eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dolar powinien się konsolidować

Dolar powinien się konsolidować

2006-08-10 11:04

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Spadki na giełdach i nienajlepsze nastroje na rynku obligacji mogą szkodzić dolarowi i pomagać naszej walucie. Tego typu sytuacja może być korzystna dla rynków wschodzących, gdyż kapitał będzie powracał na rynki oferujące wysoką stopę zwrotu. Możliwe, że to jest właśnie przyczyną dobrego sentymentu m.in. do naszej waluty. Technicznie EURPLN może znaleźć wsparcie pomiędzy 3.83-3.85. Jednak fundamentalnie, w krótkim terminie nie ma istotnych zagrożeń. Złoty znajduje się na bardzo wysokich poziomach i może nastąpić korekta w kierunku 3.90. Na razie jeszcze nie widać na horyzoncie impulsu do takiego osłabienia, lecz nawet w najsilniejszych trendach występują korekty techniczne.

USD/PLN

Zachowanie USDPLN wynika głównie z osłabiającego się dolara do euro i funta. Dzisiaj rano wynikło to z informacji o możliwym zamachu terrorystycznym, z drugiej jest to reakcja inwestorów europejskich, którzy dopiero wczoraj mogli zareagować na decyzję FOMC. Sądzimy, że w związku z obecną tendencją na rynku dolara USDPLN może nadal powoli przesuwać się w kierunku 2.97, lecz ze względu na możliwość korekty na złotym mogą to się okazać bardzo dobre poziomy do kupowania. Dzisiejsze dane na temat deficytu handlowego mogą wywołać spore zamieszania, w sytuacji, gdy rynek doszukuje się oznak osłabienia gospodarczego. Wysoki deficyt naturalnie powinien osłabić dolara, jednak będzie także oznaczał, że istotne osłabienie nie nastąpiło (szczególnie w konsumpcji). Niski deficyt jest naturalnie pozytywny, lecz wskazywać będzie na to że konsumpcja (w tym zakupy ropy) musiała spaść. W związku z tym wybicia w którymś kierunku na EURUSD mogą być fałszywe i stworzyć możliwość kupna USDPLN poniżej 2.98.

EUR/USD

Wczoraj podczas popołudniowej sesji notowania eurodolara konsolidowały się w podanym przez nas przedziale 1,2850 - 1,2910. Dzisiaj od rana ponowny wzrost ryzyka geopolitycznego spowodował testowanie bardzo ważnego oporu na poziomie 1,2910. Informacje o udaremnionych planach zamachów terrorystycznych na samoloty lecące z USA do Wielkiej Brytanii spowodowały w pierwszej reakcji odwrót od amerykańskiej waluty, jednak po krótkim czasie strach minął, a notowania eurodolara wróciły poniżej ,29. Pozostawienie stopy funduszy federalnych na niezmienionym poziomie (5,25 proc.) i gołębi komunikatu FOMC przechodzą na drugi plan, a inwestorów bardziej interesują dzisiejsze dane makroekonomiczne.

O 10:00 poznamy raport ECB o inflacji, w którym powinna zostać potwierdzona rosnąca presja inflacyjna dająca podstawy do kolejnych podwyżek stóp procentowych w strefie euro. Dane o bilansie handlu zagranicznego USA w czerwcu (prognoza 64,2 mld. wobec 63,8 mld. dolarów miesiąc wcześniej) poinformują o kolejnym potężnym deficycie spowodowanym rekordowym importem produktów ropopochodnych i towarów z Chin. Tylko wysokie tempo wzrostu eksportu (tak jak w zeszłym miesiącu) może spowodować zmianę sentymentu do dolar i jego aprecjację w drugiej części dnia.

GBP/PLN

Szczyty na GBPUSD są coraz niższe i GBP trudniej także zyskuje względem innych walut. W związku z tym, że GBP wzrósł w ostatnim czasie o ponad 6 centów bez istotnej korekty skłania nas do stwierdzenia, że następnych ruchem może być spadek GBPPUSD lub wzrost EURGBP co oznaczać będzie także tendencją do większego umocnienia złotego względem funta niże euro przy spadku euro poniżej 3.85. 5.70 jest jednak bardzo silnym wsparciem technicznym i ten poziom jest ostatnim celem obecnego spadku.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, waluta, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: