eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ranking kredytów refinansowych IV 2006

Ranking kredytów refinansowych IV 2006

2006-05-03 00:06

Ranking kredytów refinansowych IV 2006

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Polacy coraz chętniej zamieniają swoje kredyty mieszkaniowe na nowe, tańsze. W marcu doradcy finansowi Expandera wybrali dla swoich klientów kredyty refinansowe na kwotę 8,4 mln zł. To dwa razy więcej niż miesiąc wcześniej.

Przeczytaj także: Kredyt refinansowy - sposób na oszczędności

Kuszą niższe opłaty sądowe, lecz przede wszystkim specjalne oferty banków, w ramach których nie trzeba płacić prowizji za nowy kredyt, a formalności są uproszczone. Expander zebrał informacje o kredytach refinansowych oferowanych przez polskie banki.

5 kroków do tańszego kredytu

1. Sprawdź ofertę konkurencji
2. Poproś w swoim banku o zaświadczenie, w którym znajdzie się informacja o aktualnej wysokości zadłużenia oraz o tym czy kredyt był dotychczas spłacany terminowo (koszt takiego zaświadczenia to z reguły ok. 50 zł ale może sięgnąć 200 zł)
3. W nowym banku złóż wniosek o kredyt na spłatę zadłużenia w starym banku. Jeśli potrzebujesz więcej pieniędzy, np. na remont, sprawdź czy możesz uzyskać kredyt wyższy od dotychczasowego.
4. W starym banku złóż dyspozycję całkowitej spłaty kredytu, a na koncie zostaw wystarczającą kwotę na pokrycie ewentualnej prowizji za wcześniejszą spłatę.
5. W nowym banku złóż dyspozycję wypłaty kredytu. Musisz też dostarczyć cesję ubezpieczenia nieruchomości oraz potwierdzenie że złożyłeś w banku wniosek o wykreślenie starej i wpisanie nowej hipoteki.

Pamiętaj! Gdy poprosisz o historię kredytową (pkt 2) twój bank, w obawie przed tym, że straci klienta, może zaproponować ci atrakcyjniejsze warunki. Możesz też spróbować negocjacji. Możliwe, że już w tym momencie zakończysz operację "przeprowadzaka".

Ostrożnie z walutami

Zamiana kredytu w walucie obcej na tańszy obarczona jest najczęściej bardzo wysoką "prowizją", o której wielu klientów zapomina. Przenosząc kredyt trzeba z reguły "przejść przez złotówki" - stary kredyt jest przeliczany na złote po kursie sprzedaży waluty obcej, a wyliczona kwota jest konwertowana na walutę obcą po kursie kupna. Po takim przeliczeniu kwota zadłużenia w nowym banku jest wyższa o 4-5 proc niż przed przeprowadzką.

Co to oznacza? Jeśli kredyt refinansowy będzie tylko o 0,5 pkt proc. niżej oprocentowany niż kredyt obecnie spłacany wówczas po operacji refinansowania nie spadnie nam wysokość miesięcznej raty! A zatem, jeśli nasz bank skłonny jest przyjąć spłatę bezpośrednio w walucie obcej warto poszukać kredytu refinansowego w banku, który jest w stanie wypłacić bezpośrednio franki czy euro. Od oprocentowania oferowanego przez taki bank można wówczas odjąć 0,5 pkt proc. i dopiero wtedy porównywać je ze stawkami proponowanymi przez banki bez takiej "funkcjonalności".

W poniższej tabeli zebrane zostały informacje o tym, które banki przyjmują spłatę w walucie obcej, a które umożliwiają wypłatę w walucie. Dzięki temu można sprawdzić czy przejście z banku A do B będzie wiązało się z opisanym wyżej dodatkowym kosztem.

 

1 2 ... 4

następna

Przeczytaj także

  • Kredyt a przychody firmy

    Chcąc ubiegać się o kredyt - niezwiązany z rozwojem firmy - np. mieszkaniowy, to jak banki wyliczają zdolność dla osób z KPiR?

  • kredyt

    mam mieszkanie na kredyt w calosci. Co sie tanie jezeli przestane placic czy bank przejmnie tylko mieszkanie czy jak za mieszkanie dostanie np 80% ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: