eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › ECB dostał zielone światło

ECB dostał zielone światło

2015-01-14 12:22

ECB dostał zielone światło

EURUSD © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zgodnie z oczekiwaniami inflacja CPI w Wielkiej Brytanii wyhamowała poniżej 1% w skali roku. Wskaźnik cen konsumentów ukształtował się w grudniu na poziomie 0,5% rok do roku wobec oczekiwanych 0,7%. W reakcji na te dane waluta brytyjska zaczęła tracić na wartości. Inwestorzy mają świadomość, że utrzymująca się tendencja do dalszego spadku poziomu inflacji w krótkim terminie może przełożyć się na przesunięcie planowanej podwyżki stóp procentowych z końca 2015 roku na początek 2016 roku.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Do poprawy sentymentu wokół brytyjskiej waluty przyczyniły się jednak słowa Marka Carney’a. Prezes Banku Anglii w wywiadzie dla BBC powiedział, że niska inflacja w krótkim terminie nie jest niczym złym oraz dodał, że jest zdania, iż w ciągu najbliższych 1,5-2 lat inflacja powróci do celu inflacyjnego na poziomie 2%. Ponadto Carney stwierdził, że w porównaniu do przyszłości proces normalizacji polityki pieniężnej może być bardziej stopniowy. W dniu dzisiejszym funt pozostaje nieco mocniejszy.

Eurodolar pogłębił spadki w dniu dzisiejszym ustanawiając nowe minimum w tym roku. Do dalszego osłabienia się euro względem innych walut mogły przyczynić się słowa Ewalda Nowotnego z Europejskiego Banku Centralnego, który zaznaczył, że ECB powinien traktować kwestię deflacji poważnie i nie zwlekać z działaniami, gdyż to nie doprowadzi do rozszerzenia bilansu banku. Nowotny powiedział, że obecnie rozważane są różne opcje obejmujące zakup obligacji rządowych i przedsiębiorstw. W dniu dzisiejszym poznaliśmy niewiążącą opinię Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który nie stwierdził nielegalności programu OMT. Inny wynik na pewno utrudniłby pracę Europejskiego Banku Centralnego, który najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu uruchomi program QE oparty o skup obligacji rządowych. Tym samym ECB dostał zielone światło jeśli chodzi o podjęcie kolejnych niekonwencjonalnych działań, jednak należy pamiętać, iż istotne będą szczegóły oraz skala programu. Tym samym negatywny sentyment do europejskiej waluty powinien utrzymywać się.

W dniu dzisiejszym uwaga rynków będzie koncentrowała się na danych o sprzedaży detalicznej z USA. Ponadto wieczorem zostanie opublikowana Beżowa Księga Fed, czyli raport nt. stanu gospodarki amerykańskiej. Większej zmienności na głównej parze walutowej może dostarczyć zaplanowana na dziś konferencja prasowa Mario Draghi.

EURUSD


Eurodolar pogłębia spadki w dniu dzisiejszym ustanawiając nowe minimum w tym roku. Obecnie para powinna kierować się w okolice minimów z końca 2005 roku, które wyznaczają ważna strefę wsparcia w rejonie 1,1640-1,1660. Najbliższe geometryczne wsparcia w postaci projekcji 127,2% oraz 141,4% całości impulsu wzrostowego z poziomu 1,1753 na 1,1870 wyznaczają poziomy cenowe 1,1721 oraz 1,1705. Silnym oporem w krótkim terminie pozostaje ostatnie maksimum lokalne na poziomie 1,1870.

fot. mat. prasowe

EURUSD

Eurodolar pogłębia spadki w dniu dzisiejszym ustanawiając nowe minimum w tym roku.


GBPUSD


GBPUSD przełamał dzisiaj krótkoterminowy opór w rejonie 1,5190, otwierając sobie tym samym drogę do rozszerzenia obecnego impulsu wzrostowego. Para podjęła próbę testu 50-okresowej średnią EMA na wykresie H4. Ponowne wyjście powyżej tej średniej powinno zaowocować umocnieniem funta w okolice 1,5320, gdzie przebiega niedomknięta luka spadkowa oraz 100- okresowa średnia EMA. Co więcej w tym rejonie mamy istotną geometryczną strefę oporu w postaci 38,2% zniesienia FIb całości fali spadkowej z poziomu 1,5785 oraz 50% zniesienia całości impulsu spadkowego rozpoczętego 31.XII.2014 r.

fot. mat. prasowe

GBPUSD

GBPUSD przełamał dzisiaj krótkoterminowy opór w rejonie 1,5190, otwierając sobie tym samym drogę do rozszerzenia obecnego impulsu wzrostowego.



Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Anna Wrzesińska / Noble Securities Noble Securities

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen, ECB

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: