letnich obligacji do 16 punktów bazowych. Wzrost rentowności obligacji 2-letnich wskazuje na dalsze podwyżki stóp procentowych przez ECB, a stabilność cen papierów 10-letnich wskazuje, że rynek oczekuje stabilizacji inflacji w skali globalnej z uwagi na oziębienie gospodarki USA.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Ostatni tydzień nie przyniósł dużych zmian głównego indeksu WIG20, który zyskał zaledwie 0,22 proc., zatrzymując się tuż powyżej granicy 3 tys. punktów (wokół niej rynek konsoliduje się już od dwóch miesięcy). Najsłabiej radziły sobie spółki surowcowe w wyniku mocnej przeceny na rynku surowców. Indeks WIG-paliwa stracił 1,61 proc. Po przeciwnej stronie znalazły się spółki budowlane, których indeks zyskał 3,98 proc. i banki ze wzrostem o 2,81 proc. Kolejne tygodnie raczej powinny przynieść dalsze osłabienie spółek surowcowych w wyniku obaw inwestorów związanych ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych i tym samym mniejszym popytem na miedź i ropę naftową.

Na naszym parkiecie powoli rozpoczyna się gra pod wyniki finansowe za III kwartał. Ożywienie w budownictwie i inwestycjach zdecydowanie sprzyja spółkom z branży budowlanej, które notują rekordowe wzrosty (np. Hutmen, Drozapol). Biorąc jednak pod uwagę fakt, że 2/3 indeksu WIG20 to spółki związane z surowcami, ciężko jest wyobrazić sobie w obecnej sytuacji atak na szczyty podobny do tego z maja br.
Przeczytaj także: Rynki finansowe 18-24.09.2006 Rynki finansowe 18-24.09.2006
GPW: z umiarem do góry

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: