eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › FED kolejny raz miał rację

FED kolejny raz miał rację

2006-08-16 11:58

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Dzisiejsze dane na temat inflacji CPI i płac są najważniejszym wydarzeniem tygodnia. Rynek wczoraj zbliżył się w okolice 3.89 przed danymi o inflacji PPI z USA, nieoczekiwany spadek inflacji bazowej okazał się bardzo pozytywny w skutkach dla złotego, gdyż zmniejsza szanse na wzrost dysparytetu stóp. W związku z tym interpretacja dzisiejszych danych może być trudna. Dużo wyższa od oczekiwań inflacja rozbudzi nadzieje na podwyżki i spowoduje spadki na rynku obligacji, co może się odbić negatywnie na złotym. Łatwiej jest ocenić skutki wyższej lub niższej inflacji CPI w USA. Dane, które nie potwierdzą wczorajszych danych PPI mogą spowodować osłabienie złotego do 3.89. Niska inflacja bazowa, tj. poniżej 0.1%-0.2% powinna wywołać osłabienie dolara i umocnienie złotego w okolice wsparcia 3.86.

USD/PLN

Dzisiejsze ruchy na USDPLN do danych o 14.00 i 14.30 powinny być bardzo ograniczone, po części dzięki bardzo stabilnemu kursowi EURUSD. Słabe dane CPI powinny spowodować spadek USDPLN w okolice 3.00 lub niżej. Rynek zmniejszył od wczoraj swoje oczekiwania, lecz w naszej opinii nie na tyle by ewentualna inflacja bazowa w okolicy 0.2% nie spowodowała umocnienia złotego. Wzrost EURUSD po słabych danych może być dość duży, gdyż jest to najważniejsza seria danych, która zdeterminuje dalsze decyzje FED. Sygnałów należy szukać głównie na rynku obligacji. Obecnie rentowność 10-letnich obligacji wskazuje na to, że oczekiwania inwestorów są neutralne.

EUR/USD

Wczorajszy nieoczekiwany spadek inflacji bazowej PPI sprowokował wielu inwestorów do zamykania budowanych od kilku dni długich pozycji w dolarze. Ceny producentów wzrosły w lipcu o 0,1 proc. (prognoza: 0,3), jednak na poziomie bazowym spadły 0,3 proc. (prognoza: wzrost o 0,2 proc.), powodując masowe zakupy obligacji amerykańskich. Spadająca rentowność obligacji i zmniejszenie prawdopodobieństwa podwyżki na następnym posiedzeniu FOMC spowodowały wzrost eurodolara w okolice 1,2790. Jednak wczorajsze dane muszą zostać potwierdzone dzisiejszym wskaźnikiem CPI, aby nastąpiła zmiana trendu krótkoterminowego. Jeżeli inflacja bazowa CPI wyniesie w lipcu 0,2 proc. (większość ekonomistów spodziewa się wzrostu cen o 0,3 proc.), to możliwa jest zmiana wciąż bardzo pozytywnego sentymentu do dolara. Potwierdzeniem tego scenariusza będzie wzrost eurodolara powyżej ważnego opory w strefie 1,2790/1,2810.

GBP/PLN

Ostatnie gorsze dane na temat inflacji PPI oraz cen nieruchomości spowodowały wzrost EURGBP i utworzenie się na dziennych wykresach krótkoterminowego dołka w okolicy 0.6725. W związku z tym GBPPLN jest nieco słabszy od EURPLN i napotyka na duże trudność przy próbach wzrostu w kierunku 5.75. Sądzimy, że w przypadku dobrych danych na temat inflacji w USA GBPPLN może zbliżyć się do tego oporu, jednak lepszą parą do kupienia w tej sytuacji jest USDPLN i EURPLN, mimo, że z analizy technicznej wynika, iż sytuacja na GBPPLN jest bardziej konstruktywna dla funta.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, waluta, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: