eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Inwestowanie na giełdzie dla początkujących

Inwestowanie na giełdzie dla początkujących

2006-04-24 00:06

Przeczytaj także: Inwestycje giełdowe oczami Polaków


Po czwarte: usługi dodatkowe

W ramach umowy biuro maklerskie może nam zaoferować wiele usług dodatkowych (np. dostęp do analiz giełdowych, komentarzy, wykresów itp.). Rozważmy, czy będzie to dla nas przydatne i jakie wiążą się z tym koszty.

Po piąte: wybierzmy odpowiedni dla nas rachunek

Kiedy decydujemy się na założenie rachunku inwestycyjnego, musimy wybrać, czy wolimy korzystać z rachunku tradycyjnego czy internetowego. Ten pierwszy założymy w dowolnym biurze maklerskim z chwilą podpisania umowy, a gdy dokonamy pierwszej wpłaty - zaczniemy inwestować. Rachunek internetowy założymy za pośrednictwem witryny domu maklerskiego po wypełnieniu umieszczonego tam formularza. Wypełniony dokument powinniśmy dostarczyć pocztą tradycyjną, a po odesłaniu nam podpisanej umowy otrzymamy jeszcze od biura maklerskiego kody dostępu do rachunku oraz hasła, dzięki którym będziemy mogli bezpiecznie dokonywać transakcji. Zawierając umowę zwróćmy również uwagę, w jaki sposób biuro będzie nas zawiadamiać o zmianach umowy podczas jej trwania, w tym o nowych regulaminach, zarządzeniach itp. Powinniśmy się zapoznać z nowymi warunkami a jeśli się na nie nie zgodzimy - możemy wypowiedzieć umowę.

Po szóste: zabezpieczenia finansowe

Pamiętajmy, że dom maklerski przed przyjęciem dyspozycji może żądać, byśmy dysponowali środkami wystarczającymi do kupna akcji. W momencie składania zlecenia na naszym rachunku powinno znajdować się tyle środków, by wystarczyło na pokrycie transakcji oraz pobieraną przez biuro maklerskie prowizję (przeważnie ok. 0,5 proc. wartości transakcji). Spółka może od tego odstąpić, kiedy uzyska od nas inne zabezpieczenie naszej wiarygodności. Wysokość wymaganych zabezpieczeń ustalana jest szczegółowo w umowie.

Po siódme: mamy prawo do reklamacji

Domy maklerskie mają obowiązek zawrzeć w regulaminie postanowienia regulujące postępowanie reklamacyjne. Zanim podpiszemy umowę, zwróćmy uwagę na warunki reklamacji, w szczególności terminy złożenia skargi przez nas i rozpatrzenia jej przez biuro. Z raportu UOKiK wynika, że często zdarzają się procedury reklamacyjne wyraźnie uprzywilejowujące domy maklerskie. Pamiętajmy, że umowy o rachunki inwestycyjne to umowy zlecenia. Oznacza to, że możemy je wypowiedzieć w każdym czasie, a jeśli to spółka rozwiąże z nami kontrakt bez ważnego powodu - możemy domagać się odszkodowania.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: