eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Realizacja zysków dzięki FOMC

Realizacja zysków dzięki FOMC

2006-08-30 10:39

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Dzisiaj pomóc złotemu mogą dane o PKB za drugi kwartał. Jeżeli będą zgodne z prognozą (5.2%) lub wyższe na tyle by przewidywania MF (5.5% r/r) się spełniły złoty może się nieco umocnić. Reakcja podobna do reakcji na produkcję przemysłową i sprzedaż detaliczną będzie sygnałem negatywnym. Wzrost EURPLN często towarzyszy spadkom euro do dolara i do funta co może sugerować, że ostatnia słabość złotego związana jest także z ograniczeniem optymizmu w stosunku perspektyw wzrostu w Eurolandzie po danych ZEW, Ifo i niższej inflacji w Niemczech. Sądzimy, że złoty może odreagować spadek z 3.86 do obecnych poziomów, gdy euro zacznie odrabiać straty do dolara i funta po serii lepszych danych makro lub sprzyjających komentarzach do decyzji ECB w czwartek. Sytuacja jest jednak ciągle niejasna co potwierdza słabość złotego na otwarciu mimo wyższego EURUSD. Możliwe, że wynika to z faktu, że wzrost EURUSD ma podłoże techniczne. Inwestorzy po prostu realizowali zyski na długich pozycjach w dolarze. Trend na EURPLN jest nadal wzrostowy.

USD/PLN

Słabszy dolar po notatkach FOMC powinien wpływać pozytywnie na złotego, lecz tak się nie stało. Po reakcji rynku można uznać, że potwierdzone jest zakończenie cyklu podwyżek. Jest to czynnik sprzyjający, gdyż przynajmniej na razie eliminuje ryzyko wzrostu dysparytetu stóp procentowych pomiędzy złotym a dolarem. Dzisiaj RPP najprawdopodobniej utrzyma stopy na obecnym poziomie, choć rynek może obawiać się, że członkowie rady mogą zasygnalizować moment pierwszej podwyżki. Jeżeli tak by się nie stało to wielu inwestorów mogłoby pod wpływem wczorajszych notatek FOMC i przewidywanej pauzy przez ECB uznać, że prawdopodobieństwo wzrostu stóp procentowych zmalało. Spowodowało by to zapewne wzrost cen obligacji i złotego. Dolar może się w takim przypadku umocnić w okolice 3.06. Złoty powinien pozostawać słaby i ewentualne spadki będą wynikać głównie ze wzrostu EURUSD.

EUR/USD

Wczorajszy dzień mimo przetestowania kluczowego oporu na poziomie 1,2840 przyniósł spadek notowań eurodolara do poziomu 1,2760. Nieudany atak byków, taniejąca ropa naftowa i wycofywania pieniędzy z giełd światowych działały na korzyść dolara. Dodatkowo o godzinie 16:00 publikacja indeksu optymizmu konsumentów Conference Board, który spadł w lipcu do 99,6 pkt. z 106,5 pkt. miesiąc wcześniej (prognoza: 102,5 pkt.) wystraszyła inwestorów giełdowych i sprowokowała zejście notowań poniżej 1,28.

Bardzo istotnym wydaje się odczyt subindeksu oczekiwań inflacyjnych, który pokazał wzrost do 5,5 proc. z 5,1 proc. miesiąc wcześniej. Dopiero o 20:00 publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC spowodowała paniczne zamykanie długich pozycji w dolarze budowanych przez Amerykanów przez ostatni tydzień (zakupy po 16-tej). Treść tej publikacji nie odbiegała znacząco od komunikatu z posiedzenia FOMC 8 sierpnia, jednak dla wielu inwestorów była zaskoczeniem. Przedstawiciele Fed znów podkreślili, że spowolnienie gospodarcze (wzrost poniżej trendu przez najbliższe 18 miesięcy), przełoży się na spadek inflacji bazowej w najbliższych miesiącach, co nie daje żadnych podstaw do dalszego zaostrzania polityki monetarnej.

Rynek obligacji zareagował wzrostem cen, a notowania eurodolara szybko powróciły powyżej 1,28 i w nocy znów przetestowały kluczowy opór na poziomie 1,2840/50. Dzisiejsze dane o deflatorze PKB i inflacji PCE pokażą, czy wzrost cen zaczął już wyhamowywać w drugim kwartale. Jeśli tak możliwy jest dalszy spadek rentowności obligacji amerykańskich i deprecjacja dolara.

GBP/PLN

Na razie poziom 5.85 powstrzymuje wzrost GBPPLN. Dzisiejsze dane z Wielkiej Brytanii mają charakter drugorzędny i ruchy na EURGBP będą wynikać z dostosowywania pozycji i oczekiwań dotyczących decyzji ECB. Dalsza słabość złotego pomimo sugerującej siłę słabości dolara po notatkach FOMC jest sygnałem negatywnym co skłania nas do utrzymania prognozy dalszego spadku. 5.85 będzie się bronił tak długo jak EURPLN walczy z rejonem 3.95, jednak przełamanie otwiera drogę do 5.90 i tam należy oczekiwać większego oporu.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: