eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe łapią oddech

Rynki finansowe łapią oddech

2015-03-09 10:21

Dobre dane z rynku pracy USA ustawiły rajd aprecjacyjny USD na oczekiwaniach, że w przyszłym tygodniu Fed przejdzie od kolejnego etapu przed podwyżkami stóp procentowych. Mimo to sytuacja jest delikatna i droga do posiedzenia FOMC może nie być łatwa. W poniedziałek jednak nie powinno się za wiele wydarzyć, przynosząc chwilę na złapanie oddechu.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Po piątkowej publikacji lutowych danych z rynku pracy USA rynek postawił niemal wszystkie pieniądze na to, że na marcowym posiedzeniu Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) usunie z komunikatu fragment o „cierpliwości w rozpoczęciu procesu normalizacji”, co otworzy drogę do pierwszej podwyżki stóp procentowych jeszcze w czerwcu. Dla nas jest to bazowy scenariusz, który będzie fundamentem siły USD w kolejnych miesiącach, jednakże wątpliwy, aby wszyscy uczestnicy rynku byli podobnego zdania. Piątkowe dane, choć w sumie dobre (silniejszy spadek bezrobocia, wyższa dynamika zatrudnienia), miały swoje wady (umiarkowany wzrost płac) mogące być solidnym argumentem w rękach gołębiego skrzydła w Fed. Oznacza to, że przed 18 marca (konferencja po posiedzeniu FOMC) rynek w większości powinien pozycjonować się pod pro-dolarowy komunikat, jednak przy tak jednostronnym nastawieniu USD będzie wrażliwy na każde potknięcia w danych z gospodarki USA. W tym tygodniu uwaga skupi się na sprzedaży detalicznej (czw) i indeksie Uniwersytetu Michigan (pt).

Opublikowane w niedzielę dane o handlu zagranicznym z Chin były z… Księżyca, a przynajmniej odczuwają wpływ ruchomych obchodów Nowego Roku Księżycowego. Wzrost eksportu o 48 proc. r/r (prog. 14 proc.) wygląda imponująco na pierwszy rzut oka, jednak bardziej wiarygodna średnia za styczeń i luty (obchody Nowego Roku wypadają w jednym z miesięcy) pokazuje wzrost o 15 proc. Spadek importu był silniejszy od oczekiwań (-21 proc., prog. -10 proc., średnio -20 proc.) wskutek spadku cen surowców, ale także słabego popytu wewnętrznego. Ta część jest ważniejsza dla walut Antypodów, dlatego AUD i NZD będzie trudniej odmienić negatywne nastawienie inwestorów.

W obliczu braku istotnych publikacji makro uwaga rynku powinna skupić się na spotkaniu Eurogrupy, gdzie omawiana będzie lista reform, jakie musi przeprowadzić Grecja, aby otrzymać kolejną transze pomocy finansowej. Media donoszą, że wstępna propozycja Aten jest daleka od tego, co zostało ustalone dwa tygodnie temu i to prawdopodobnie zahamuje wypłatę pieniędzy dla Grecji w tym miesiącu. Odnowienie napięć wokół Grecji raczej nie pomoże osłabionemu euro, choć informacje w coraz mniejszym stopniu mają wpływ na walutę z uderzeniem skupionym na rynku greckich obligacji. Szczyt Eurogrupy staruje o 14:00, a oświadczenie prasowe prawdopodobnie pojawi się w godzinach wieczornych.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Konrad Białas / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: