eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › 500 zł na dziecko: zobacz, ile możesz zaoszczędzić

500 zł na dziecko: zobacz, ile możesz zaoszczędzić

2016-04-04 10:10

500 zł na dziecko: zobacz, ile możesz zaoszczędzić

Jeśli nie musisz, nie wydawaj pieniędzy z programu Rodzina 500+ © Firma V - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Właśnie rusza program Rodzina 500+, w ramach którego rodzice otrzymają 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko. Warto zastanowić się, jak rozsądnie wydać te pieniądze. Aviva przygotowała analizę, z której dowiemy się, ile uda się odłożyć przy wyborze różnych opcji oszczędności przy założeniu, że różnica wieku między pierwszym a drugim dzieckiem wynosi 2 lata.

Przeczytaj także: 500 zł na dziecko – jak zagospodarować te pieniądze?

Z badania przeprowadzonego na zlecenie BIK wynika, że najwięcej pieniędzy wydajemy na dzieci w wieku 10-12 lat. Ich miesięczne utrzymanie kosztuje 673 zł, podczas gdy średnio jest to 607 zł. Należy jednak zaznaczyć, że badanie obejmowało dzieci do 15 roku życia, nie uwzględniało więc dorosłych już, studiujących pociech, na które rodzice przeznaczają z reguły więcej pieniędzy. Duże koszty czekają również rodziców, gdy chcą wyprawić dziecku wesele czy pomóc w zakupie pierwszego samochodu lub mieszkania.

Sposób 1: Odkładaj pieniądze z Rodzina 500+


Biorąc pod uwagę, ile pieniędzy potrzeba na wsparcie dziecka wchodzącego w dorosłość, najlepiej środki uzyskane z programu „Rodzina 500+” odłożyć właśnie na ten czas. Największe sumy mogą w ten sposób zgromadzić rodzice dzieci, które dopiero się urodziły. Trzeba jednak dodać, że nawet w ich przypadku wypłata 500 zł zwykle nie będzie trwała 18 lat, lecz krócej. Jeśli bowiem rodzice mają dwoje dzieci i starsze z nich uzyska pełnoletniość, rodzina będzie od tego momentu traktowana jakby miała tylko jedno dziecko.

Ważną kwestią jest wybór najefektywniejszej formy oszczędzania.
Wiele zależy od tego, jak długo będziemy odkładać pieniądze. Jeśli młodsze dziecko ma 15 lat, a starsze 17, to oszczędzanie potrwa zaledwie rok. Wtedy sposób oszczędzania nie ma większego znaczenia, gdyż nawet inwestując, zbierzemy niewiele więcej niż odkładając po 500 zł do skarbonki. Jednak w przypadku, gdy dzieci są jeszcze małe, warto zadbać, aby zgromadzone środki pracowały – mówi Hubert Szczepanik, ekspert z Aviva Investors TFI. – Dla przykładu, jeśli młodsze dziecko dopiero się urodziło, to przez 16 lat odkładania 500 zł w gotówce zbierzemy 96 tys. zł, ale jeśli zdecydujemy się na dość bezpieczną inwestycję, możemy uzyskać 134,7 tys. zł, czyli aż o 38,7 tys. zł więcej.

Sposób 2: Zabezpiecz dziecko nie tylko na odległą przyszłość


Niestety życie nie zawsze układa się tak, jak to sobie zaplanowaliśmy. Może więc zdarzyć się, że zanim zdążymy zebrać dużą kwotę, przydarzy nam się poważny wypadek czy choroba. To może sprawić, że nie będziemy już w stanie pracować, nasze dochody znacząco spadną i zebrane wcześniej oszczędności będziemy zmuszeni wydać na leczenie. Może się też zdarzyć, że w wyniku choroby czy wypadku nasze dziecko stanie się sierotą. Dlatego rozsądnym rozwiązaniem wydaje się odkładanie tylko części uzyskiwanych pieniędzy, a za część warto wykupić ubezpieczenie, które zabezpieczy nas i nasze dzieci przed takimi zdarzeniami.

fot. mat. prasowe

Ile można zaoszczędzić odkładając pieniądze z Rodzina 500+?

Jeżeli możemy pozwolić sobie na odkładanie pieniędzy z programu, warto pomyśleć o bezpiecznych metodach oszczędzania - dzięki nim zyskamy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych


oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: