eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 24-30.07.2006

Rynki finansowe 24-30.07.2006

2006-07-31 13:06

Przeczytaj także: Rynki finansowe 17-23.07.2006


RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Rentowności polskich obligacji - szczególnie 5- i 10-letnich - wzrosły w ostatnim tygodniu do poziomów odpowiednio 5,36 proc. oraz 5,53 proc. Spadek cen obligacji spowodowany był głównie danymi makroekonomicznymi oraz oczekiwaniami ze strony rynku, że RPP będzie dawać sygnały o możliwych podwyżkach stóp w przeciągu kilu miesięcy. Dodatkowym bodźcem dla korekty na tym rynku były informacje o zachwianiach w wykonaniu budżetu i obawach przed zbilansowaniem go po wydatkach na zwalczenie skutków suszy.

Zagraniczne rynki

Ostatni tydzień przyniósł wzrost cen papierów na rynku amerykańskim, kończąc w ten sposób lipiec dosyć mocnym wzrostem cen (o 0,9 proc.). Rentowność obligacji 10-letnich spadła do poziomu 4,99 proc., pokazując w ten sposób, że rynek coraz bardziej spodziewa się nie tylko zakończenia przez FED podwyżek stóp procentowych, ale nawet ich obniżek na początku 2007 roku. Słaby tydzień mają za sobą ceny obligacji na rynku japońskim ponieważ wyższa inflacja oraz dobre dane o bezrobociu potwierdzają, że gospodarka jest w wyraźnej fazie wzrostu, a to może wymusić kolejna podwyżkę stóp procentowych. Rentowność obligacji 10-letnich wzrosła do poziomu 1,92 proc.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

W ostatnim tygodniu indeks WIG20 zyskał 5,53 proc., zatrzymując się na poziomie 3 191,30 pkt. Najwięcej z subindeksów zyskał WIG Paliwa w reakcji na rosnące ceny ropy naftowej. W trakcie piątkowej sesji indeks szerokiego rynku WIG przez moment znalazł się powyżej historycznego maksimum, kończąc sesję tuż pod nim. Nieco więcej do majowych szczytów brakuje blue chipom, choć piątkowe zamknięcie "na plusach" z płaską korektą w trakcie sesji pozostawiło "bycze" nastroje na nadchodzący tydzień i nadzieje na bicie rekordów.

Poniedziałek powinniśmy rozpocząć od wzrostów w reakcji na wysokie zwyżki cen akcji za oceanem. Opublikowane w piątek dane makro dotyczące wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych, który wyniósł w II kwartale 2,5 proc. (wobec oczekiwanych 3 proc.), rozbudziły powszechne nadzieje na zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych. Jednocześnie wzrost 2,5-procentowy dla bardzo rozwiniętej gospodarki takiej, jak amerykańska, nie jest jeszcze na tyle słabym wynikiem, by zaszkodzić wycenom akcji.

W czwartek decyzję dotyczącą stóp procentowych podejmie EBC. Rynek spodziewa się podwyżki o 0,25-3,00 proc. W kontekście oczekiwań co do pozostawienia na najbliższym posiedzeniu Fed stóp na niezmienionym poziomie, powinniśmy spodziewać się osłabienia dolara - a słaby dolar sprzyja wzrostom akcji na emerging markets. Dodając do tego trwający sezon publikacji wyników za II kwartał, możemy spodziewać się w nadchodzącym tygodniu próby bicia rekordów na warszawskim parkiecie.
Przeczytaj także: Rynki finansowe 18-24.09.2006 Rynki finansowe 18-24.09.2006
Ostrożnie z hossą na GPW

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: