eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › O ile ważne wydarzenia zmniejszają nasz budżet domowy?

O ile ważne wydarzenia zmniejszają nasz budżet domowy?

2017-01-24 11:00

O ile ważne wydarzenia zmniejszają nasz budżet domowy?

Ile wydajemy na wyprawkę dla dziecka? © queenmargo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Zrealizowane dla Lindorff SA badanie "Ważne wydarzenia w życiu Polaków" dowodzi, że dla większości Polaków najważniejszymi chwilami są narodziny dziecka (71%), Boże Narodzenie (68%) oraz ślub lub wesele (65%). Zobaczmy, o ile zmniejsza się nasz budżet domowy przy okazji tych wydarzeń.

Nowe życie, nowe wydatki


Na pytanie o koszty wyprawki na dziecka ankietowani najczęściej udzielali podobnych odpowiedzi. Niemal połowa z nas (47%) zadeklarowała, że zamykają się one w kwocie 2 tys. zł. 1/4 badanych przyznała się do większych wydatków, nie przekraczających jednak kwoty 4 tys. zł. Bardziej nadwyręża budżet domowy jedynie 7% respondentów.

fot. mat. prasowe

Ile Polacy wydali najwięcej wydali na wyprawkę dla noworodka?

Niema połowa Polaków zamknęła wydatki na wyprawkę w kwocie 2000 złotych.


Wydatki na Boże Narodzenie


Badanie zlecone przez Lindorff SA dowodzi, że drugim z najważniejszych w życiu Polaków wydarzeń są święta Bożego Narodzenia (68% wskazań). Ile wydajemy na ich organizację? 13% ankietowanych przyznaje, że jest to nie więcej niż 300 zł. Co piąty deklaruje wydatki w kwocie do 500 zł, a 23% przekracza ten poziom, wydając niemal 700 zł. Na wyższe wydatki naraża budżet domowy zdecydowanie mniejsze grono Polaków. 15% deklaruje, że wydaje od 700 do niespełna 1 tys. zł, 10% do 1,5 tys. zł, a 9% do 2,5 tys. zł.

fot. mat. prasowe

Ile Polacy wydali najwięcej na święta Bożego Narodzenia?

13% badanych zadeklarowało, iż nie przeznaczyło na Święta więcej niż 300 zł.


Nie podliczamy wesela?


Trzecim najbardziej doniosłym wydarzeniem w naszym życiu jest ślub lub wesele – własne lub bliskich (65% wskazań). Tutaj spora grupa badanych (36%) przyznała, że pod względem finansowym jest ono dość trudne do zorganizowania. Co interesujące, na obciążenia z nim związane częściej wskazywały kobiety niż mężczyźni.

Przy tych wydarzeniach najbardziej zaskakuje liczba odpowiedzi pustych, tzn. motywowanych brakiem informacji na temat poruszony w pytaniu. Aż 26% respondentów stwierdziła, że nie wie lub trudno jej powiedzieć, o ile ich organizacja uszczupliła budżet domowy. Najpopularniejszą odpowiedzią z 21% wskazań okazał się przedział 10 000 – 14 999 zł. 18% badanych było w stanie przekroczyć tę kwotę, wydając do 30 tys. zł. Nieco mniej, bo sumę z przedziału 5-9 tys. zł wskazało aż 14% respondentów, a mniej niż 5 tys. zł zaledwie 9% ankietowanych. 8% badanych przeznaczyło na ślub lub wesele więcej niż 30 tys. zł, a 4% stwierdziło, że nic nie wydało na ten cel.

Najważniejsze nie znaczy najdroższe


  • Spośród priorytetowych dla nas wydarzeń życiowych najwięcej pieniędzy przeznaczamy na ślub lub wesele bliskiej osoby. Najwięcej osób (21%) zdeklarowało wydatek od 10 do niemal 15 tys. zł. Warto przy tym zaznaczyć, że aż 26% ankietowanych nie umiała udzielić odpowiedzi na to pytanie, a tylko 51% wszystkich ankietowanych w badaniu zadeklarowało uczestnictwo w takim wydarzeniu w przeszłości.
  • Narodziny dziecka i kupno wyprawki przeżyło 66% ankietowanych całego badania i wśród nich zdecydowana większość (47%) wydaje na ten cel mniej niż 2 tys. zł.
  • Z kolei w świętach Bożego Narodzenia uczestniczyło aż 85% respondentów badania, a najliczniej wybieraną odpowiedzią była deklaracja kwoty z przedziału 500-699 zł.

Jak wykazują powyższe wyniki, wydarzenia które są dla nas najważniejsze i przeżywane przez większość społeczeństwa nie generują przy tym największych wydatków. Zdarzeniami, które wymagają od nas najwyższego nakładu finansowego jest ślub i wesele. Mimo że uczestnictwo w nich deklaruje niewiele ponad połowa spośród wszystkich badanych, to pozycja ta znalazła się w zestawieniu trzech najważniejszych wydarzeń w życiu Polaków.

Jak za to płacimy?


Respondenci zapytani o to, jak finansują najważniejsze wydarzenia w swoim życiu, w większości wskazali na oszczędności – to aż 61% odpowiedzi. Drugą najpopularniejszą odpowiedzią była deklaracja finansowania wydatków z wynagrodzenia (42%). Na podium znalazła się jeszcze „pożyczka gotówkowa”, wskazana przez 18% ankietowanych. Znacznie mniej popularna jest pożyczka od znajomych lub rodziny – dotyczy to tylko 9% badanych. Inne odpowiedzi nie zajęły łącznie więcej niż 7%.

Na kredyt?


Prawie połowa Polaków nie ma nic przeciwko finansowaniu pożyczką ważnych wydarzeń w swoim życiu. Respondenci zapytani o ewentualne zamiary zaciągnięcia zobowiązania na realizację ważnych wydarzeń w 28% stwierdzili, iż raczej byliby skłonni zdecydować się na taki krok, a 13% ankietowanych udzieliło zdecydowanego potwierdzenia. To łącznie 41% odpowiedzi uznających zasadność zaciągnięcia kredytu gotówkowego. Odpowiedzi negatywnych było tylko o 3% więcej – 44%, z czego 23% to odpowiedzi „raczej nie”, a 21% „zdecydowanie nie”.

Badani zostali również zapytani, czy najważniejsze w ich życiu wydarzenia realizowali kosztem zadłużenia. W przypadku ślubu i wesela generujących najwyższe koszty było to aż 59% odpowiedzi potwierdzających. Znacznie niższe wyniki osiągnęły dwa pozostałe wydarzenia. Na wyprawkę dla dziecka zadłużyło się jedynie 8% badanych, a na święta Bożego Narodzenia – 3%.

Można wysnuć wniosek, iż znacznie chętniej zadłużamy się z powodu większych wydatków. Co więcej, może to również świadczyć o tym, iż Polacy nie zarabiają wystarczająco dużo, aby pokryć z oszczędności i wynagrodzenia wesele i ślub swoje lub bliskich. Większość z nas stać jednak na pokrycie z bieżących przychodów lub oszczędności wydatków do około 2 tys. zł.

Jak oszczędzać większe sumy?


Jak przygotować budżet domowy na ważne wydarzenia w życiu?Idealna sytuacja to posiadanie poduszki bezpieczeństwa. Jak to zrobić? Łatwiej będzie nam oszczędzać, kiedy ustalimy nasz cel oraz miesięczną kwotę, która powinna trafić na konto oszczędnościowe. Warto zacząć od mniejszej i realnej sumy, ponieważ założenie z góry konieczności wydzielenia wielkich kwot np. kilkunastu tysięcy złotych np. na ślub i wesele, może mieć odwrotny skutek. Perspektywa, że środki będziemy musieli gromadzić latami może nas wystraszyć. Do wytrwania w postanowieniu zmotywować nas może z kolei regularne sprawdzanie (np. co kilka miesięcy), czy zaoszczędzona kwota odpowiada już wartości założonego przez nas celu lub ile nam jeszcze brakuje do pełnego sukcesu. Nasza motywacja zapewne będzie większa, kiedy uświadomimy sobie, że połowę założonej kwoty mamy już zebraną. Niestety, oszczędzanie wiąże się z odmawianiem sobie spontanicznych zachcianek. Dlatego warto analizować robione przez nas zakupy – zwłaszcza te, na które przeznaczamy regularnie określoną sumę pieniędzy. Wówczas szybko może się okazać, że rezygnując lub nieco ograniczając ich liczbę jesteśmy w stanie odłożyć wcale niemałą sumę.

fot. mat. prasowe

Sposoby finansowania

Polacy najważniejsze wydarzenia w swoim życiu finansują przeważnie z oszczędności


Jeśli nie mamy czasu na analizowanie wydatków i szukanie substytutów, możemy w banku zgłosić zlecenie comiesięcznego przelewu. Po wpływie wynagrodzenia bank będzie automatycznie przekazywał ustaloną kwotę na konto oszczędnościowe. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem oferowanym przez banki jest usługa tzw. automatycznego oszczędzania. Za każdym razem, gdy wydajemy pieniądze, płacąc kartą czy wykonując przelew, bank automatycznie pobiera określony procent wydanej kwoty (który wcześniej sami ustaliliśmy – np. 10% od każdej transakcji), a następnie przekazuje ją na konto czy rachunek oszczędnościowy. Dzięki podobnym rozwiązaniom łatwiej zaoszczędzimy kwoty, które w dłuższym okresie mogą przełożyć się na znaczną część potrzebnej sumy.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: