eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Mieszkanie, lokata, obligacje: rentowność IX 2015

Mieszkanie, lokata, obligacje: rentowność IX 2015

2015-10-26 15:53

Przeczytaj także: Mieszkanie, lokata, obligacje: rentowność II 2016


Mieszkanie bardziej zyskowne niż lokata, ale są ryzyka


Jedynie w Krakowie oczekiwana rentowność najmu w ujęciu netto jest niższa niż 4 proc., a to i tak sporo więcej niż obecnie można zarobić na bankowych lokatach. Idąc do banku z większą gotówką (np. 100 tys. zł lub więcej) nie ma co liczyć na wysokie odsetki z promocyjnych lokat. Najwięcej ile można dostać to 3 proc. brutto, co po opodatkowaniu daje 2,43 proc. rocznie. Oczywiście należy pamiętać, że w przypadku lokaty od razu wiemy ile i kiedy zarobimy, z zakupem mieszkania na wynajem wiąże się zaś ryzyko.

Przede wszystkim średnie stawki to tylko jakiś obraz rynku. Oznacza to, że część osób zarobi na najmie więcej, ale będą i tacy, którzy zarobią niewiele lub wręcz w ogóle. Wszystko zależy od kwoty zapłaconej za mieszkanie oraz stawki najmu uzgodnionej z najemcą. No i tego, jak szybko uda się najemcę znaleźć. Gdy proces ten będzie trwał pół roku, mieszkanie cały czas będzie generowało koszty, a czasami należy liczyć się jeszcze z dodatkową inwestycją związaną z wyposażeniem lokalu.

Inwestowanie w mieszkania na wynajem daje szansę na spory zysk, ale jednocześnie wymaga zaangażowania (przygotowanie mieszkania do wynajmu, znalezienie najemcy i bieżąca obsługa) i wiąże się z ryzykiem. Jest to po prostu koszt wyższego potencjału zysku.
Rynek najmu jest obecnie w fazie wzrostu skumulowanej w największych aglomeracjach, co dla inwestorów może być zachętą do lokowania środków w ten segment nieruchomości – wyjaśnia Maciej Górka z Domiporta.pl. – Wpływ na taki stan rzeczy ma kilka czynników, przede wszystkim wysokie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w dużych miastach, przez co wiele osób nie może sobie pozwolić na własne lokum, ale również coraz większa mobilność obywateli, którzy migrują po kraju za pracą i nie chcą się wiązać na dłużej z jednym miejscem.

Uwaga na sezonowość


Aktualny wzrost stawek najmu może być związany z letnio-jesiennym ożywieniem spowodowanym początkiem roku akademickiego, bo studenci są w największych aglomeracjach odpowiedzialni za dużą część popytu.
Obserwując dane popytowe z serwisu Domiporta.pl widzimy, że od połowy października zainteresowanie ofertą mieszkań i pokoi na wynajem zaczęło spadać, co jest naturalnym zachowaniem rynku w tym okresie – tłumaczy Maciej Górka.

Według deweloperów od kilku kwartałów rośnie udział klientów kupujących mieszkania za gotówkę. Duża część tych zakupów to właśnie inwestycje pod wynajem.
Ten trend wykorzystać chcą także więksi gracze, jak na przykład Fundusz Mieszkań na Wynajem realizowany przy wsparciu BGK. Jestem pewien, że sukces komercyjny funduszu zachęci zagraniczny kapitał do kolejnych projektów, co w konsekwencji za kilka lat może dać najemcom szansę na relatywnie tani, ale ustandaryzowany najem – prorokuje Górka. Dane Eurostatu od lat pokazują, że w krajach Europy Zachodniej wynajem jest dużo popularniejszy niż w Polsce, wygląda więc na to, że ten segment rynku ma jeszcze sporo miejsca na rozwój. Działalność Fundusz Mieszkań na Wynajem na pewno w tym pomoże, ale prawdziwym motorem napędowym byłoby dopiero wejście do gry zagranicznych funduszy inwestycyjnych inwestujących na rynku nieruchomości.

Jak liczona jest rentowność najmu?

Oczekiwana rentowność z inwestycji w mieszkanie na wynajem liczona jest na podstawie cen transakcyjnych mieszkań (z transakcji dokonanych przez klientów Home Broker i Open Finance) oraz ofert na wynajem zamieszczonych na stronach portalu Domiporta.pl. Stawki ofertowe najmu zostały do obliczeń obniżone o 5 proc. W wyliczeniach uwzględniano dane z siedmiu rynków nieruchomości: Gdańska, Gdyni, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Pod uwagę bierzemy medianę, która urealnia dane zmniejszając wagę ofert znacząco odstających od przeciętnych.
Rentowność netto uwzględnia 10,5-miesięczny okres wynajmu mieszkania, 5 PLN za metr miesięcznego czynszu dla administracji płaconego przez właściciela (6 PLN w Krakowie i Wrocławiu oraz 7 PLN w Warszawie) oraz podatek ryczałtowy od przychodów z wynajmu w wysokości 8,5 proc.

Marcin Krasoń,
Maciej Górka,

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • gszegosz / 2015-10-27 15:16:57

    Teraz jak inwestycja, to tylko w nieruchomości, tutaj wtopić raczej ciężko. Sam bym postawił na obligacje korporacyjne firm zajmujących się na przykład rewitalizacją zabytkowych budynków. Kapitał takich spółek rośnie w momencie ukończenia kolejnych projektów. Wystarczy tylko odczekać swoje. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: