eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Odsetki ustawowe a odsetki maksymalne

Odsetki ustawowe a odsetki maksymalne

2015-06-26 10:26

Odsetki ustawowe a odsetki maksymalne

Odsetki ustawowe wynoszą obecnie 8% w stosunku rocznym © Sergey Nivens - Fotolia.com

Z większością sporów dotyczących zapłaty należności pieniężnych wiąże się na pewnym etapie kwestia zapłaty odsetek za opóźnienie. Bardzo często wysokość tych odsetek nie jest uregulowana przez strony umową, w związku z czym należne są odsetki ustawowe.

Przeczytaj także: Odsetki maksymalne: warto znać swoje prawa

Odsetki ustawowe wynoszą obecnie 8% w stosunku rocznym. Wysokość ta została ustalona rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2014 r. w sprawie wysokości odsetek ustawowych, które weszło w życie 23 grudnia 2014 r.

Zmiana ta została wprowadzona w związku z obniżką stóp procentowych dokonaną przez Radę Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu. Od dnia 9 października 2014 r. stopa referencyjna wynosi 2%, stopa lombardowa 3%, a stopa redyskonta weksli 2,25%. Zgodnie zaś z art. 359 §21 Kodeksu cywilnego tzw. odsetki maksymalne nie mogą przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego, co od dnia 9 października 2014 r. odpowiada 12% w skali roku.

Jednocześnie do 23 grudnia 2014 r. bez zmian pozostawała wysokość odsetek ustawowych, określanych rozporządzeniem Ministra Finansów i wynosiła 13%. W związku z tym między 9 października 2014 r. a 22 grudnia 2014 r. odsetki ustawowe były wyższe, niż odsetki maksymalne.

Wydawać się to może sprzeczne. Pojawiają się nawet głosy o konieczności naliczania za ten okres odsetek maksymalnych, a więc według stopy 12%. Sprawa wymaga zatem wyjaśnienia.

Zauważyć należy, że art. 359 §21 Kodeksu cywilnego, określający wysokość odsetek maksymalnych, dotyczy wyłącznie odsetek wynikających z czynności prawnej, a więc odsetek ustalonych np. przez strony na podstawie umowy. Ograniczenie to nie dotyczy zatem odsetek wynikających z ustawy, orzeczenia sądu lub decyzji innego właściwego organu. W szczególności nie są nim zatem objęte odsetki ustawowe.

fot. Sergey Nivens - Fotolia.com

Odsetki ustawowe wynoszą obecnie 8% w stosunku rocznym

Wysokość ta została ustalona rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2014 r. w sprawie wysokości odsetek ustawowych, które weszło w życie 23 grudnia 2014 r.


W okresie 9 października – 22 grudnia 2014 r. miała zatem miejsce bardzo dziwna sytuacja, Jeżeli w tym czasie strony umówiły się, że w razie opóźnienia w zapłacie naliczane będą odsetki w wysokości 13% w skali roku, zgodnie z art. 359 §22, naliczane były odsetki maksymalne w wysokości 12%. Jeżeli strony nie umówiły się co do wysokości odsetek za opóźnienie, naliczane były odsetki ustawowe w wysokości 13%. Była to zatem sytuacja wyjątkowa.

Przydatne linki:
Kodeks cywilny


Jednoznacznie pozytywnie należy zatem ocenić decyzję Ministra Finansów o obniżeniu stopy odsetek ustawowych. Jedyne, czego można by sobie życzyć na przyszłość, to szybszej reakcji na podobne sytuacje.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Aktulna wysokość stóp procentowych - korekta.

    rav_wr / 2015-06-29 08:57:33

    Z artykułu wynika, że od 9 października 2014 do dziś stopa referencyjna wynosi 2%, a przecież później była kolejna obniżka i aktualnie oprocentowanie to kształtuje się na poziomie 1,5% (zmiana miała miejsce 5 marca 2015), stąd odsetki maksymalne dziś to 10%, bo również stopa lombardowa od 5 marca 2015 wynosi 2,5%. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: