eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › ZPF: pożyczki coraz bardziej obciążają budżet domowy

ZPF: pożyczki coraz bardziej obciążają budżet domowy

2020-11-27 10:24

ZPF: pożyczki coraz bardziej obciążają budżet domowy

Zadłużamy się na coraz większe kwoty © Magdziak Marcin - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak dowodzi opracowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych badanie "Sektor instytucji pożyczkowych w I półroczu 2020 r.", Polacy coraz bardziej obciążają swój budżet domowy. W I połowie br. odnotowano nie tylko wyraźny wzrost wartości zaciąganych pożyczek, ale również powiększenie się rzeszy osób, które decyduje się na kolejne już z rzędu zobowiązanie finansowe.

Przeczytaj także: 40% Polaków nie wie, czym grozi niespłacanie pożyczki

Jak donosi ZPF, wartość przeciętnej pożyczki udzielanej w pierwszych sześciu miesiącach br. okazała się blisko 1/5 wyższa (19,2%) od analogicznego wyniku, jaki zanotowano w tym zakresie w I połowie br. W ujęciu bezwzględnym wzrost wyniósł 488 złotych.

Towarzyszyła temu wzmożona aktywność klientów instytucji pożyczkowych. W badanym okresie niemal 7 na 10 z nich zdecydowało się na zaciągnięcie pożyczki, posiadając inne, ciągle niespłacone zobowiązania.

Wśród klientów, którym udzielono pożyczki w ostatnim kwartale, prawie 1/4 miała w momencie podjęcia nowego zobowiązania co najmniej 3 inne aktywne pożyczki.
Pożyczki pieniężne wielokrotnie stanowią źródło pokrycia bieżących wydatków dla konsumenta lub niedoboru w budżecie domowym. W czasach kryzysu gospodarczego, kiedy pogarsza się sytuacja indywidualnego konsumenta, może dojść do sytuacji, w których liczba zaciągniętych zobowiązań jest większa, niż zazwyczaj. Najważniejsza jest jednak zdolność do spłaty pożyczek, co jest wypadkową stanu budżetu domowego. Jeśli ten się pogarsza i widoki na spłatę kolejnego zobowiązania są złe, powinniśmy zrezygnować z tej formy finansowania – ocenia Marcin Czugan, Prezes Zarządu ZPF.

fot. mat. prasowe

Przeciętna wartość pożyczki udzielonej przez uczestników badania (w PLN)

W I połowie 2020 r. przeciętna wartość zaciąganej pożyczki przekroczyła 3 000 złotych.


Zwiększony popyt na finansowanie nie przekłada się jednak na jego dostępność. Po niekorzystnych dla branży pożyczkowej orzeczeniach sądowych (tzw. małe TSUE) oraz wprowadzeniu przepisów I tarczy antykryzysowej (obniżenie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych) wiosną bieżącego roku branża odnotowała wyraźny spadek liczby i wartości udzielanych pożyczek.

W I połowie 2020 roku instytucje pożyczkowe uczestniczące w badaniu ZPF udzieliły pożyczek na cele konsumpcyjne o wartości 560,5 mln PLN. Jest to wartość niższa o 25,6% (bezwzględnie o 193,31 mln PLN) od tej odnotowanej w I połowie 2019 r.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: