eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ranking lokat bankowych dla mikrofirmy IX 2017

Ranking lokat bankowych dla mikrofirmy IX 2017

2017-09-29 11:22

Ranking lokat bankowych dla mikrofirmy IX 2017

Gdzie zyski z lokaty firmowej? © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Jedynie dwa banki pozwolą mikroprzedsiębiorcy zarobić na lokacie bankowej – wynika z najnowszego rankingu Tax Care. Mowa o Idea Banku i Banku Pocztowym, u których można znaleźć oferty depozytów oprocentowanych na ponad 2,2%, czyli ponad granicę opłacalności, jaką wyznacza podatek i obecny poziom inflacji.

Przeczytaj także: Ranking lokat bankowych dla mikrofirmy V 2017

Rentowność depozytów zakładanych przez właścicieli firm nie ma się najlepiej. Jeszcze na początku tego roku, zgodnie z danymi zebranymi przez Tax Care, średnie oprocentowanie 50 tys. zł zdeponowanych na 3-miesięcznej lokacie wynosiło 1,08% w skali roku. Tuż przed wakacjami zaś już 0,94%. Obecnie w teorii właściciel firmy zarobi na niej średnio 0,86% – w teorii, bo w ujęciu realnym taka lokata przyniesie wręcz stratę.

Jaka wersja lokaty się teraz w ogóle opłaca


Granicznym poziomem oprocentowania lokaty firmowej, który pozwoli dziś przedsiębiorcy osiągnąć minimalny realny zysk, tj. po uwzględnieniu podatku oraz wzrostu cen jest 2,2%. Taki poziom otrzymujemy przy założeniu, że przedsiębiorca opodatkowuje zarobek ze swojej działalności (w tym zysk na lokacie) stawką 18-proc., a inflacja jest równa 1,8 proc. w skali roku, czyli wynosi tyle, ile wyniosła w sierpniu br., zgodnie z danymi GUS.

Ile jest takich ofert dostępnych obecnie dla właścicieli firm? Okazuje się, że tylko dwie, biorąc pod uwagę wrześniowy ranking najwyżej oprocentowanych lokat firmowych, jaki Tax Care stworzył w oparciu o odpowiedzi nadesłane z 15 banków. Dla porównania „procentu” na lokatach firmowych przyjęliśmy dwie kwoty depozytu, tj. 10 tys. zł i 50 tys. zł oraz 7 różnych okresów trwania lokaty – od jednodniowych, przez jedno-, dwu- i trzymiesięczne, po półroczne, roczne i dwuletnie. Oprocentowanie lokat prezentowanych w rankingu Tax Care jest stałe.

Realny zysk z lokaty 10 tys. zł w Idea Banku


3% w skali roku – takie oprocentowanie lokaty miesięcznej gwarantuje Idea Bank. Maksymalnie można na niej ulokować 20 tys. zł. Może ją otworzyć wyłącznie posiadacz konta firmowego, który w dodatku udokumentuje, że w trakcie trwania lokaty prowadzi firmę. Na szczęście wystarczy e-mail, w którym przedsiębiorca prześle bankowi kopie wpisu do ewidencji i numery REGON oraz NIP.

fot. mat. prasowe

Lokaty dla mikroprzedsiębiorców w kwocie 10 000 zł

Pod względem najwyższego oprocentowania depozytu rzędu 10 tys. zł 6 na 7 razy na pierwszym miejscu znalazł się Idea Bank.


Oprocentowanie tej lokaty jest najwyższym pośród wszystkich lokat, które znalazły się w naszym zestawieniu. Idea Bank uplasował się wysoko również w przypadku pozostałych depozytów na kwotę 10 tys. zł, zajmując pierwsze miejsce wśród lokat jednodniowych, dwu-, trzy- i sześciomiesięcznych oraz rocznych. Jedynie w przypadku lokaty dwuletniej ustępuje miejsca na podium Bankowi Pocztowemu oraz Bankowi Credit Agricole.

fot. mat. prasowe

Lokaty dla mikroprzedsiębiorców w kwocie 10 000 zł (12 i 24 m-ce)

Najlepszą lokatę na dwa lata oferuje Bank Pocztowy.


Odsetki od 50 tys. zł na koncie w Banku Pocztowym


To właśnie właściciel rachunku firmowego w Banku Pocztowym może liczyć na drugie na rynku pod względem wysokości oprocentowanie środków zgromadzonych na depozycie, dzięki któremu zdeponowane oszczędności faktycznie na siebie zapracują, jak wynika z danych zgromadzonych przez Tax Care. Wynosi ono 2,5% w skali roku i jest zarezerwowane dla lokaty 24-miesięcznej, zakładanej przez internet.

fot. mat. prasowe

Lokaty dla mikroprzedsiębiorców w kwocie 50 000 zł

Niezmiennie – tak samo jak w maju – najwyżej oprocentowane są lokaty powiązane z firmowym rachunkiem bankowym.


W przypadku pozostałych lokat firmowych, na uwagę zasługują też te oferowane przez Bank Credit Agricole. Bank Credit Agricole bowiem jako jedyny uczestnik wrześniowego rankingu Tax Care podniósł w ostatnim czasie oprocentowanie depozytów dostępnych dla firm, jeśli zestawić ten ranking z rankingiem publikowanym przez Tax Care przed wakacjami. Dotyczy to depozytów sześciomiesięcznych, rocznych i dwuletnich, które uplasowały się blisko lidera. Bank Credit Agricole utrzymał jednocześnie warunki, jakie towarzyszą tym lokatom – dostępne są one w placówkach bankowych i Serwisie telefonicznym CA24 oraz dotyczą wyłącznie nowych środków.

fot. mat. prasowe

Lokaty dla mikroprzedsiębiorców w kwocie 50 000 zł (12 i 24 m-ce)

Idea Bank w lokacie na 12 miesięcy daje 2,15%


O tym, czy oprocentowanie lokat firmowych wzrośnie w kolejnych miesiącach, może zadecydować tempo wzrostu inflacji. Jeśli inflacja poszybuje w górę, możliwe, że dojdzie do podwyżki stóp procentowych, co w efekcie może poprawić rentowność depozytów.

Katarzyna Miazek

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: