eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Wakacje w Grecji? Weź gotówkę

Wakacje w Grecji? Weź gotówkę

2015-06-22 14:46

Wakacje w Grecji? Weź gotówkę

Grecja © samott - Fotolia.com

Grecja jest w tym roku najczęściej wybieranym przez Polaków kierunkiem zagranicznych podróży. Jednak problemy gospodarcze, które ją dotykają, mogą skutecznie zepsuć wypoczynek w tym kraju. Aviva.pl radzi, w jaki sposób przygotować się na ewentualne kłopoty.

Przeczytaj także: Kursy walut: gdzie opłaca się wyjechać na wakacje?

Grecka gospodarka może wkrótce znaleźć się w poważnych kłopotach. Problemy mogą też dotknąć wypoczywających w tym kraju turystów.

Według ocen biur turystycznych do Grecji wybiera się prawie co czwarty Polak wyjeżdżający z Polski na zagraniczny wypoczynek. Jedną z przyczyn są niższe ceny. Jadąc do Grecji płacimy mniej, gdyby jednak spełnił się czarny scenariusz – bankructwo czy problemy z dostępem do gotówki dla banków i instytucji – możemy mieć problemy. Warto więc wziąć pod uwagę obecną sytuację i przygotować się na ewentualne kłopoty.
Przede wszystkim bankructwo kraju lub utrata zaufania klientów może wywołać masowe wycofywanie pieniędzy z banków. Gdyby do tego doszło, mogą pojawić się problemy z wypłatani z bankomatów. Na przykład mogą zostać wprowadzone ograniczania w wypłatach, np. że w ciągu dnia możemy wypłacić z bankomatu tylko określoną kwotę. Podobnie ograniczania mogą też dotyczyć kas banków. Sprzedawcy natomiast, w wyniku utraty zaufania do instytucji finansowych, mogą zrezygnować z przyjmowania kart – mówi Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów Aviva.


Takie potencjalne niebezpieczeństwo powoduje, że poza kartami każdy turysta powinien zabrać ze sobą trochę euro w gotówce. Powinniśmy rozważyć zabranie w gotowce równowartości 3 - 5-dniowych wydatków podczas wyjazdu. Gotówkę zabierajmy w mniejszych nominałach, najlepiej po 10 i 20 euro, tak by w razie ogólnego braku gotówki nie mieć problemu z otrzymaniem reszty. Warto też mieć ze sobą trochę bilonu.

Jeśli jedziemy na wyjazd zorganizowany, w razie czego możemy liczyć na pomoc biura podróży – w najlepszej sytuacji będą osoby, które wybiorą opcję all inclusive.Turyści indywidualni są w większym stopniu zdani na siebie, mogą jednak uzyskać wsparcie ze strony polskich konsulatów i ambasad. Nie można też wykluczyć, że w razie potrzeby cała Unia Europejska przygotuje jakiś mechanizm pomocy dla turystów.

fot. samott - Fotolia.com

Grecja

Grecka gospodarka może wkrótce znaleźć się w poważnych kłopotach. Problemy mogą też dotknąć wypoczywających w tym kraju turystów.


Ważne jest to, że póki Grecja pozostaje w strefie euro, nie dojdzie do sytuacji, w którym greckie bankomaty lub banki zostają całkowicie odcięte od międzynarodowych instytucji np. Visa czy Mastercard. Zatem nawet w trudnej sytuacji ograniczony dostęp do wypłat gotówki powinien być utrzymany – dodaje Majtkowski.

Wybierając się za granicę nie powinniśmy też zapomnieć o ubezpieczaniu turystycznym. Polisa oferowana przez biura podróży zwykle obejmuje jego podstawowy zakres, dlatego warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu – zwłaszcza, jeśli zamierzamy aktywnie spędzać czas. W przypadku problemów finansowych Grecji mogą pojawić się problemy z uzyskaniem świadczeń zdrowotnych z wykorzystaniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: