eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dolar nie uległ deprecjacji

Dolar nie uległ deprecjacji

2006-09-13 11:00

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Wczorajsza sesja przyniosła niewielką aprecjację złotego. Korekta ostatnich wzrostów wartości dolara i uspokojenie na polskiej scenie politycznej sprawiają, że nie ma zbyt wielu chętnych do sprzedawania polskich aktywów. Wczoraj Andrzej Lepper po spotkaniu z premierem poinformował media, że do czasu powrotu Jarosława Kaczyńskiego z USA konflikt w koalicji będzie złagodzony. Dodatkowo szef Samoobrony powiedział, że Zyta Gilowska zastanawia się jeszcze nad powrotem do rządu, a decyzja zapadnie wkrótce i prawdopodobnie będzie pozytywna. Spore szanse na powrót byłej minister finansów pomagają złotówce, która mimo znacznie przekraczającego szacunki analityków deficytu na rachunku obrotów bieżących (w lipcu odnotowano deficyt w wysokości 794 mln euro wobec 160 mln euro nadwyżki w czerwcu) przebiła wsparcie na poziomie 3,9750 i zmierza w okolice 3,96.

USD/PLN

Notowania USDPLN od zeszłego czwartku poruszają się w wąskiej konsolidacji 3,1200 - 3,1450. Wzrost zmienności i wybicie z tego przedziału wahań powinno nastąpić wkrótce, gdyż, czwartek i piątek przyniosą dwie kluczowe publikacje makro. Według konsensusu analityków inflacja CPI w Polsce (czwartek 14:30) wyniosła w sierpniu 1,4 proc. głównie za sprawą wzrostu cen żywności spowodowanego suszą (na ogół w tym miesiącu ceny spadają) i utrzymującego się na wysokim poziomie popytu wewnętrznego.

Warto dodać, że poziom 1,5 jest dolną granicą celu inflacyjnego RPP i jego osiągnięcia, wraz z inflacją płac na poziomie 5,3 proc. (publikacja w piątek o 14:00) może przyczynić się do rozbudzenie oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych jeszcze w 2006 roku. Także w piątek poznamy odczyt inflacji bazowej w USA (prognoza: 0,2 proc.; poprzednio: 0,2 proc.). Jeśli jej wartość w ujęciu miesięcznym przekroczy 0,2 proc. możemy być świadkami znacznego wzrostu oczekiwań na podwyżkę stopy funduszy federalnych na najbliższym posiedzeniu Fed (20 września) i dalszej aprecjacji dolara.

EUR/USD

Mimo rekordowego deficytu handlowego i jastrzębich wypowiedzi członków ECB amerykańska waluta nie uległa wczoraj deprecjacji. Bardzo dobry sentymentu do dolara wynika z zamykania inwestycji na giełdach światowych w celu zakupu obligacji amerykańskich. Dodatkowym wsparciem dla amerykańskiej waluty są ceny ropy naftowej, które spadają systematycznie od połowy sierpnia, a w ciągu ostatnich siedmiu sesji spadły prawie 9 procent.

Zmniejszenie premii za ryzyko związane z sytuacją w Iranie wynikające z możliwość wstrzymania wzbogacania uranu przez Teheran i utrzymanie wydobycia na niezmienionym poziomie przez OPEC zmniejszają obawy o przyszłe deficyty handlowe USA. Wczorajszy rekordowy odczyt nierównowagi handlowej był znacznie gorszy od prognoz analityków, jednak rynek jest mechanizmem dyskontującym przyszłość, dlatego notowaniom eurodolara nie udało się przebić wczoraj oporu na poziomie 1,2730. Do piątkowych danych o inflacji bazowej CPI amerykańska waluta powinna pozostać silna, a podczas dzisiejszej sesji możliwy jest atak na kluczowe wsparcie na 1.2640.

GBP/PLN

Słabość funta wobec dolara i euro powoduje, że sytuacja na GBPPLN się zmienia. Od środowego przetestowania ważnego wsparcia w okolicach 5,82 notowania wzrosły o 5 figur. jednak nie mogą przebić oporu na poziomie 5,87. Kluczowym oporem jest poziomie 5,90, a ewntualne spadki powinien powstrzymać poziom 5,84. Spadek notowań GBPPN poniżej strefy 5,78/80 wydaje się mało prawdopodobny.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: