eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Nie będzie obniżek stóp?

Nie będzie obniżek stóp?

2006-02-28 11:35

Przeczytaj także: Stopy w dół


Mało realna obniżka

Problemem dla Rady są też finanse. O ile polska gospodarka wyraźnie nie przyśpieszy w tym roku, to będą trudności z domknięciem budżetu. Rada zapewne to widzi. Zapewne też jej ocena niewiele się różni od oceny, jaką w swoim raporcie zawarł Joaquin Alminia, unijny komisarz odpowiadający za politykę gospodarczą i monetarną (raport ma ujrzeć światło dzienne w środę). Według niego, obecna sytuacja polityczna w Polsce nie sprzyja wprowadzeniu niezbędnych posunięć, które przyniosłyby zmniejszenie deficytu i osiągnięciu stabilizacji finansów publicznych.

Rada zdaje też sobie sprawę z tego, że Parlament działający w warunkach ciągłej kampanii wyborczej, jest skłonny przeforsować nawet najbardziej kosztowną ustawę, żeby zyskać przychylność wyborców.

Biorąc pod uwagę ryzyko polityczne i fiskalne oraz zakładając racjonalność postępowań Rady Polityki Pieniężnej, nie tylko dziś, ale i w przyszłości, obniżka stóp procentowych jest mało realna. Jednak to nie decyzja Rady, a reakcja inwestorów na nią, będzie decydowała o tym, jak zareaguje złoty.

RPP wzmocni czy osłabi złotego?

Decyzja o redukcji stóp procentowych może lekko wzmocnić złotego tuż po jej ogłoszeniu. Może też wpływać na jego wzmocnienie w kolejnych tygodniach. Taki krok będzie bowiem interpretowany, jako uzależnienie procesu decyzyjnego od inflacji. Być może część rynku będzie interpretowała to nawet jako obawy przed deflacją.

Brak obniżki nie powinien mieć wpływu na notowania polskiej waluty, gdyż takiego ruchu inwestorzy będą spodziewać się w marcu. Właśnie takie oczekiwania mogą umacniać złotego w kolejnych tygodniach.

Czy zatem coś może wywołać gwałtowne wzrosty kursów EUR/PLN i USD/PLN? Tak. Tym czynnikiem będzie wyraźna sugestia, że proces łagodzenia polityki monetarnej się zakończył. Gdyby tak było (a jest to mało prawdopodobne), to pod koniec tygodnia euro i dolar byłyby droższe średnio o 10 – 15 gorszy. A byłby to dopiero początek procesu umocnienia tych walut wobec złotego.

poprzednia  

1 2

oprac. : Marcin Kiepas / WGI Dom Maklerski WGI Dom Maklerski

Więcej na ten temat: RPP, stopy procentowe, kursy walut, złoty
W oczekiwaniu na Radę

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: