eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › KRS, KRD, BIG i co jeszcze? Jak sprawdzić firmę?

KRS, KRD, BIG i co jeszcze? Jak sprawdzić firmę?

2017-07-02 00:35

KRS, KRD, BIG i co jeszcze? Jak sprawdzić firmę?

Gdzie sprawdzić kontrahenta? © Bits and Splits - Fotolia.com

Już nawet niewielkie zadłużenie wystarcza, aby trafić do KRD lub BIG. Te popularne bazy nie są jednak jedynymi, które pozwalają sprawdzić podmiot, któremu chcemy powierzyć pieniądze. Jak sprawdzić firmę? Oto lista miejsc, w których zyskamy wiedzę na temat kontrahenta, dewelopera czy biura podróży.

Przeczytaj także: 4 miejsca, które pomogą ci znaleźć wiarygodnego kontrahenta

Jedną z najpopularniejszych baz dłużników jest KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów. Ale KRD to nie jedyne miejsce, do którego trafiają problematyczni kontrahenci. Jest kilka baz, często bezpłatnych i dostępnych on-line, które pozwalają dokonać podstawowej weryfikacji kontrahenta, biura podróży czy dewelopera. Zanim rozpoczniemy współpracę warto poświęcić kwadrans na sprawdzenie podmiotu, z którym chociażby planujemy najbliższy urlop.

1) Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej


Podmioty, które prowadzą w Polsce działalność, muszą zarejestrować się w CEIDG. Rejestracja jest bezpłatna i obowiązkowa. Wystarczy wejść na stronę prod.ceidg.gov.pl i wyszukać wpis na temat interesującej nas firmy. Aby to zrobić musimy znać jej NIP, adres lub numer KRS. Po chwili dowiemy się kiedy firma została założona i czy działa, a może jest zawieszona. Weryfikacja pozwoli sprawdzić wiarygodność kontrahenta.

2) Krajowy Rejestr Sądowy


Strona krs-online.com.pl to szybki i bezpłatny sposób dotarcia do informacji o spółkach, stowarzyszeniach, związkach (pracodawców, zawodowych, sportowych), spółdzielniach, towarzystwach, cechach, izbach rzemieślniczych oraz organizacjach pożytku publicznego. Wyszukiwarka pozwala znaleźć przedsiębiorców po numerze NIP, REGON, KRS lub nazwie podmiotu.

fot. Bits and Splits - Fotolia.com

Gdzie sprawdzić kontrahenta?

W Polsce działa pięć biur informacji gospodarczej, które przygotowują płatne analizy.


3) Centralna Ewidencja i Wykazy w Turystyce


Zanim wyjedziemy z biurem podróży na urlop warto wejść na stronę, którą prowadzi Ministerstwo Sportu i Turystyki. Można tu bezpłatnie sprawdzić m.in., czy biuro nie zawiesiło działalności lub nie ma zakazu prowadzenia sprzedaży wycieczek. Wyszukiwarka znajduje się po d adresem: www.msport.gov.pl/ewidencje-i-rejestry-turystyka

4) Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Wyjeżdżając za granicę należy sprawdzić także biuro podróży pod kątem bezpieczeństwa oferty. Na stronie msz.gov.pl znajdują się ostrzeżenia dla podróżujących. Zdarzało się, że biura podróży mimo ostrzeżeń MSZ miały dany kierunek w ofercie. Warto przemyśleć wyjazd w niebezpieczne rejony.

5) Polski Związek Pracodawców Budownictwa


Organizacja zrzesza ponad 70 proc. firm z branży infrastruktury i budownictwa. Na stronie pzpb.com.pl/certyfikat-dewelopera/ znajduje się lista deweloperów, którzy posiadają Certyfikat Dewelopera. Podmioty znajdujące się na liście mają sprawdzoną sytuację formalno-prawną oraz finansową. Dostęp do wiedzy jest bezpłatny.

6) Rankingi i raporty


Zarówno przed wyborem touroperatora jak i dewelopera powinniśmy sprawdzać rankingi np. w przypadku biura podróży wiarygodnym źródłem są wiadomości z magazynów i serwisów turystycznych np. branżowych „Wiadomości turystycznych”. W przypadku deweloperów przydatne są raporty UOKiK, z których możemy dowiedzieć się, czy i jakie klauzule zakazane stosuje deweloper.

7) Biura informacji gospodarczej


W Polsce działa pięć biur informacji gospodarczej, które przygotowują płatne analizy. Jeśli jednak zamierzamy wydać sporą sumę pieniędzy np. na zakup wycieczki, może warto wydać kilkanaście złotych na pojedynczy raport? Rejestry to: Krajowy Rejestr Długów (krd.pl), Rejestr Dłużników ERIF BIG (erif.pl), BIG InfoMonitor (infomonitor.pl), KBIG (kbig.pl), KIDT (kidt.pl). Biura informacji gospodarczej organizują czasem akcje, w których w określonych dniach można zamówić bezpłatny raport. Przykładowo KRD ma darmową aplikację.

Jolanta Mróz z

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: