2018-06-07 10:40
Dzieci należy uczyć oszczędzania © Hanna - Fotolia.com
Przeczytaj także: Oszczędzanie pieniędzy i zadłużenie. Czego nie wiemy o finansach?
Najnowsze badanie, które Deutsche Bank przeprowadził wśród zamożnych Polaków, wyraźnie wynika, że kluczowe dla wyboru drogi zawodowej dla dziecka są ciekawe wyzwania zawodowe oraz wysokie zarobki. Z takiego założenia wyszło 41 proc. badanych rodziców. Respondenci wskazali, że najchętniej widzieliby swoją pociechę jako lekarza, informatyka lub inżyniera. Sporo wskazań padło również na przedsiębiorcę oraz architekta.– Te profesje są uważane powszechnie za prestiżowe, a równocześnie na te akurat zawody zapotrzebowanie na rynku pracy jest bardzo duże – wyjaśnia prof. Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej, ekspert Deutsche Bank. – Umożliwiają one zdobycie ciekawego doświadczenia i zajmują wysokie pozycje w raportach płacowych. Ponadto zawód przedsiębiorcy był często „przepustką” do zmiany sytuacji materialnej pokolenia rodziców, stąd jest on darzony szczególnym sentymentem.
fot. Hanna - Fotolia.com
Dzieci należy uczyć oszczędzania
Dzieci należy uświadamiać, że duże znaczenie ma budowanie długoterminowych oszczędności – z tym spore trudności mają także dorośli Polacy.
– Ważne, aby i Polacy zwrócili większą uwagę na potrzebę pogłębiania swojej wiedzy ekonomicznej i dzielenia się nią ze swoimi dziećmi. Jej brak może powodować poważne problemy w dorosłym życiu, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do niewypłacalności lub utraty oszczędności życia – mówi Monika Szlosek, dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej, Deutsche Bank Polska. – Na świadomość finansową składa się nie tylko wiedza, ale też postawy i nawyki. Ich kształtowanie powinno zacząć się już od najmłodszych lat. Wydzielanie dziecku niewielkiego kieszonkowego, na którym mogłoby się nauczyć racjonalnie wydawać i oszczędzać pieniądze, to dobry pierwszy krok w kształtowaniu pozytywnych postaw – podkreśla.
– Rolą rodziców jest przekonanie dziecka, że czasem nie warto wydawać wszystkich pieniędzy od razu. Dziecko uczy się poprzez naśladowanie, dlatego warto, by dorośli pokazywali, że oni również odkładają na jakiś długoterminowy cel – mówi Monika Szlosek z Deutsche Bank. – Istnieją na rynku rozwiązania, umożliwiające budowanie kapitału w dłuższej perspektywie, które na przykład można założyć dla dziecka. Za regularne wpłaty bank oferuje nawet pięćsetzłotową premię rocznie.
– To problemy, których nie można bagatelizować. Za kilka lat to właśnie generacja milenijna będzie głównym odbiorcą usług finansowych – wyjaśnia prof. Małgorzata Bombol. – Umiejętność długoterminowego planowania budżetu oraz dopasowanie parametrów rozwiązań finansowych do własnych możliwości pomaga uniknąć kosztownych konsekwencji błędnych decyzji.
oprac. : eGospodarka.pl
Lepsza wiedza o finansach i gotowość na oszczędzanie pieniędzy
Inflacja, PKB, FUS. Czy znamy te pojęcia?
Po co jest nam potrzebna wiedza finansowa?
Rośnie popyt na wiedzę o finansach i inwestowaniu
Na finansach i zarządzaniu budżetem domowym znamy się coraz lepiej
Co polscy nastolatkowie wiedzą o finansach? Wyniki badania PISA
Wiedza o finansach kuleje. Mało wiemy o kredytach, nie znamy swoich praw
Wiedzy o finansach należy uczyć w szkole. Chce tego 90% Polaków
Finanse bez tajemnic. Najwięcej wiedzą rodzice i rozwodnicy
Inwestowanie w złoto dobre na kryzys
Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe IV 2022 r.
Stopy procentowe, czyli 3 lata najtańszego pieniądza w historii
O 38,8% spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w kwietniu 2022
Wyniki finansowe banków 2015
Źródła finansowania MŚP w Polsce i UE. Leasing w czołówce
Przypominamy o nowym serwisie informacyjnym stworzonym przez Narodowy Bank Polski - NBPnews. W Narodowym Banku Polskim powstał nowy serwis ...
Rośnie popyt na elektryczne samochody. BEV wyprzedzi stare napędy?
Monitor AOC AG274QZM
Zniesienie stanu epidemii a świadczenie postojowe
Co i dokąd eksportuje Francja?
Mercedes-AMG GT 63 S 4-Door Coupe
Długi weekend czerwcowy droższy niż majowy
Handel zagraniczny I-III 2022. Ujemne saldo na poziomie 30 mld PLN