eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › BIK o kredytach we IX 2017 r.

BIK o kredytach we IX 2017 r.

2017-10-26 13:07

BIK o kredytach we IX 2017 r.

Kredyt © Maciej - Fotolia.com

Wrzesień bieżącego roku przyniósł wartościowe wzrosty sprzedaży wszystkich analizowanych produktów kredytowych - wynika z najnowszych statystyk BIK. Pod względem ilościowym wzrosty dotyczyły przede wszystkim limitów kredytowych na kontach osobistych (+4,1%). Liczba udzielonych kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych wzrosła o odpowiednio +3,2% i +1,8%, a wyraźne spadki (-5,4%) ponownie odnotowano w kartach kredytowych.
Odnotowany w okresie styczeń – wrzesień 2017 r. spory wzrost ujęcia wartościowego i nieznaczny ilościowego oznacza, że banki i SKOK-i udzielają klientom kredytów i limitów na wyższe kwoty. Liczba kredytobiorców praktycznie się nie ulega zmianie, oscylując wokół 15,1 mln osób.

Prognozy formułowane na początku bieżącego roku zakładały, że względem poprzednich 12 miesięcy zaowocuje on kilkuprocentową podwyżką dynamiki wartości udzielanych kredytów. Póki co, po pierwszych trzech kwartałach wartość wszystkich sprzedanych produktów kredytowych znajduje się ponad kreską. To skłania do podtrzymania przewidywań z początku roku, zwłaszcza przy pozytywnych informacjach napływających z gospodarki i dobrych danych odnoście kondycji materialnej polskich gospodarstw domowych.

Kredyty konsumpcyjne (kredyty gotówkowe i ratalne)


We wrześniu 2017 r. banki SKOK-i udzieliły łącznie 615,6 tys. kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę 6,7 mld zł. Stanowi to wzrost o 3,2% w ujęciu liczbowym i wzrost o 1,8% w ujęciu wartościowym, w porównaniu do września 2016 r. Narastająco od początku 2017 r. banki i SKOK-i udzieliły łącznie 5,23 mln kredytów na łączną kwotę 58,65 mld zł. Jest to mniej o 1,4% w ujęciu liczbowym i więcej o 3,1% w ujęciu wartościowym, niż w analogicznym okresie 2016 r.

fot. Maciej - Fotolia.com

Kredyt

We wrześniu 2017 r., w ujęciu wartościowym, udzielono więcej każdego rodzaju produktu kredytowego, w porównaniu z wrześniem 2016 r.


- We wrześniu br. banki i SKOK-i udzieliły nieznacznie mniej kredytów konsumpcyjnych niż w sierpniu, lecz więcej o 3,2% niż we wrześniu 2016 r. Od początku roku widać trwały trend związany ze spadkiem liczby udzielanych kredytów niskokwotowych, a wzrostem liczby kredytów udzielanych na wyższe kwoty. Należy podkreślić, że wzrost sprzedaży kredytów i towarzyszący mu wzrost portfela kredytów konsumpcyjnych następuje przy zachowaniu, stabilnej, dobrej jakości kredytów, na bezpiecznym dla sytemu bankowego kilkuprocentowym poziomie szkodowości - mówi prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej.

Kredyty mieszkaniowe


We wrześniu 2017 r. banki udzieliły łącznie 16,7 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną wartość 3,8 mld zł. Stanowi to wzrost o 1,8% w ujęciu liczbowym i wzrost o 4,7% w ujęciu wartościowym, w porównaniu do września 2016 r. Narastająco od początku 2017 r. banki udzieliły łącznie 157,7 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 35,33 mld zł. Jest to więcej o 5,7% w ujęciu liczbowym i więcej o 12,2% w ujęciu wartościowym, niż w analogicznym okresie 2016 r.
- Wrzesień jest kolejnym w 2017 r. wzrostowym miesiącem dla kredytów mieszkaniowych zarówno pod względem liczby, jak i wartości udzielonych kredytów. Na rynku kredytów mieszkaniowych nadal panuje więc optymizm. Wartość udzielonych kredytów wzrosła o 4,7%, a ich liczba o 1,8% w porównaniu z wrześniem 2016 r. Średnia kwota kredytu mieszkaniowego udzielonego w okresie styczeń – wrzesień 2017 r. wyniosła 224,07 tys. zł i była wyższa o 6,2% względem średniej z pierwszych dziewięciu miesięcy 2016 r. Jeżeli chodzi o dynamikę udzielanych kredytów mieszkaniowych w różnych przedziałach kwotowych od początku roku widzimy istotne zróżnicowanie. Najbardziej wzrosła o 21,3% liczba kredytów udzielonych na kwotę > 350 tys. zł. Wyraźnie spadła natomiast liczba kredytów udzielonych na niskie kwoty do 100 tys. zł. W tej grupie kredytów zanotowano spadek o 14,4%.

W ostatnim okresie zaobserwowaliśmy, że istotna część sprzedaży kredytów mieszkaniowych obejmowała osoby zainteresowane zakupem nieruchomości w celach inwestycyjnych - jeden na pięciu kredytobiorców zaciągających nowy kredyt mieszkaniowy spłaca już kredyt mieszkaniowy (wyłączyliśmy refinansowania i przewalutowania). Cele inwestycyjne związane są zarówno z krótkoterminowym i długoterminowym wynajmem prywatnym, jak i inwestycjami w condo i apart hotele. Wysoką dodatnią dynamikę kredytów wysokokwotowych można wiązać zarówno z kilkuprocentowym wzrostem cen na rynku nieruchomości, jak i zainteresowaniem większymi metrażami mieszkań lub domami - dodaje prof. Waldemar Rogowski z BIK.

Karty kredytowe


We wrześniu 2017 r. wydano 85,1 tys. kart kredytowych na łączną kwotę przyznanych limitów 457 mln zł. Stanowi to spadek o 5,4% w ujęciu liczbowym i wzrost o 3,2% w ujęciu wartościowym, w porównaniu do września 2016 r. Narastająco od początku 2017 r. wydano 752,7 tys. kart na łączną kwotę 4,07 mld zł przyznanych limitów. Jest to mniej o 6,2% w ujęciu liczbowym i więcej o 4,0% w ujęciu wartościowym, niż w analogicznym okresie 2016 r.
- W wrześniu nadal kontynuowany jest wcześniej obserwowany trend w kartach kredytowych, których banki wydają liczbowo mniej, przyznając jednak wyższe kwoty limitów kredytowych. Z taką sytuacją mamy do czynienia już od kilku kwartałów. Średnia kwota przyznanego limitu w karcie kredytowej wyniosła 5 371 zł w sierpniu i stanowi to wzrost o 8,2% w porównaniu do średniej kwoty z sierpnia 2016 r. Najwyższy o 12,9% wzrost liczby wydanych kart w okresie styczeń – wrzesień 2017 r. zanotowano w kartach z przyznanym limitem na kwotę powyżej 10 tys. zł. Ujemne dynamiki odnotowano w przypadku kart o limicie do 3,5 tys. zł. Wzrost wartości przyznawanych limitów można tłumaczyć tym, że banki w przypadku kart kredytowych preferują klientów, którzy będą wykonywać wiele transakcji kartowych. W przypadku kart kredytowych obserwujemy duże zróżnicowanie przyznawanych limitów nie tylko w różnych miastach – wyższe w aglomeracjach, niższe w mniejszych miejscowościach ale również w poszczególnych dzielnicach dużych miast np. Warszawy (znacząco wyższe w Wilanowie i niższe na Targówku)– mówi prof. Waldemar Rogowski z BIK.

Limity kredytowe w kontach osobistych


We wrześniu 2017 r. przyznano 53,2 tys. limitów kredytowych w kontach osobistych na łączną kwotę przyznanych limitów 227 mln zł. Stanowi to wzrost o 4,1% w ujęciu liczbowym i wzrost o 4,4% w ujęciu wartościowym, w porównaniu do września 2016 r. Narastająco od początku 2017 r. przyznano 460,7 tys. limitów na łączną kwotę 2,0 mld zł przyznanych limitów. Jest to więcej o 4,1% w ujęciu liczbowym i więcej o 6,1% w ujęciu wartościowym, niż w analogicznym okresie styczeń – wrzesień 2016 r.
- We wrześniu zaobserwowaliśmy kilkuprocentowy wzrost zarówno liczby jak i wartości przyznanych limitów kredytowych w kontach osobistych, odpowiednio o 4,1% i 4,4% w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku. Od początku roku obserwujemy wzrost zainteresowania limitami kredytowymi w kontach osobistych. W okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2017 r. banki przyznały limity na kwotę 2 mld zł – jest to wzrost o 6,1% w porównaniu do tego samego okresu zeszłego roku. Przyczyną może być wzrost wartości wpływów na rachunek, co może wynikać zarówno ze wzrostu wynagrodzeń jak i comiesięcznych wpływów z programu 500+. - dodaje prof. Waldemar Rogowski z BIK.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: