eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Masz aplikację IKO? W urzędzie zapłacisz kodem BLIK

Masz aplikację IKO? W urzędzie zapłacisz kodem BLIK

2017-03-16 11:46

Masz aplikację IKO? W urzędzie zapłacisz kodem BLIK

W urzędzie zapłacisz kodem BLIK z aplikacji IKO © MaxFrost - Fotolia.com

Aplikacja IKO może więcej. PKO Bank Polski poinformował właśnie, że w urzędach można już płacić przelewem inicjowanym poprzez wygenerowany w aplikacji kod BLIK. To znaczne udogodnienie dla klientów, którzy stosowne opłaty będą mogli uiścić od razu przy okienku obsługującym ich wniosek, bez konieczności udawania się do kasy. Podobna funkcjonalność dostępna jest również w przypadku opłat dokonywanych w e-urzędach i w sklepach internetowych.

Przeczytaj także: Bank PKO BP wprowadza nowe funkcje do aplikacji mobilnej IKO

Od teraz klienci PKO BP, którzy zamierzają dokonać opłat administracyjnych w urzędzie, np. za wydanie dokumentów czy rejestrację samochodu, mogą skorzystać z wygenerowanego w aplikacji IKO kodu BLIK. Rozwiązanie zostało opracowane w kooperacji z Polskim Standardem Płatności, operatorem systemu BLIK oraz Krajową Izbą Rozliczeniową. Jego bazą jest usługa Paybynet KIR, dzięki której możliwe jest przesłanie pieniędzy bezpośrednio z konta bankowego klienta na rachunek jednostki administracji publicznej.

Posiadanie kodu BLIK z aplikacji IKO powoduje, że płatność może zostać przyjęta w każdym okienku w urzędzie poprzez komputer urzędnika, który korzysta ze specjalnej aplikacji udostępnianej przez KIR.

Korzyści są obopólne. Z jednej strony Urząd nie musi instalować terminali płatniczych przy każdym stanowisku, z drugiej - klienci mogą dokonywać opłat administracyjnych u tego samego urzędnika, w którego obsługiwany jest ich wniosek, nie tracąc przy tym czasu na wizyty przy okienku kasowym. Do tego nie muszą mieć przy sobie gotówki. W przypadku dokonywania opłat w e-urzędach czy e-sklepach, również wystarczy tylko podać kod BLIK, bez potrzeby przepisywania numeru rachunku, karty płatniczej czy tytułu przelewu.
- Aplikacja WebPOS Paybynet pozwala usprawnić pracę urzędów bez konieczności ponoszenia przez nie dodatkowych kosztów, związanych z wdrożeniami technologicznymi czy udostępnianiem terminali płatniczych. Pracujemy nad tym, aby sieć urzędów oferujących to rozwiązanie dynamicznie rosła, tak by zwiększał się komfort mieszkańców podczas załatwiania spraw administracyjnych – powiedział Dariusz Marcjasz, wiceprezes Zarządu KIR odpowiedzialny za Obszar Usług Kartowych i Internetowych.

fot. MaxFrost - Fotolia.com

W urzędzie zapłacisz kodem BLIK z aplikacji IKO

Płatność może zostać przyjęta w każdym okienku w urzędzie poprzez komputer urzędnika, który korzysta ze specjalnej aplikacji udostępnianej przez KIR.


W początkowym etapie możliwość dokonywania opłat administracyjnych kodem BLIK z aplikacji IKO jest dostępna:
  • w wybranych urzędach stacjonarnych w całej Polsce, m.in.: w wybranych urzędach wojewódzkich, urzędach miast, gminach, powiatach i starostwach powiatowych – aktualna lista urzędów jest dostępna na stronach internetowych Banku;
  • w e-urzędach: m.in. ePUAP (tutaj m.in. Urząd Miasta Krakowa), SEKAP (m.in. Urząd Miasta Katowice), system eLubuskie, system Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, witryna Miasta Lublin, a także kilkadziesiąt witryn z usługami geodezyjnymi;
  • w wybranych e-sklepach (ponad 800 witryn).

Płatność przelewem inicjowana kodem BLIK są dostępne dla wszystkich użytkowników aplikacji IKO – zarówno klientów PKO Banku Polskiego, jak i użytkowników konta Inteligo. Transakcje dokonywane kodem BLIK z aplikacji IKO w urzędach będą księgowane jako przelew z rachunku klienta bezpośrednio na rachunek odbiorcy, czyli urzędu, e-urzędu lub e-sklepu. Wykorzystywany jest tu standardowy przelew Elixir Krajowej Izby Rozliczeniowej lub przelew wewnętrzny, jeśli odbiorca ma swój rachunek w PKO Banku Polskim.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: IKO, oferta banków, PKO BP, BLIK

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: