eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polscy seniorzy nie płacą kredytów, bo wydają na leki?

Polscy seniorzy nie płacą kredytów, bo wydają na leki?

2018-10-03 10:51

Polscy seniorzy nie płacą kredytów, bo wydają na leki?

Dlaczego polscy seniorzy nie płacą kredytów? © kasto - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W rejestrach BIG InfoMonitor i BIK znajdują się personalia 345 tys. osób, które przekroczyły 64 rok życia i dźwigają na swoich barkach kłopoty ze spłatą zobowiązań. Co sprawia, że polscy seniorzy zalegają już ze spłatą niemal 7,3 mld złotych? To w znacznej mierze wydatki, jakie ponoszą w związku z zakupem lekarstw i wizytami u lekarza. Leczenie pochłania pokaźną część ich budżetu, w efekcie czego spora część z nich po prostu się zapożycza.

Przeczytaj także: Zadłużenie seniorów będzie rosnąć?

Statystyki rejestru BIG InfoMonitor oraz BIK wskazują na dość niepokojący wzrost liczby dłużników powyżej 64. roku życia. Podczas gdy w I połowie br. ogół wszystkich dłużników powiększył się o 1,7 proc. (45,8 tys.), to w przypadku seniorów osiągnął aż 3,5 proc. (11,5 tys.). Co gorsza, powiększyła się również kwota niespłaconych przez nich zobowiązań. Wystarczyło sześć miesięcy, aby ich łączne zadłużenie podskoczyła o 9 proc. (0,6 mld zł). Chodzi o przeterminowane co najmniej 30 dni zaległości na kwotę minimum 200 zł. Dla porównania, w tym samym czasie długi wszystkich Polaków wzrosły o 5,7 proc. (3,82 mld zł). Czy to może oznaczać, że polscy seniorzy to grupa ryzykownych klientów?
- Niekoniecznie. W tej grupie wiekowej z płatnościami nie radzi sobie co osiemnasta osoba, podczas gdy wśród ogółu dorosłych Polaków, niesolidnym płatnikiem jest co dwunasty. Niewątpliwie jednak, jeśli już popadną w kłopoty finansowe, to trudniej już im z nich wyjść – zwraca uwagę Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Seniorzy nie dogonili też pozostałych dłużników jeśli chodzi o średni dług na osobę. Mają do oddania średnio 21 238 zł, a dla ogółu wynosi ona o 26 007 zł. Są oczywiście wyjątki, rekordzistka 74-latka z Podkarpacia winna jest ponad 7,8 mln zł. 69-latek z Wielkopolski ma z kolei 6 mln zł długu, a kolejny Wielkopolanin, w wieku 65 lat - 5,3 mln zł. Choć nie otwierają listy, to wśród 10 najbardziej zadłużonych seniorów jest aż trzech mieszkańców Mazowsza i dwóch woj. łódzkiego. Należy przy tym dodać, że najwięcej najstarszych Polaków z kłopotami finansowymi mieszka na Śląsku.

fot. mat. prasowe

Jakie wydatki, poza czynszem i rachunkami, są największym obciążeniem?

Największym obciążeniem okazują się bieżące wydatki i remonty.


- Na problemy seniorów składają się przede wszystkim zobowiązania wobec instytucji finansowych banków oraz firm pożyczkowych, pozostałe to nieuregulowane rachunki za telefon, media czy czynsz. Łącznie 7,3 mld zł. Zaległości wszystkich Polaków widoczne w bazach BIG InfoMonitor oraz BIK, to blisko 71 mld zł – informuje Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Z jakich powodów osoby starsze wpadają w kłopoty finansowe?

W wynikach badania* wykonanego dla BIG InfoMonitor przez ARC Rynek i Opinia, uwagę zwracają wydatki związane ze zdrowiem. Leki, rehabilitacja, leczenie i badania, jako pochłaniające największą część dochodów, wskazało łącznie 34 proc. ankietowanych. Wśród badanych były wyłącznie kobiety powyżej 60 roku życia i mężczyźni, którzy ukończyli już 65 lat, wszyscy będący już na emeryturze. Poza czynszem i rachunkami, jako najwyższe pozycje w wydatkach wymienili oni również bieżące zakupy oraz prace remontowe w mieszkaniu lub domu (po 31 proc. odpowiedzi).

Problem leczenia i wynikających z tego kosztów wybija się też na pierwszy plan wśród przyczyn zadłużania się. W odpowiedziach na pytanie: Na co zostały przeznaczone pieniądze z kredytu, pożyczki? leki wskazało dwie trzecie ankietowanych i są one na czele listy. Ale na tym nie koniec, bo na trzeciej i piątej pozycji pojawiło się prywatne leczenie oraz rehabilitacja – razem 34 proc. odpowiedzi. Na liście powodów skłaniających do zaciągania kredytów i pożyczek niewiele jest punktów związanych z realizacją marzeń czy hobby. Na podróże i utrzymanie samochodu pożyczało pieniądze zaledwie 9 proc. ankietowanych. Badanie pokazuje, że seniorzy są skłonni częściej zadłużyć się, aby pomóc rodzinie (14 proc.) niż by sfinansować własne przyjemności.

fot. mat. prasowe

Na co zostały przeznaczone pieniądze z kredytu, pożyczki?

W 2/3 przypadków pożyczone pieniądze finansowały zakupy leków.


Skromnym budżetom podporządkowane jest spędzanie wolnego czasu osób będących na emeryturze. 41 proc. najchętniej oglądają telewizję, niewiele mniej czyta książki, jedna trzecia zajmuje się działką lub ogrodem, a co czwarty spotyka się też ze znajomymi. W pierwszej piątce sposobów spędzania wolnego czasu znalazła się też opieka nad wnukami (16 proc.). Tylko 14 proc. wymieniło uprawianie sportu, co już czasami może wymagać pewnych nakładów oraz podróże (13 proc.) czy chodzenie do kina – 4 proc.

fot. mat. prasowe

Spędzanie wolnego czasu

41 proc. ankietowanych najchętniej ogląda telewizję, niewiele mniej czyta książki.


Najwięcej seniorów z problemami mieszka na Śląsku


Tak jak w przypadku wszystkich niesolidnych dłużników bez względu na wiek, tak również wśród seniorów, najczęstszym miejsce zamieszkania jest Górny Śląsk, a następnie Mazowsze i Dolny Śląsk. Ze Śląska pochodzi prawie 55 tys. dłużników po 64 roku życia. Mają oni też największe łączne długi. Ich wartość dochodzi do 1,3 mld zł. Na Mazowszu liczba dłużników nieznacznie przekroczyła 44 tys. osób, a długiem przewyższył 1 mld zł. Trzecie jest woj. dolnośląskie, ale tu już długi ma 35 tys. osób. Najmniej niesolidnych płatników wśród emerytów zamieszkuje Podlasie - 6 181 osób. Ich przeterminowane zadłużenie wynosi niespełna 106 mln zł.

fot. mat. prasowe

Zadłużenie seniorów w podziale na województwa

Najczęstszym miejscem zamieszkania zadłużonych seniorów jest Górny Śląsk, a następnie Mazowsze i Dolny Śląsk.


Informacje o badaniu
*Badanie zostało wykonane przez Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIG InfoMonitor, w listopadzie 2017, metodą wywiadów telefonicznych (CATI), na próbie 502 osób przebywających na emeryturze w wieku 60+ lat (kobiety) oraz 65+ lat (mężczyźni). Próba była reprezentatywna dla populacji kobiet i mężczyzn w przyjętych przedziałach wiekowych. Ponad połowę 502 osobowej próby stanowiły kobiety i mężczyźni między 65 a 74 rokiem życia. 22 proc. badanych przebywało na emeryturze nie dłużej niż 5 lat, kolejne 22 proc. między 6 a 10 lat, 17 proc. od 11 do 15 lat, a niemal 40 proc. badanych przeszło na emeryturę 16 lat temu lub dawniej.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: