eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek nieruchomości i kredytów IV kw. 2015

Rynek nieruchomości i kredytów IV kw. 2015

2016-02-25 11:31

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości i kredytów III kw. 2015

Rentowność z najmu – zwłaszcza w Warszawie, sięgająca przed opodatkowaniem 6% – zdecydowanie przewyższa zwroty oferowane przez instytucje finansowe. Potwierdza to również analiza geograficznej struktury akcji kredytowej - w dużej mierze to mieszkańcy Warszawy lub kredytobiorcy, którzy ze stolicą chcą związać się na dłużej, sięgali po kredyt. Udział regionu warszawskiego w rynku kredytów hipotecznych wzrósł z roku na rok o 10 p.p. i osiągnął poziom 36,33%. Oznacza to, że więcej niż co trzeci kredyt przeznaczony był na zakup mieszkania w stolicy. Z tak wysokiego popytu na rynku mieszkaniowym zadowoleni byli deweloperzy, dla których wyniki sprzedaży w roku 2015 porównywalne były z wynikami z lat przedkryzysowych. Ten optymizm przełożył się na dalszy wzrost liczby uzyskanych pozwoleń na budowę - o 20%, jak również wzrost liczby rozpoczynanych budów – o 14%, co oznacza rekordowe wyniki, najlepsze od 2008 roku. Bogata oferta rynku pierwotnego przełożyła się na stabilizację cen transakcyjnych w większości lokalizacji w naszym kraju. Do wzrostów doszło jedynie w trzech największych lokalizacjach, gdzie zainteresowanie nabywaniem mieszkań na wynajem było najwyższe. W odniesieniu do IV kwartału 2014 roku, wzrosty cen odnotowano we Wrocławiu (o 157 zł/m2), w Warszawie (o 147 zł/m2 ) oraz w Krakowie (o 133 zł/m2).

Stabilne ceny nieruchomości mieszkaniowych oraz wciąż stosunkowo niskie – mimo dokonanej przez niektóre banki w końcu roku korekty polityki cenowej - marże kredytów hipotecznych przy jednoczesnym wzroście przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale, wpłynęły korzystnie na dostępność kredytów mieszkaniowych. Prezentowany w raporcie Indeks IDM3 na koniec minionego roku osiągnął najwyższą w historii notowań wartość 201,47 punktu. Podsumowując jego zmianę w ciągu całego 2015 roku warto zauważyć, że mimo nieznacznego (1,87%) wzrostu cen nieruchomości, ale też przy spadku o 0,45 p.p. średniego poziomu oprocentowania nowych kredytów hipotecznych oraz przy wzroście dochodów rozporządzalnych o 3,10%, wartość Indeksu w ujęciu rocznym zwiększyła się o 11,27 punktów i była najwyższa w historii jego liczenia.
„Z uwagi na wzrost obciążeń sektora bankowego spowodowany kumulacją wielu czynników, w 2016 r. kredytobiorcy będą najprawdopodobniej musieli liczyć się z faktem, że kredyt hipoteczny może być trudniej dostępny – także z uwagi na konieczność zgromadzenia wyższego wkładu własnego i niskiego limitu środków w Programie MdM, który zgodnie z zapowiedziami ma się zakończyć do 2018 r. Ponadto na skalę akcji kredytowania budownictwa mieszkaniowego w roku 2016 decydujący wpływ będą miały ustawy uchwalane przez nowo wybrany Parlament oraz decyzje podejmowane przez nowy rząd. Podczas konferencji prasowej w Sejmie w dniu 13 stycznia 2016 przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa zapowiedzieli realizację Narodowego Programu Budowy Mieszkań, w ramach którego uruchomione mają zostać m.in. kasy oszczędnościowo-budowlane i wprowadzone ulgi remontowe. Duży nacisk ma być położony na budowę tanich mieszkań na wynajem. Tak sformułowany program jest zbieżny z Rekomendacjami Mieszkaniowymi Związku Banków Polskich, który zadeklarował gotowość wsparcia własną ekspertyzą takich działań. Byłyby to wreszcie działania o charakterze systemowym, które z pewnością przełożą się na lepsze wyniki w budownictwie mieszkaniowym oraz zwiększoną akcję kredytową, jednak na ich efekt trzeba będzie poczekać jeszcze kilka lat” – podsumowuje Jacek Furga, Wiceprezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Związku Banków Polskich.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: