eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Boże Narodzenie 2017: wydamy tyle, co rok temu

Boże Narodzenie 2017: wydamy tyle, co rok temu

2017-11-07 13:10

Boże Narodzenie 2017: wydamy tyle, co rok temu

Świąteczna lista zakupów © amenohi - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Znamy już wyniki najnowszego Barometru Providenta na temat tegorocznych wydatków bożonarodzeniowych. Okazuje się, że średnia kwota, którą zamierzamy przeznaczyć na nadchodzące święta to 720 złotych, a więc niemal tyle samo co w zeszłym roku. Boże Narodzenie obejdzie się zatem bez szaleństw, chociaż jednocześnie Polacy deklarują, że wcale nie zamierzają się ograniczać do zakupu produktów z najniższej półki.

Przeczytaj także: Boże Narodzenie 2016: wydamy mniej niż rok temu

Na nadchodzące Boże Narodzenie Polacy przeznaczą około 720 złotych. To niemal identyczna kwota, jaką deklarowali podczas ubiegłorocznej edycji Barometru Providenta.
- Zadeklarowana kwota nie jest oczywiście żadnym standardem. Wydatki na Boże Narodzenie kształtują się różnie. Na więcej mogą pozwolić sobie osoby o wyższych dochodach, na mniej np. osoby młode, które najczęściej nie organizują świąt, a zakupy ograniczają jedynie do drobnych upominków dla najbliższych - mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska.

Najświeższa odsłona Barometru Providenta pokazuje, że najmniej na Boże Narodzenie 2017 wydadzą osoby żyjące najskromniej (do 2000 zł na całe gospodarstwo domowe). W ich przypadku będzie to ok. 380 zł. Dość skromne wydatki (470 zł) planują także respondenci w wieku od 15 do 24 lat. Niewiele wyższe nakłady na święta (ok. 530 zł) deklarują seniorzy. Z kolei w grupie, której miesięczne dochody przekraczają 5000 zł, świąteczne zakupy pochłoną do 1000 zł, a wśród aktywnych zawodowo Polaków pomiędzy 25. a 59. rokiem życia ma to być ok. 800 zł.
– Co ciekawe, nie ma dużego zróżnicowania wydatków między rodzinami 2+1 czy 2+2 a rodzinami wielodzietnymi. O ile w gospodarstwach jednoosobowych, czyli singli i osób samotnych wyniosą one średnio 430 zł, dwuosobowych 680 zł, o tyle w przypadku gospodarstw trzy-, cztero- czy pięcioosobowych ta kwota nie rośnie wraz ze wzrostem liczby członków rodziny i dla każdej z tych grup waha się w przedziale 850-900 zł – mówi Anna Karasińska.

Święta nie za 500+


Aż trzy czwarte Polaków deklaruje, że Boże Narodzenie 2017 sfinansuje głównie z bieżących dochodów, zaś 40 proc. wesprze się dodatkowo oszczędnościami na ten cel. Pozostałe źródła finansowania będą odgrywać znikomą rolę – tylko 3 proc. Polaków deklaruje, że będzie musiało pożyczyć pieniądze od rodziny, zaś 2 proc. chce skorzystać z pożyczki w banku lub innej instytucji finansowej. Równie niewielki odsetek (3 proc.) wesprze się środkami z programów społecznych, np. Rodzina 500+.

Co dwunasty Polak wskazuje, że nie musi liczyć się z kosztami, planując święta. Ponad jedna trzecia liczy koszty, ale nie zamierza się ograniczać do najtańszych produktów. Największa grupa -45 proc. - zakupi wszystkie potrzebne rzeczy, ale wybierze te możliwie najtańsze. Niestety 13 proc. Polaków deklaruje, że nie będzie ich stać na to, by kupić na Święta wszystkie podstawowe, tradycyjne produkty.
– Wydatki świąteczne dla nikogo nie powinny być zaskoczeniem. Warto więc odpowiednio wcześnie zaplanować budżet na ten cel bądź też dostosować go swoich możliwości – mówi Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w Provident Polska. – Z drugiej strony Święta to dla wielu osób czas spełniania marzeń najbliższych o wyjątkowych prezentach. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek. Na wszystkie dostępne rozwiązania i możliwości patrzmy długofalowo. Zastanówmy się, czy zaoszczędzone pieniądze nie przydadzą się bardziej na inny cel albo czy zaciągnięta pożyczka nie stanie się w kolejnych miesiącach zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu – dodaje.

fot. mat. prasowe

Świąteczne wydatki Polaków

76 proc. badanych zakłada, że otrzyma prezent bożonarodzeniowy.


Z badania Barometr Providenta wynika, że 76 proc. Polaków spodziewa się otrzymać od najbliższych upominek z okazji Bożego Narodzenia. Wśród najbardziej pożądanych prezentów są m.in. kosmetyki, odzież oraz pieniądze. Mężczyźni najczęściej wskazywali na elektronikę (20 proc.), odzież (17 proc.), a także alkohol i pieniądze (po 14 proc. wskazań), kobiety wolałyby otrzymać kosmetyki (27 proc.), ubrania (20 proc.) oraz biżuterię i pieniądze (po 15 proc. wskazań).

O „Barometrze” Providenta
„Barometr Providenta” to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizował PBS w dniach 20-22.10.2017 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: