eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Odmowa wypłaty odszkodowania? Nie składaj broni!

Odmowa wypłaty odszkodowania? Nie składaj broni!

2017-07-03 10:19

Odmowa wypłaty odszkodowania? Nie składaj broni!

Szkoda majątkowa © fot. mat. prasowe

Odmowa wypłaty odszkodowania to - jak pokazuje praktyka - scenariusz wcale nie należący do rzadkości. Warto jednak pamiętać, że odmowna decyzja ubezpieczyciela wcale nie musi być równoznaczna z tym, że pieniądze nam się nie należą. Nie warto zatem składać broni bez walki. Co zrobić? Oto wskazówki ekspertów DRB Centrum Odszkodowań.

Przeczytaj także: Odszkodowanie po wypadku: jak je wywalczyć?

Bardzo często okazuje się, że odmowa wypłaty odszkodowania to konsekwencja tego, że poszkodowany nie skompletował całości wymaganych dokumentów. Dlatego też w momencie otrzymania odmowy, należy w pierwszej kolejności upewnić się, czy sprostaliśmy wszystkim wymogom formalnym.

Jakie dokumenty są konieczne?


Najważniejszym z dokumentów jest wniosek o wypłatę odszkodowania. Jeśli chodzi o szkodę osobową, to wówczas należy dołączyć do niego wszelką dokumentację medyczną wraz z kompletem wyników badań oraz konsultacji medycznych.
– Przedstawiona ubezpieczycielowi dokumentacja medyczna ma pozwolić na oszacowanie powstałego u poszkodowanego uszczerbku na zdrowiu, który w zasadzie jest czynnikiem przesądzającym o wysokości świadczenia. Dlatego też tak ważne jest, aby ubezpieczyciel otrzymał wszystkie dokumenty obrazujące obrażenia powstałe w rezultacie wypadku. Niezbędne tu są m.in. wyniki prześwietlenia, tomografii, rezonansu magnetycznego czy innych badań lekarskich – tłumaczy Marzena Walkowska, kierownik działu likwidacji szkód Centrum Odszkodowań DRB, firmy specjalizującej się w pomocy osobom poszkodowanym w uzyskaniu należnego odszkodowania.

Możemy również starać się o zwrot kosztów poniesionych w związku z procesem rekonwalescencji, takich jak np. zakup leków, dojazd do placówek medycznych czy opłat wniesionych za zabiegi rehabilitacyjne. Ubiegając się o takie świadczenie musimy przestawić wszelkie faktury, które udokumentują nasze wydatki. Niewiele osób wie, że może starać się również o zwrot utraconego dochodu.
– Takie świadczenie należy się nie tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Poszkodowany posiadający umowę zlecenie czy dzieło również może starać się o zwrot utraconego dochodu. W takim przypadku należy wraz z pracodawcą oszacować, ile moglibyśmy zarobić w czasie naszej nieobecności – dodaje ekspert DRB.

W przypadku, gdy dojdzie do szkody materialnej (np. uszkodzenia sprzętu elektronicznego czy auta), sprawca ma obowiązek pokryć wszelkie koszty związane z naprawą uszkodzonego mienia.

fot. mat. prasowe

Szkoda majątkowa

Często odmowa wypłaty odszkodowania wynika z braku w dokumentacji


Odmowa wypłaty odszkodowania i co dalej?


W sytuacji, gdy upewniliśmy się, że złożyliśmy wszystkie potrzebne dokumenty, a mimo to spotkała nas odmowa wypłaty odszkodowania powinniśmy złożyć reklamację i rozpocząć negocjację z ubezpieczycielem.
– Reklamacja może zostać złożona w formie pisemnej lub elektronicznej. Należy jednak przestrzegać wszystkich szczegółowych procedur przewidzianych przez zakład ubezpieczeniowy. Na rozpatrzenie reklamacji towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni. W przypadku przekroczenia terminu, reklamację uznaje się za rozpatrzoną pozytywnie – wyjaśnia Marzena Walkowska z DRB.

W przypadku, gdy nasza reklamacja nie zostanie pozytywnie rozpatrzona, mamy prawo wystąpić na drogę sądową. Warto jednak pamiętać, że wiąże się to poniesieniem dodatkowych kosztów, takich jak: opłata od pozwu czy ewentualne koszty opinii biegłego.

Należy pamiętać, że każda odmowa wypłaty odszkodowania rozpatrywana jest indywidualnie. Właśnie dlatego, warto skorzystać z usług kancelarii prawnych lub firm, które specjalizują się w pomocy przy uzyskaniu należnych odszkodowań. Pracownicy takiej firmy udzielą nam szczegółowych informacji na temat tego, o jakie odszkodowanie możemy się ubiegać, jak również będą nas reprezentować przed towarzystwem ubezpieczeniowym, załatwiając w ten sposób wszelkie formalności.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: