eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Debiuty giełdowe w Europie w II kw. 2015 r.

Debiuty giełdowe w Europie w II kw. 2015 r.

2015-07-14 13:02

Debiuty giełdowe w Europie w II kw. 2015 r.

IPO © pupunkkop - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Łączna wartość ofert europejskich IPO sięgnęła w II kwartale br. 14,7 mld euro, a w całym pierwszym półroczu – 31,1 mld euro. Warszawska giełda w II kwartale wypadła znacznie lepiej niż w pierwszych miesiącach roku – 16 debiutów to również zdecydowanie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (6). Między innymi takie wnioski płyną z najnowszego raportu IPO Watch Europe, realizowanego co kwartał przez firmę doradczą PwC.

Przeczytaj także: IPO w Europie: I kw. 2024 oznaką ożywienia

Główne wnioski:
  • Łączna wartość IPO w Europie w drugim kwartale br. wyniosła 14,7 mld euro (spadek o 34% w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku), a w całym pierwszym półroczu – 31,1 mld euro (spadek o 8% w stosunku do pierwszego półrocza 2014 roku).
  • Oferty spółek zależnych (spin-off) oraz związane z wydzieleniem części biznesu (carve-out) stanowiły 27% łącznej wartości wszystkich ofert w minionym kwartale (w porównaniu do 18% w analogicznym okresie ubiegłego roku).
  • Nastąpił znaczny spadek aktywności w zakresie ofert pierwotnych spółek portfelowych funduszy private equity – w minionym kwartale w przypadku wielu z nich obrana została ścieżka sprzedaży na rynku niepublicznym zamiast przeprowadzenia IPO. Trend ten zaważył szczególnie na wynikach giełdy londyńskiej, gdzie łączna wartość ofert pierwotnych w pierwszym półroczu 2015 roku spadła o 41% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.
  • PwC przewiduje, że w trakcie okresu letniego aktywność na rynku IPO będzie niższa niż w 2014 roku, m.in. w wyniku niepewności związanej z sytuacją w Grecji.

Na pierwszym miejscu pod względem aktywności na rynku IPO uplasował się po raz kolejny Londyn, gdzie w drugim kwartale 2015 roku odnotowano prawie jedną trzecią łącznej wartości wszystkich ofert w Europie (29 IPO, 4,7 mld euro). Kolejne miejsca przypadły giełdzie madryckiej, Euronext oraz OMX. W samej Hiszpanii wartość IPO w pierwszym półroczu 2015 roku wyniosła 6,9 mld euro i wzrosła niemal dwukrotnie względem pierwszych sześciu miesięcy 2014 roku (głównie za sprawą dwóch największych IPO w Europie w pierwszym półroczu 2015 roku – Aena i Cellnex). Na Euronext niemal cała aktywność na rynku IPO w pierwszym półroczu br. (4,9 mld euro) była wynikiem sprzedaży spółek portfelowych przez fundusze private equity.

Warto podkreślić, że ponad połowa spółek, które planowały IPO w drugim kwartale 2015 roku, została ostatecznie sprzedana przez swoich dotychczasowych właścicieli poza rynkiem giełdowym. Szacunkowa wartość ofert, które rozpoczęły się, lecz nie doszły do skutku, wyniosła ponad 2 mld euro (w tym takie oferty jak spółek New Look, Center Parks czy Slovak Telekom).

Innym trendem zauważalnym w roku 2015 są oferty spółek zależnych (spin-off) oraz związane z wydzieleniem części biznesu (carve-out), które stanowiły aż 27% łącznej wartości ofert w drugim kwartale br. (w analogicznym okresie 2014 roku stanowiły one 18% łącznej wartości transakcji). Warto podkreślić, że dwa spośród największych IPO – Cellnex i Inwit – stanowiły
W wyniku sytuacji w Grecji, jak również w Chinach i Stanach Zjednoczonych, na rynki finansowe powróciła niepewność. Może to skutkować odwołaniem lub odsunięciem w czasie wielu ofert pierwotnych. Dlatego przewidujemy, że w ciągu najbliższych miesięcy aktywność na rynku IPO w Europie będzie umiarkowana. Powrotu lepszej koniunktury należy spodziewać się dopiero w czwartym kwartale bieżącego roku – mówi Filip Gorczyca, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

fot. mat. prasowe

Aktywność na rynku IPO w Europie

W II kwartale bieżącego roku na europejskich giełdach miało miejsce 121 debiutów.


fot. mat. prasowe

10 największych IPO w Europie w drugim kwartale 2015 roku

Wartość oferty hiszpańskiej spółki Cellnex wyniosła 1 946 mln euro


Na giełdzie w Warszawie odnotowano istotny wzrost aktywności na rynku pierwotnym. W drugim kwartale 2015 roku miało miejsce 16 debiutów (5 na rynku głównym oraz 11 na NewConnect), w porównaniu do zaledwie 6 debiutów w analogicznym okresie ubiegłego roku. Łączna wartość IPO wyniosła 312 mln euro (wzrost o 246% w porównaniu do 89 mln euro odnotowanych w drugim kwartale 2014 r.), z czego 126 mln euro przypadło na ofertę producenta felg samochodowych Uniwheels. Kolejne miejsca pod względem wielkości zajęły oferty spółek Wirtualna Polska Holding (73 mln euro) i Idea Bank (63 mln euro).

Na rynku alternatywnym NewConnect odnotowano 11 debiutów o łącznej wartości 3,6 mln euro. Największą ofertą (o wartości 0,9 mln euro) było IPO spółki Hetan Technologies (sektor nowych technologii). Na kolejnych miejscach uplasowały się oferty: Cenospheres Trade & Engineering (0,7 mln euro, sektor chemiczny) oraz Adiuvo Investments (0,6 mln euro, działalność inwestycyjna).
Miniony kwartał przyniósł długo oczekiwane ożywienie na rynku pierwotnym w Warszawie. Tym samym kilkunastomiesięczny okres, w którym koniunktura na naszym rynku mocno odstawała od rekordowych wyników obserwowanych na innych giełdach w Europie, dobiegł wreszcie końca. Wygląda na to, że sytuacja na GPW powoli odbudowuje się po szoku wywołanym zmianami w OFE. Do końca bieżącego roku spodziewamy się kilku ciekawych IPO, których powodzenie powinno przyczynić się do dalszej stopniowej poprawy koniunktury na rynku pierwotnym. Z drugiej strony w wyniku ostatnio obserwowanych zawirowań na rynkach międzynarodowych, m.in. wskutek wydarzeń w Grecji i Chinach, sytuacja dla potencjalnych emitentów w bieżącym kwartale będzie trudniejsza niż w minionych trzech miesiącach, co obrazuje choćby niedawne przesunięcie na jesień oferty spółki Enter Air – podsumowuje Filip Gorczyca, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Informacje o badaniu


Raport IPO Watch Europe obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie (włączając w to giełdy w Austrii, Belgii, Chorwacji, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech) i jest publikowany kwartalnie. Debiuty podmiotów, które przeprowadzały wcześniej pierwszą ofertę publiczną oraz przeniesienie pomiędzy rynkami w ramach jednej giełdy, nie zostały uwzględnione w statystykach. Raport dotyczy okresu od 1 kwietnia do 30 czerwca 2015 roku i został sporządzony w oparciu o daty debiutów akcji lub praw do akcji. Dodatkowe informacje, w tym tabele danych, są dołączone do niniejszej informacji prasowej.

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: