eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Złoty słabnie

Złoty słabnie

2006-03-21 16:48

Złoty słabnie

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Od rana złoty tracił na wartości zarówno względem euro, jak i dolara. Osłabienie naszej waluty tylko po części można łączyć z obecną sytuacją polityczną. Czynnikiem pobocznym i znacznie mniej istotnym jest również sytuacja polityczna na Węgrzech czy Słowacji, gdzie również trwa kampania wyborcza przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Dzisiaj ponownie najważniejsza była sytuacja na amerykańskim rynku długu. W nadziei, że dane o inflacji w cenach producenta w USA uzasadnią kolejne podwyżki stóp procentowych rosła bowiem rentowność amerykańskich obligacji. W efekcie na wartości traciły wszystkie waluty naszego regionu. Osłabienie złotego przybrało na sile po publikacji danych ze Stanów Zjednoczonych, które tak jak zakładano, pokazały wzrost inflacji prowadząc do umocnienia dolara i wzrostu rentowności obligacji. O godzinie 16:00 kurs USD/PLN był na poziomie 3,2150 a EUR/PLN na poziomie 3,8900.

Krótkoterminowa prognoza
W najbliższych dniach złoty może nadal tracić na wartości. Potwierdzeniem tego byłby ponowny wzrost kursu EUR/PLN powyżej poziomu 3,90.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY
Nocne wystąpienie szefa Fed-u, Bena Bernanke, który stwierdził, że odwrócona krzywa rentowności nie oznacza początku recesji w USA potwierdziło oczekiwania rynku, że stopy w Stanach będą rosły. Horyzont czasowy nie został jednak określony. Rentowność obligacji amerykańskich wspięła się w górę, umacniając dolara. Po rozpoczęciu handlu na rynkach europejskich za dolara płacono w okolicach 1,2130 dolara. Kolejne godziny przyniosły lekkie osłabienie dolara, do poziomu 1,2150 za euro.

Dzisiejsze dane z Wielkiej Brytanii były zgodne z przewidywaniami rynku. Inflacja CPI wzrosła w lutym o 0,3 proc., miesiąc do miesiąca, a w relacji rocznej wzrosła o 2 proc. Kurs EUR/USD konsolidował się w przedziale 1,2140-50. Po danych z USA eurodolar początkowo zwyżkował, osiągając poziom 1,2165. Była to reakcja na niższą od prognoz inflację PPI (spadła o 1,4 proc. w lutym wobec oczekiwań spadku o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca), jednak po wykluczeniu cen żywności i energii inflacja wzrosła bardziej niż było pierwotnie zakładane (wzrost cen o 0,3 proc. wobec prognoz wzrostu o 0,2 proc.) i eurodolar słabł, osiągając o godz.15:45 poziom 1,2110.

Krótkoterminowa prognoza
Jutrzejsze dobre dane z USA mogą być bodźcem do zakupu amerykańskiej waluty i ataku eurodolara na poziom 1,21. Jeżeli nastąpi przebicie, kolejne wsparcie jest na poziomie 1,2060.

oprac. : Maciej Chojnacki / WGI Dom Maklerski WGI Dom Maklerski

Więcej na ten temat: złoty, dolar, euro, waluta, kursy walut, komentarz walutowy
Lekkie spadki

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: