eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › KDPW podsumowuje 2014 rok

KDPW podsumowuje 2014 rok

2015-01-05 16:27

Przeczytaj także: KDPW: negocjowana pożyczka papierów wartościowych już dostępna


Szczegóły projektów zrealizowanych przez KDPW i KDPW_CCP w 2014 roku.


KDPW


Rozwój Repozytorium Transakcji KDPW_TR

12 lutego 2014 wszedł w życie obowiązek raportowania kontraktów pochodnych do repozytoriów transakcji. Repozytorium w KDPW, jako jedno z 6 zrejestrowanych tego typu instytucji w
Unii Europejskiej, rejestruje informacje o wszystkich rodzajach kontraktów pochodnych. Od momentu uruchomienia do KDPW_TR spłynęły informacja o transakcjach ponad 7 tys. podmiotów zobligowanych do raportowania. Uczestnikami repozytorium w KDPW jest 170 instytucji z 12 krajów.

Wdrożenie cyklu rozrachunkowego T+2

6 października 2014 KDPW zmienił dotychczasowy cykl rozrachunkowy z T+3 na T+2 dla głównych instrumentów z rynku kasowego. Zmiana cyklu rozrachunkowego dostosowuje polski rynek kapitałowy do standardów wprowadzanych w Unii Europejskiej. W szczególności zmiana ta wynika z konieczności dostosowania zasad obowiązujących w KDPW do regulacji CSDR (Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie usprawnienia rozrachunku papierów wartościowych w Unii Europejskiej i w sprawie centralnych depozytów papierów wartościowych).

Uczestnikom KDPW_CCP zmiana pozwala na skrócenie okresu utrzymywania depozytów zabezpieczających dla pozycji rozliczeniowych. Inwestorzy oraz uczestnicy zyskali zaś krótszy okres finalizacji zawieranych transakcji: szybsze pozyskiwanie papierów wartościowych (strona kupująca) oraz środków pieniężnych (strona sprzedająca).

Automatyczny rozrachunek w częściach

Od 4 sierpnia 2014 r. w ramach optymalizacji procesu rozrachunku transakcji Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych oferuje funkcjonalność automatycznego rozrachunku w częściach, który umożliwia rozrachunek instrukcji w części wyznaczonej wysokością dostępnego salda na koncie ewidencyjnym w danym dniu rozrachunku i rozrachunek pozostałej części w kolejnych dniach.

Automatyczny rozrachunek w częściach wpływa na zwiększenie płynności prowadzonych rozrachunków poprzez optymalizację rozrachunku transakcji w KDPW oraz zwiększenie płynności rozliczeń prowadzonych przez KDPW_CCP.
Wprowadzenie automatycznego rozrachunku w częściach skoordynowane zostało z wdrożeniem mechanizmu nettingu.

Pierwszy zagraniczny uczestnik bezpośredni

Raiffeisen Bank International z Wiednia został pierwszym zagranicznym podmiotem, który utworzył rachunek zbiorczy (tzw. konto omnibus) bezpośrednio w KDPW. Na rachunku tym są deponowane wszystkie papiery wartościowe klientów banku, które zarejestrowane są w Krajowym Depozycie i są w obrocie na polskim rynku.

RBI, decydując się na prowadzenie w KDPW konta omnibus, zyskał nie tylko profesjonalną obsługę np. w sprawach podatkowych, ale przeniósł aktywa swoich klientów do instytucji gwarantującej najwyższy poziom bezpieczeństwa przechowywanych papierów wartościowych, jaką jest centralny depozyt papierów wartościowych. RBI jest także pierwszym podmiotem, z którym KDPW wykorzystuje komunikację opartą na komunikatach SWIFT, które oferuje od dłuższego czasu jako jeden ze sposobów komunikacji ze swoimi uczestnikami.

Rozwój usług Agencji Numerującej

Od 17 listopada 2014 r. wszystkim instrumentom, którym KDPW nadaje kody ISIN i CFI, równolegle nadawane są również kody FISN (Financial Instrument Short Name). Kod FISN został opracowany w celu zapewnienia spójnego i jednolitego podejścia do standaryzacji krótkich opisów instrumentów finansowych zgodnie z międzynarodowymi standardami. KDPW nadal FISN także wszystkim instrumentom, którym w przeszłości nadał kody ISIN.

KDPW jest jedyną instytucją na rynku polskim oraz jedną z niewielu w Europie oferujących tak szeroki wachlarz usług nadawania numerów i kodów dla podmiotów oraz instrumentów z rynku finansowego. KDPW nadaje następujące kody:
  • ISIN i CFI
  • FISN
  • LEI

Od momentu rozpoczęcia nadawania kodów LEI pod koniec 2013 r. KDPW nadał łącznie ponad 4,5 tys. takich oznaczeń.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: