eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Wyprzedaż na początek

Wyprzedaż na początek

2006-05-15 11:37

Poniedziałkowe notowania rozpoczęły się wyprzedażą akcji i mocnymi spadkami indeksów. Zniżki poparte są wyraźnym wzrostem wartości obrotów. Spadają też indeksy innych giełd i kurs złotego.

Przeczytaj także: Spadki powstrzymane

Wśród spółek z WIG20 nie ma ani jednej spółki, która dziś zyskiwałaby na wartości. Mocna przecena na amerykańskich parkietach dała początek ogólnoświatowej wyprzedaży akcji, na czym cierpią także rynki krajów wschodzących takich jak Polska. Warszawa i tak jest w relatywnie niezłej sytuacji - indeks giełdy tureckiej spada już o ponad 5 proc., podczas gdy u nas WIG20 szuka wsparcia po zejściu o 2,9 proc.

Tym razem szukanie przyczyn spadków w akcjach pojedynczych spółek nie ma większego sensu. Przeceniany jest region i inwestycje w akcje w ogóle, a nie te czy inne papiery. Rzecz jasna najszybciej na wartości tracą te akcje, które wcześniej szybko pięły się w górę – KGHM traci już 5 proc., Bioton ponad 6 proc. Obroty choć sięgają już 400 mln PLN (WIG20) rozkładają się mniej więcej równo na wszystkie spółki (z zachowaniem proporcji według ich udziału w indeksie).

Na szerokim rynku tylko kilkanaście spółek dziś zyskuje na wartości, liczba taniejących dochodzi do 200. To bardzo emocjonalna reakcja inwestorów, ale też nie pozbawiona podstaw. Rynek od miesięcy nie mógł się doczekać poważniejszej korekty, teraz gdy ona nadeszła nikt nie chce na własnej skórze przekonać się o jej głębokości i sile. Nie mniej i dziś zdarzają się silne wzrosty - o 25 proc. rosną akcje Eldorado po publikacji fantastycznych wyników za I kwartał i ogłoszeniu planów rozwoju.

Wyprzedaż dotyczy także rynku walutowego. Kurs dolara wzrósł już do 3,06 PLN, a euro do 3,93 PLN. Frank szwajcarski dobija się już do 2,54 PLN - to najwyższy kurs w tym roku. Za przyczynę osłabienia naszej waluty w pierwszym rzędzie trzeba uznać wyprzedaż walut rynków regionu, a dopiero później wskazywać na ewentualne polityczne wskazania. Wprawdzie minister finansów konsekwentnie dementuje plotki o swojej dymisji, ale też coraz jaśniejszym się staje, że prace nad przyszłorocznym budżetem będą bardzo trudne. Koalicjanci chcą wzrostu wydatków, a deficyt musi być ograniczany.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: GPW: z umiarem do góry GPW: z umiarem do góry

oprac. : Open Finance Open Finance

Więcej na ten temat: komentarz giełdowy, WIG20, Eldorado, Bioton, KGHM

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: