eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki w fazie oczekiwania przed danymi NFP

Rynki w fazie oczekiwania przed danymi NFP

2006-08-01 10:51

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Nadal uważamy, że w krótkim terminie EURPLN będzie konsolidował się powyżej 3.90 i spadki w tym kierunku powinny być wykorzystane do ostrożnych zakupów. Prawdopodobne jest wyjście z obecnej konsolidacji górą i ruch w kierunku oporu przy 3.9540, jednak formacja techniczna wskazuje na możliwość jeszcze jednej próby zejścia do 3.92, gdzie w naszej opinii powinno się otwierać długie pozycje. Czynnikiem ryzyka dla złotego jest umocnienie się dolara jeżeli nadchodzące dane nie potwierdzą osłabienia gospodarczego w USA oraz jastrzębia retoryka ECB po czwartkowej decyzji.

USD/PLN

Rynek oczekuje na dalsze informacje mogące pomóc ocenić szansę na przerwę lub zakończenie cyklu. Jeśli nadchodzące dane nie potwierdzą osłabienia gospodarczego w USA USD/PLN może zacząć ruch w kierunku 3.15 zatrzymując się na oporze przy 3.12. Sądzimy jednak, że nadchodzące dane albo będą neutralne lub lekko negatywne dla dolara, sądząc m.in. po publikowanych wynikach spółek giełdowych. Dlatego oczekujemy utrzymania obecnego status quo w kwestii oczekiwań na podwyżki stóp procentowych i pozostawanie USDPLN poniżej 3.10. 3.12 przy wzroście EURPLN w okolice 3.9540 powinien być poziomem dobrym do sprzedaży USD/PLN.

EUR/USD

Wczoraj notowania eurodolara poruszały się przez prawie cały dzień w wąskim przedziale wahań 1,2740 - 1,2780. Dane ze strefy euro były w przeważającej większości lepsze od oczekiwań rynkowych, jednak nie pomogły wybić się euro z konsolidacji. Indeks nastroju w przemyśle wyniósł w lipcu do 4 pkt. wobec 2 pkt. oczekiwanych przez analityków, natomiast indeks nastroju wśród konsumentów spadł w tym okresie do -9 pkt. wobec -8 pkt. prognozowanych przez rynek.

Najprawdopodobniej już żadne informacje ze strefy makro nie są w stanie zmienić czwartkowej decyzji ECB o podwyższeniu podstawowej stopy procentowej o 25 pb. do poziomu 3 proc. Oczekiwanie na posiedzenie banku centralnego i słowa prezesa Trichet’a będą wzmacniać wspólną walutę w obecnym tygodniu. Jednak wypowiedź szefa oddziału Fed w St. Louis, w której określił swoje oczekiwania na 18- ta podwyżkę kosztu pieniądza w USA na 50 proc., doprowadziły do spadku cen obligacji amerykańskich i wzmocniła dolara. William Poole zauważył, że wskaźniki makroekonomiczne wyraźnie wskazują na spowolnieni gospodarcze, jednakże presja inflacyjna okazuje się większa od poprzednio zakładanej przez FOMC. Dolarowi pomaga także lepszy od oczekiwań odczyt indeksu Chicago PMI w lipcu (57,9 pkt. wobec 56 pkt. prognozowanych). Podczas dzisiejszej sesji możliwe jest zakończenie korekty i powrót notowań eurodolara do trendu wzrostowego.

GBP/PLN

GBPUSD powinien pozostawać relatywnie silny dzięki dobrym danym na temat cen nieruchomości. Na rynku kontraktów terminowych na krótkoterminowe stopy procentowe widać, że rynek zaczyna wyceniać możliwość podwyżki stóp procentowych co powinno w krótkim terminie wspierać funta względem euro. W tym przypadku przy lekkiej tendencji do osłabiania złotego GBPPLN ma szanse wzrosnąć w okolice 5.80 i powinien być w naszej opinii wspierany przy 5.75.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: