eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Korekta na złotym

Korekta na złotym

2006-04-21 10:10

Poprawa sentymentu do złotego w dalszym ciągu trwa. Za taki stan rzeczy odpowiada kilka czynników o charakterze międzynarodowym - możliwość zakończenia podwyżek stóp procentowych w USA, co negatywnie przekłada się na notowania dolara na szerokim rynku i ogólna poprawa nastrojów do rynków rozwijających tzw. emerging markets.

Przeczytaj także: Złoty ciągle mocny

Rynek krajowy

Czynniki lokalne, które sprzyjają naszej walucie to publikacja coraz lepszych danych makroekonomicznych pokazujące przyśpieszenie w gospodarce. Pokazały to wczorajsze dane o produkcji przemysłowej w marcu, która przyspieszyła do 16,4 proc. wobec 10,2 proc. w lutym. Dane okazały się najlepsze od czasu boomu przedakcesyjnego w kwietnia 2004 roku. Przyśpieszenie w gospodarce wskazuje, że w I kwartale 2006 roku PKB może osiągnąć wartość 5,0 proc. Korekta na rynku EUR/USD może zahamować wzrosty złotego.

Umocnienie złotego w stosunku do dolara jest tu bardziej widoczne niż na innych parach walutowych. Związane jest to z utratą wartości amerykańskiej waluty w stosunku do głównych par walut na międzynarodowym rynku walutowym. Dodatkowo naszą walutę wzmacniały bardzo dobre dane o Polskiej gospodarce wskazujące na ożywienie. Z pewnym zaniepokojeniem można było odebrać dane o cenach produkcji przemysłowej w marcu PPI które wzrosły o 0,9 proc. wobec 0,7 proc. wskazujące na pojawienie się napięć inflacyjnych. W związku z tym rynek obligacji wczoraj tracił. W zestawieniu z ostatnimi danymi o wzroście płac w marcu o 5,4 proc. – może powstrzymać Radę Polityki Pieniężnej przed obniżkom ceny pieniądza.

Rynek międzynarodowy

Wczorajsze dzień przyniósł korektę na rynku EUR/USD. Z jednej strony związana ona jest z silnymi spadkami na rynku surowców z drugiej z pojawieniem się opinii o możliwych dalszych wzrostach stóp procentowych. Jesteśmy przekonani, że FED będzie podnosił stopy tak długo jak dane o inflacji będą to uzasadniać. Po osiągnięciu nowych rekordów cen ropy uczestnicy rynku zapewne będą pilnie obserwować dane o inflacji doszukując się wpływu wysokich cen ropy na ceny dóbr konsumpcyjnych. Dzisiaj nie ma żadnych ważnych danych ze Stanów i z Europy więc sesja prawdopodobnie zakończy się bez istotnych zmian notowań. Sądzimy, że rynek pozostanie w przedziale 1,2260-1,2313.

Silna korekta na rynku surowców oraz metali szlachetnych była głównym wydarzeniem wczorajszego dnia. Waluty krajów surowcowych, jak również spółki wydobywcze i przetwórcze były głównymi bohaterami. Dolar odrobił straty z ostatnich dni do większości walut. Pojawiły się także spekulacje, że stopy procentowe w USA mogą rosnąć dalej. Obecnie na ten temat jest bardzo wiele różnych opinii, rynek obligacji także nie daje jednoznacznych sygnałów. Uważamy jednak, że stopy w Stanach będą podnoszone tak długo jak pozwolą na to dane o inflacji oraz nie będą się pojawiać istotne oznaki spowolnienia gospodarczego. Dolar ma szanse pozostać w okolicach obecnych poziomów, przez dzisiejszą sesje, jednak kluczowym czynnikiem będzie zachowanie się rynków surowców i poziom awersji do ryzyka inwestorów.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: