eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Piątka Kaczyńskiego, czyli zacieśnianie pętli na szyi podatnika?

Piątka Kaczyńskiego, czyli zacieśnianie pętli na szyi podatnika?

2019-05-06 13:18

Piątka Kaczyńskiego, czyli zacieśnianie pętli na szyi podatnika?

Jak sfinansowana zostanie Piątka Kaczyńskiego? © Radoslaw Maciejewski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Koszty obietnic z Piątki Kaczyńskiego kumulują się z kosztami wcześniej ogłoszonych programów rządowych, wymuszając podwyżki podatków oraz ograniczenie wydatków na inne cele, przede wszystkim na usługi publiczne. Pomimo wysokich kosztów nowe programy nie rozwiązują żadnych istotnych problemów, a nastawione są przede wszystkim na efekt wyborczy.

Przeczytaj także: 500 plus na każde dziecko budzi poczucie niesprawiedliwości

  • 13-sta emerytura nie walczy z ubóstwem emerytów i rencistów, ponieważ trafi zarówno do osób zamożnych, jak i ubogich. Nie zachęca też do dłuższej pracy, gdyż nie jest powiązana ze stażem pracy.
  • Rozszerzenie 500+ na pierwsze dziecko nie jest efektywnym sposobem walki z ubóstwem – świadczenia skierowane do najuboższych realizowałyby ten cel znacznie efektywniej. Doświadczenia innych krajów wskazują natomiast, że we wspieraniu dzietności znaczenie efektywniejsza jest dostępność wysokiej jakości usług pomagających w ich wychowywaniu (żłobki, przedszkola, szkoły, szpitale), niż transfery pieniężne.
  • Proponowane zmiany w PIT nie rozwiązują dwóch kluczowych problemów: wysokiego opodatkowania niskich dochodów i dużej opłacalności samozatrudnienia. Jednocześnie pogłębiają trzeci problem skomplikowania systemu podatkowego (wprowadzenie trzeciego progu podatkowego, test przedsiębiorcy) oraz uderzają w osoby o najwyższych kwalifikacjach, podważając dążenia do wzrostu innowacyjności gospodarki.

W Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2019-2022 Ministerstwo Finansów przedstawiło, w jaki sposób rząd zamierza sfinansować nowe obietnice wyborcze, nie łamiąc obowiązujących reguł fiskalnych.

W 2019 roku zakładany jest wzrost deficytu, natomiast w kolejnych latach rosnąć mają podatki i składki, przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków publicznych w relacji do PKB. Łącznie rząd planuje zwiększyć podatki i składki na ubezpieczenie społeczne z 36% PKB w 2018 roku do 37,8% w 2021 roku, dopiero na 2022 rok zakładając ich nieznaczny spadek w związku z obniżką stawek VAT.

fot. mat. prasowe

Roczne koszty obietnic PiS: zrealizowanych, obiecanych oraz porzuconych

Koszty obietnic z 5-ki Kaczyńskiego kumulują się z kosztami wcześniej ogłoszonych programów rządowych, wymuszając podwyżki podatków oraz ograniczenie wydatków na inne cele.


Wydatki publiczne najwyższy poziom mają osiągnąć w wyborczym 2019 roku (43,3% PKB), by potem stopniowo spaść do 42,1% w 2021 roku. W 2020 roku znika 13-sta emerytura, zmieniając Piątkę Kaczyńskiego w 4-rkę, a całe wydatki na transfery społeczne mają stopniowo spadać. Dalej też ograniczane mają być wydatki na płace w sektorze publicznym. W 2020 roku realizacja 4-ki Kaczyńskiego, wcześniej zadeklarowanych wydatków oraz waloryzacja emerytur przy najbardziej optymistycznych założeniach nie zostawia miejsca na wzrost innych wydatków, co uwzględniając inflację oznacza realne ograniczenie wydatków na inne cele.

dr Aleksander Łaszek, Rafał Trzeciakowski

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: Piątka Kaczyńskiego, reformy PiS, podatki

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: